دسته بندی مطالب

استرس و چگونگی تاثیر آن بر بدن انسان

۲۶ مرداد ۱۳۹۵۰ سلامت و تغذیه

صبح که با صدای ناخوشایند ساعت از خواب بیدار می‌شویم، هرگز سعی نمی‌کنیم از چشم انداز پیش رو لذت برده و یا آرامش حاکم بر فضای خانه را احساس کنیم. ذهن ما به سمت کار و زمان و مسئولیت‌های مختلف و در نتیجه استرس کشیده می‌شود. همیشه می‌خواهیم تمام کارهایی که قرار است انجام دهیم را در همان ساعات اولیه روز به اتمام رسانیم. در نتیجه حتی نمی‌توانیم لحظه‌ای درنگ کرده و از قهوه و یا صبحانه خود در آن روز لذت ببریم.

از این رو، به تازگی در میان ثروتمندان و افراد مشهور جامعه گرایشاتی بوجود آمده که استرس صعودی به مهم ترین روتین روزانه‌شان تبدیل شده است. طبق تحقیقات و مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، این مسئله به خاطر کثرت عوارض جانبی استرس است. بارها و بارها ثابت شده که استرس طول عمر را کاهش داده و همچنین بر عملکرد اعضای داخلی بدن انسان تاثیر گذار است. پیش از این هم در مطلبی در رابطه با عادت هایی که عمر را کوتاه می کنند صحبت کرده بودیم.

 

استرس و چگونگی تاثیر آن بر بدن انسان

 

استرس چگونه بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ این سوالی است که در ادامه قصد داریم به پاسخ آن دست یابیم.

 

اصلی ترین عامل سر درد های میگرنی

همه ما تجربه اینگونه سر درد ها را داشته‌ایم، دردی شدید و مبرم که با احساس خفه کننده سرگیجه همراه است. سردرد های میگرنی به عنوان رنج آورترین دردی که انسان ممکن است به آن مبتلا گردد شناخته شده‌اند. به طوری که انسان در آن لحظات، مرگ را به آن درد طاقت فرسا ترجیح می‌دهد. دردی که از کناره های سر آغاز شده و سپس به پیشانی و اندکی بعد به تمام نواحی سر و ستون فقرات گسترش می‌یابد. این درد قادر است توانایی تمرکز و لذت حرکت منظم اعضای بدن را در انسان از بین ببرد. برای همین هم ترجیح می‌دهید تمام روز را در رخت خواب دراز کشیده و از ورود نور به داخل اتاق جلوگیری کنید. حتی ممکن است به داروهایی وابسته شوید که باعث تسکین دردتان می‌شود.

سر درد های میگرنی و استرس، مثل خواهر و برادر به یکدیگر مرتبط اند. چرا که استرس پایدار باعث انقباض ماهیچه‌ها شده و آنها را به طور پیوسته در حالت آماده باش قرار می‌دهد. ماهیچه‌ها دائما از چیزی بیمناک بوده و در نتیجه سفت می‌شوند. این فرایند در ماهیچه‌ها عاملی است تا فشار و کشش بسیار زیادی به ماهیچه‌ها به خصوص ماهیچه‌های استخوانی وارد شده و بروز درد طاقت فرسایی همچون میگرن را موجب گردد.

از این رو برای خلاصی از این نوع کابوس‌های شبانه، همیشه سعی کنید زندگی‌تان را خالی از استرس نگه دارید.

 

استرس و چگونگی تاثیر آن بر بدن انسان

 

عامل اصلی مشکلات گوارشی

اجازه دهید داستانی را برایتان تعریف کنم:

به خاطر دارم که در فصل امتحانات به درد شکم مبتلا شده و گاهی اوقات این درد آنقدر شدید بود که مجبور می‌شدم چند روزی را بستری باشم تا بتوانم برای امتحان بعدی آماده شوم. مراجعه به دکتر، مصرف دارو و همینطور ورزش نیز کمکی به من نکرد.

تا اینکه به مشاور مدرسه‌مان مراجعه کرده و او کمکم کرد تا مشکلم را بهتر درک کنم.

استرس زیاد باعث ایجاد اختلال در سیستم گوارشی‌ام شده بود و بدنم را در جذب مواد مغذی ناتوان ساخته بود. علاوه بر آن، به خاطر فشار پیوسته و مداوم، قادر به درک نیازهای غذایی بدن خود نبوده و همین باعث شد تا بدنم دچار محدودیت‌های غذایی فراوانی شود. این اختلالات باعث تجمع انواع و اقسام باکتری‌ها در مسیر سیستم گوارشی‌ام گردید که نهایتا تجربه درد شکم را در من بوجود آورد.

از آنجایی که تجربه بهترین معلم انسان است، تصمیم گرفتم به رژیم غذایی‌ام به خصوص در موقعیت‌های حساس زندگی اهمیت بیشتری دهم.

 

عامل انواعی از مشکلات پوستی

احتمالا همیشه متوجه بوده‌اید که در روزهای سخت زندگی، بدنتان به نظر تحلیل رفته و شما را یاری نمی‌کند. پوستتان شروع به جوش زدن کرده و به انواع مشکلات پوستی دچار می‌شوید. معمولا یا مستعد کهیر و یا جوش‌های پوستی هستید که ممکن است دردناک بوده و همچنین از لحاظ روانی، امنیت درونی خود را از دست می‌دهید.

کهیرهای پوستی به عنوان شایع ترین مشکل مربوط به استرس شناخته شده‌اند. این کهیرها نوعی دانه‌های زبر و ناهموار هستند که در نقاط مشخصی از بدن شکل می‌گیرند. اغلب نیز با خارش همراه بوده و زندگی را از کنترل فرد مبتلا خارج می‌سازند. با این حال معمولا کرم آلو ورا و خمیر صندل می‌توانند به درمان کهیرهای پوستی کمک کنند.

بروز این مشکلات از آن جهت است که پوست انسان در مواجهه با ناراحتی و استرس در یک دوره بخصوص زندگی، از خود عکس العمل نشان می‌دهد. این مسئله به خاطر تضعیف سیستم ایمنی بدن است که او را نسبت به هرگونه بیماری مستعدتر می‌سازد. به همین دلیل است که با مراجعه به متخصص پوست، اول از همه از شما سوال می‌شود که آیا استرس دارید؟ و نتیجه آن است که اگر به سلامت پوست‌تان علاقه‌مند هستید، بایستی زندگی خالی از استرس را در پیش گیرید.

 

یکی از عوامل مشکلات عصبی و مسائل مربوط به قدرت تمرکز

خواب، از مهمترین روتین‌های زندگی آدمی است که سلامت بدن را تامین کرده و پویایی او را حفظ می‌کند. خواب، تضمین کننده سلامت اعصاب و روان بوده و با کاهش محرک‌هایی که ممکن است قدرت تمرکز را کاهش دهند، آن را بهبود می‌بخشد. از این رو کسانی که مدام تحت تاثیر استرس قرار دارند، به بیماری بی خوابی دچار می‌شوند. بی خوابی نوعی بیماری است که در آن شخص قادر به خوابیدن نیست و در این حالت، فرد مذکور حداقل می‌تواند ۱ تا ۲ ساعت در روز بخوابد.

این بی خوابی بوجود آمده در اثر استرس، نهایتا منجر به اختلالات عصبی غیر منتظره‌ای می‌شود که در ادامه حامل مشکلات مربوط به تمرکز است. این مشکل در خانه و محل کار به یک جنگ مداوم مبدل گشته که متقابلا استرس را در انسان افزایش می‌هد. علاوه بر آن، بی خوابی عاملی است بر افزایش فشار خون، بروز مشکلات تنفسی و قلبی-عروقی!

بنابراین برای درمان این مشکل یا می‌توان به مصرف قرص‌های خواب آور روی آورد و یا آنکه سبک زندگی را تغییر داده و زندگی عاری از استرس را پیش گیریم.

به عنوان نتیجه گیری، ما در جهانی زندگی می‌کنیم که همیشه برای آسایش فیزیکی خود می‌جنگیم. فشاری که انسان در این راستا متحمل می‌شود، زندگی پر از استرس و غم زده‌ای را برای او به بار می‌آورد. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از چنین زندگی استرس آوری، تمرکز بر روتینی است که سرشار از آرامش و مسالمت، هم برای ذهن و هم برای بدن است.

0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران