دسته بندی مطالب

درست کردن زیرلیوانی با لاک ناخن

۱۶ شهریور ۱۳۹۵۰ هنر و مهارت

زیر لیوانی های دست ساز رنگی، یک کاردستی عالی برای یک آخر هفته دلنشین برای خانم های خلاق و اهل هنر یا نوجوان های هنرمند خواهد بود.

این آموزش را می توانید روی هر سطحی بزرگ یا کوچک به راحتی انجام دهید. روش مرمری کردن سطوح با استفاده از لاک ناخن روش هنری و بسیار جالبی است که می توان از آن برای تزئین تخم مرغ هفت سین، ظروف سفالی، زیر لیوانی، تزئین لیوان های ساده سرامیکی و… استفاده کرد. با این آموزش همراه خانومانه باشید.

 

درست کردن زیرلیوانی با لاک ناخن

 

در نگاه اول شاید این پروژه سخت و مشکل به نظر برسد ولی با کمی تمرین خواهید فهمید که این روش یکی از لذت بخش ترین و راحت ترین کارهای هنری می باشد. فقط کافیست این روش را یک بار انجام دهید، خواهید دید که برای کارهای هنری دیگر هم می توان از آن استفاده کرده و آثار متفاوت و جالبی را خلق کرد.

در این آموزش با روش مرمری کردن سطح به کمک لاک ناخن قصد درست کردن زیر لیوانی های رنگی را داریم که می تواند هدیه مناسبی برای روز مادر یا روز پدر باشد.

در این روش می توانید از لاک هایی که استفاده نمی کنید کمک گرفته و بدین وسیله کمد خود را خلوت کنید.

 

وسایلی که برای این کار نیاز دارید عبارتند از:

سطح سرامیکی یا کاشی مانند

لاک ناخن در رنگ های مختلف

سیخ چوبی یا خلال دندان

چسب چوب

آب ولرم

ظرف گود پلاستیکی بازیافتی

دستکش یکبار مصرف

 

روش کار: ابتدا یک ظرف پلاستیکی بازیافتی انتخاب کنید. به خاطر اینکه لاک ممکن است به بدنه ظرف بچسبد و بعد به راحتی پاک نشود بهتر است برای این کار از ظرفی که در آینده دیگر نیاز به آن ندارید استفاده کنید مانند ظرف بستنی. ظرف را با آب ولرم پر کنید، دقت کنید این نکته بسیار مهمی است که آب سرد نباشد. اگر دمای آب پایین باشد لاک به سرعت سفت و سرد شده و نتیجه دلخواه را از این پروژه نخواهید گرفت. پس حتما از آب ولرم و گرم استفاده کنید.

حتما برای کار از دستکش های یک بار مصرف استفاده کنید زیرا موقعی که دست داخل آب به لاک ناخن برخورد می کند انگشت ها به لاک آغشته شده و پاک کردن آن ها به راحتی ممکن نیست.

از لاک های ناخن به رنگ های متفاوت برای این کار استفاده کنید، نکته ای که در اینجا مهم است این است که بهتر است مارک همه لاک ها مانند هم باشد، لاک سفت و مانده نباشد و غلظت همه لاک ها تقریبا مشابه هم باشد. چند قطره از هر لاک را روی سطح آب بیندازید، هر قطره بعد از افتادن روی آب به اطراف پخش می شود. سپس از رنگ بعدی وسط کار استفاده کرده و به همین ترتیب تا پایان پیش بروید. ترتیب رنگ ها و زیاد و کم ریختن لاک داخل آب سلیقه ای است و قانون خاصی ندارد.

اگر با انداختن قطره لاک روی سطح آب، رنگ روی آب پخش نشد بدانید که آن لاک برای این منظور غلظت مناسب را ندارد. 

بعد از این مرحله به کمک سیخ چوبی یا خلال دندان رنگ های روی سطح آب را به آرامی با حرکتی ظریف به اطراف و داخل ظرف منحرف کنید. دقت کنید سیخ چوبی را زیاد داخل آب فرو نبرید و فقط روی سطح آب آن را به آرامی حرکت دهید.

 

درست کردن زیرلیوانی با لاک ناخن

 

شکل مورد نظر خود را روی سطح آب با رنگ های ریخته شده ایجاد کرده و سپس کاشی یا سطح مورد نظر را به صورت برعکس روی سطح آب برای لحظه ای قرار دهید.

رنگ های شکل داده شده روی سطح آب در چند ثانیه روی سطح مورد نظر انتقال پیدا می کند. کاشی را از آب خارج کرده و آن را در محلی مناسب  قرار دهید تا کاملا خشک شود.

 

درست کردن زیرلیوانی با لاک ناخن

 

بعد از خشک شدن کامل رنگ ها از یک لایه چسب چوب برای روی کار استفاده کنید. چسب چوب را با قلمو روی کار بکشید و نگران سفید بودن رنگ آن نباشید، چون چسب چوب بعد از خشک شدن کاملا بی رنگ خواهد شد و این مرحله صرفا برای ماندگاری و ثبات کار می باشد.

 

نکات مهمی که در این آموزش نباید فراموش کرد:

۱- استفاده از آب ولرم

۲- استفاده از لاک هایی با غلظت مشابه و ترجیحا مارک مشابه

۳- استفاده از دستکش پلاستیکی

با استفاده از این روش شما می توانید تابلوهای کوچک، کاشی، تخم مرغ، لیوان و ظروف مختلف را طراحدار و برای مصرف یا هدیه آماده کنید.

برای این که بهتر متوجه مراحل کار این پروژه شوید فیلم مربوط به آن را مشاهده کنید.

 

  

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران