دسته بندی مطالب

۱۰ راهکار برای داشتن خانه‌ای بدون میکروب (۲)

۲۶ مرداد ۱۳۹۵۰ خانه و خانه داری

در بخش اول با تعریف اولیه میکروب آشنا شدیم و پس از آن به ۵ راهکار برای پاک‌سازی خانه و تبدیل آن به خانه‌ای بدون میکروب اشاره کردیم. در این بخش قصد داریم به ۵ راهکار دیگر بپردازیم تا مکمل بخش اول شود و خانه‌ای استریل بسازیم. خانم‌هایی که در بخش قبل با خانومانه همراه نبودند می توانند ابتدا مقاله ۱۰ راهکار برای داشتن خانه‌ای بدون میکروب (۱) را مطالعه کنند.

در این بخش خانومانه به طور اختصاصی به نحوه میکروب زدایی از محیط آشپزخانه اشاره خواهد کرد؛ چرا که آشپزخانه محل تهیه خوراک اهالی خانواده است و ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامتی دارد.

 

۶- پاک سازی سطوح آشپزخانه

به طور معمول آشپزخانه‌ها دارای سطوح بسیاری هستند که به بانوان در طول تهیه‌ی غذا کمک بسیاری می‌کنند. همواره می‌بایست قبل و بعد از تهیه غذا این سطوح را به خوبی تمیز و استریل کرد.

هر شب در پایان روز می‌بایست ابتدا این سطوح را با آب گرم و صابون بشویید تا چربی‌ها و آلودگی‌ها به خوبی پاک شود. پس از آن یک فنجان مایع سفید کننده را در سه لیتر آب حل کرده و با آن سطوح آشپزخانه را کامل استریل کنید و تا صبح صبر کنید تا سطوح به خوبی خشک شود.

 

۷- پاک سازی سینک آشپزخانه

میکروب‌ها به شدت سینک ظرف‌شویی و اسکاچ را دوست دارند و به آن‌ها عشق می‌ورزند و ما وظیفه داریم تا مانع علاقه‌مندی آن‌ها شویم تا بتوانیم جلوی تکثیر این میکروب‌های پلید را بگیریم؛ پس با ما همراه باشید.

پس از هر بار شستشوی ظروف توسط مایع ظرف‌شویی و اسکاچ به خوبی سینک را بشویید و در پایان نصف فنجان مایع سفید کننده را با ۱ لیتر آب مخلوط کنید و در سینک تخلیه کنید. پس از آن نوبت به اسکاچ می‌رسد که باید اسکاچ را به خوبی بشویید و فشار دهید تا چربی‌ها و آلودگی‌ها از آن خارج شود. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر در اثر فشردن اسکاچ کف و آلودگی از آن خارج نشود. پس از ان اسکاچ را در محل مخصوصی قرار دهید که ضمن جریان داشتن هوا در هر دو سطح آن به خوبی خشک شود.

در نظر داشته باشید که اسکاچ مرطوب و آلوده بهترین مکان برای رشد میکروب است.

 

۸- پاک‌سازی یخچال و فریزر

یخچال و فریزر به علت وجود سرما تقریباً مکانی امن در خانه هستند اما این مسئله به طور کامل در مورد یخچال صدق نمی‌کند اما در ارتباط با فریزر و یخدان شما می‌توانید به طور کامل اطمینان داشته باشید که هیچ میکروبی در آن جای ندارد.

پس در این بخش ما تنها برای پاک‌سازی و میکروب زدایی به سراغ یخچال خواهیم رفت.

ابتدا و قبل از هر کاری می‌بایست یخچال خود را از برق جدا کرده و پس از آن قفسه های یخچال، دیواره های داخلی و گوشه های نوار در را به خوبی با آب گرم و صابون شستشو دهید.

همچنین شما می‌توانید برای از بین بردن بوی ناشی از خوراکی‌های درون یخچال از مخلوط جوش شیرین و آب یا از مخلوط آب و سرکه سفید استفاده نمایید و یک مرتبه با یکی از این مخلوط‌ها محیط داخلی یخچال را شستشو دهید.

پس از اتمام شستشوی یخچال می‌بایست به مدت سه تا چهار ساعت درب یخچال باز بماند و یخچال روشن نشود.

 

۹- پاک‌سازی ماشین لباس‌شویی

هرچند روز یک مرتبه ما لباس‌های آلوده خود را درون ماشین لباس‌شویی قرار می‌دهیم تا برای مان بشوید و این یعنی ورود میکروب‌های بسیار به لباس شویی؛ پس همین الآن دست به کار شوید و پس از هر بار شستشوی لباس‌ها یک مرتبه نیز محیط لباس‌شویی را میکروب زدایی کنید. به این منظور ابتدا دو فنجان مایع سفید کننده را با ۳ لیتر آب داغ مخلوط کرده و محفظه قرارگیری لباس را به خوبی شستشو دهید و در انتها با پارچه ای تمیز درون محفظه را خشک کرده و در آن را تا شستشوی بعدی باز بگذارید.

 

۱۰- پاک‌سازی ماشین ظرف‌شویی

محیط ظرف‌شویی ها به علت قرار گرفتن ظرف‌های آلوده در درون آن‌ها زمینه ساز رشد میکروب و باکتری‌های فراوان است و می‌بایست محیط داخلی آن هارا نیز هفته ای دو مرتبه ضدعفونی کنیم. برای ضدعفونی درون ظرف‌شویی می‌توان از مخلوط آب و سرکه سفید استفاده کرد و در نهایت با استفاده از یک پارچه تمیز محیط آن را خشک کرد. همچنین خانومانه به شما پیشنهاد می‌کند درب ظرف‌شویی خود را در مواردی که استفاده نمی‌کنید باز بگذارید.

با استفاده از راهکارهایی که به شما عزیزان معرفی کردیم، شما قادر خواهید بود تا حدود ۹۵ درصد میکروب‌های محیط منزل را از بین ببرید. اما باید توجه داشت هرچه بازه های زمانی تکرار این موارد کوتاه تر باشد میکروب‌های کمتری باقی خواهد ماند.

دیدگاه شما در ارتباط با این راهکارها چیست؟ آیا راهکارهای بهتری سراغ دارید؟

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
3+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران