دسته بندی مطالب

آیا رنگ کردن مو برای سلامتی خطرناک است؟

۱۱ خرداد ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

تعداد خانم هایی که موهایشان را رنگ می کنند بسیار زیاد است و در دختران جوان نیز رنگ کردن موها رایج شده است، اما موادی که برای رنگ کردن مو استفاده می شوند ۱۰۰ درصد بی خطر نیستند. این خطرات چه هستند و چه پیشنهادی برای افرادی که موهایشان را رنگ می کنند می توان داد؟ در این مطلب خانومانه به چند نکته در مورد رنگ موهای شیمیایی می پردازیم. 

 

آیا رنگ کردن مو برای سلامتی خطرناک است؟

 

مواد سمی موجود در رنگ موها چه هستند؟

در ماه مارس سال ۲۰۱۱ یک مجله فرانسوی ترکیبات ۱۸ رنگ مو را مورد بررسی قرار داد. نتیجه این بود که ۱۷ مورد از این رنگ موها مواد شیمیایی داشتند که سمی به حساب می آیند. بعضی از این رنگ موها حتی تا ۱۵ مورد مادّه خطرناک داشتند که این مواد می توانند تاثیرات نامناسبی داشته باشند. این مواد موجود در رنگ موها عبارتند از:

– آمونیاک

– پارا فنیلن دی آمین

– ۲ – تولوئن، ۵-دی آمین سولفات

– فرمالدهید ( این مادّه به عنوان یک مادّه سرطان زا شناخته شده است)

 

رنگ کردن موها چه خطراتی به همراه دارد؟

اگر برخی مواد موجود در رنگ موها سرطان زا باشند و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند، می توانند موجب بروز آلرژی شوند و گاهی بسیار خطرناک باشند. خطر آلرژی به دلیل غلظت بالای این مواد به خصوص پارا فنیلن دی آمین است؛ البته این خطر به تعداد دفعات استفاده و گوناگونی مواد خطرناک موجود در آن محصول نیز بستگی دارد. به همین دلیل حتی در صورت نبودن آمونیاک یا پارا فنیلن دی آمین در ترکیب این رنگ ها، باز هم ممکن است که خطر بروز آلرژی وجود داشته باشد.

 

مطلب پیشنهادی: رنگ کردن موها با عصاره های طبیعی

 

پارا فنیلن دی آمین مادّه ای ضروری اما آلرژی زا

پارا فنیلن دی آمین مادّه ای کاملاً شناخته شده است که باعث بروز واکنش های آلرژیک و حساسیتی می شود. اما وجود این مادّه در رنگ موها ضروری است؛ زیرا تنها مادّه ای است که رنگ مو را یکنواخت می کند و موجب می شود که رنگ مو با شامپو پاک نشود. به همین دلیل آلرژی به مواد رنگ مو بسیار بالا است. در این مجله نوشته شده بود که بیش از یک میلیون فرانسوی به رنگ مو آلرژی دارند.

 

توصیه هایی عملی برای رنگ کردن موها

– اگر در خانه موهایتان را رنگ می کنید، با دقت دستورالعمل رنگ را بخوانید و مراحل و توضیحات مربوط به استفاده از آن را به طور دقیق انجام دهید.

– ترجیحاً از مواد بدون آمونیاک استفاده کنید.

– در صورت بروز سوزش، سوختگی یا خارش، بلافاصله موها را آب بکشید. در صورتی که بدن واکنش شدیدتری نشان داد یا علائم حساسیت باقی ماند حتماً باید هر چه سریع تر با پزشک مشورت کنید.

– جعبه رنگ مو را تا یک ماه بعد از استفاده نگه دارید تا در صورت بروز آلرژی بتوانید اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

– از آرایشگرتان بخواهید تا نوع محصولی را که استفاده می کند به شما بگوید.

– بعضی از آرایشگران از رنگ موهای بدون آمونیاک استفاده می کنند اما بعضی دیگر رنگ موی معمولی را ترجیح می دهند. از آرایشگر بخواهید که برای شما رنگ موی بدون آمونیاک استفاده کند.

– هرگز برای کودکان زیر ۱۶ سال رنگ مو استفاده نکنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران