دسته بندی مطالب

آیا مواد غذایی بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارند؟

۱۷ بهمن ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

همه ی ما در زندگی فراز و فرودهایی را تجربه می کنیم و به این ترتیب ممکن است بر اخلاق و رفتار ما تاثیر بگذارند اما گاهی این بد خلقی ها و رفتارهای عجیب به صورت دائمی می شود و علت آن را متوجه نمی شویم. بنابراین اگر شما هم دائم احساس عصبانیت، افسردگی، بد خلقی یا سستی می کنید بهتر است مواد غذایی که مصرف می کنید را بررسی کرده و علت را در آن ها جویا شوید.

آیا تا به حال شنیده اید که گفته می شود روده مغز دوم ما است! بله درست است؛ در حقیقت سلامت روده و گوارش عامل مهمی در احساس شادی است. به همین دلیل است که غذا و حال روحی و روانی ما با هم در ارتباط است. حال برخی از مواد غذایی می تواند تاثیر بیشتری بر روی خلق و خوی شما بگذارد و برخی دیگر هم ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد. تحقیقات نشان داده اند یک رژیم غذایی حاوی غذاهای فرآوری شده، قند، شیرین کننده های مصنوعی و مواد شیمیایی تاثیر سوء قابل توجهی بر سلامت روان داشته است. در این مطلب خانومانه چند ماده ی غذایی ذکر شده که به شدت بر اخلاق و رفتار شما تاثیر می گذارد:

 

آیا مواد غذایی بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارند؟

 

گلوتن

حتی افرادی هم که به گلوتن آلرژی ندارند، پس از مصرف آن دچار سرگیجه و سستی شوند و افراد بسیاری که مصرف گلوتن را برای مدت زمان طولانی کنار می گذارند و سپس دوباره مصرف می کند، اضطراب شدیدی را احساس می کنند. گلوتن همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند که موجب می شود تا شما احساس خستگی ناخوشایندی داشته باشید. پس توصیه می کنیم خوراکی های بدون گلوتن را امتحان کنید!

 

شکر

با مصرف شکر انگار شما سوار یک ترن هوایی شده اید. در ابتدا بسیار جذاب و پر هیجان و رفته رفته به اضطراب و دلواپسی تبدیل می شود. شکر سطح انرژی شما را به شدت افزایش می دهد اما رفته رفته از میزان این انرژی کاسته و در نهایت احساساتی همچون ناامیدی، عصبانیت، اضطراب و افسردگی به سراغتان می آید و همین احساسات باعث می شود تا شما میل بیشتری به مصرف شکر پیدا کنید و تا زمانی ادامه می یابد که شما تصمیم بگیرید مصرف شکر را قطع کنید.

 

مطلب پیشنهادی: ۱۰ ماده غذایی شادی آور را بشناسیم!

 

قهوه

قهوه، اگر در ابتدای روز مصرف شود یعنی زمانی که شما در آرامش قرار دارید می تواند یک روش بسیار لذت بخش برای شروع روز باشد و بسیار هم انرژی خوبی به شم منتقل می کند اما اغلب در چنین شرایطی مصرف نمی شود و بیشتر افراد زمانی که در اوج خستگی و آشفتگی روزمره قرار دارند قهوه می نوشند و این همان موقعیتی است که شما کمبود انرژی را در بدنتان تشدید می کنید. اگرچه قهوه خواص و مزایای بسیاری دارد اما نحوه و زمان مصرف آن هم خیلی مهم است و اگر شما آن را دائم و در دراز مدت مصرف کنید، این بالا و پایین رفتن میزان انرژی منجر به بروز اضطراب و افسردگی شدید شود.

 

مواد غذایی فرآوری شده

مواد غذایی که دارای مواد شیمیایی، روغن های گیاهی فرآوری شده، مواد افزودنی رنگ ها و شیرین کننده های مصنوعی است می تواند بر سلامت عاطفی شما تاثیر بگذارد و به آن آسیب بزند. در واقع این نوع غذاها به بروز التهابات در بدن دامن زده که این عامل خود می تواند بر سلامت مغز تاثیر بگذارد.

حال بهتر است با توجه و دقت بیشتری خلق و خوی خود و اطرافیانتان را بررسی کنید و علت برخی از تنش ها و اضطراب های بی دلیل و خستگی و سستی های مکرر خود را در غذاهایی که مصرف می کنید بیابید. یادتان باشد که با تغذیه ی صحیح علاوه بر سلامت جسم می توان سلامت روح و روان را نیز کنترل کرد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران