دسته بندی مطالب

آیا میوه خشک به اندازه میوه تازه سالم است؟

۲۳ تیر ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

میوه های خشک عمر طولانی تری دارند؛ خشک کردن میوه، به معنای از بین بردن آب موجود در آن است. با از بین رفتن آب موجود در میوه ها، آن ها شروع به کوچک شدن می کنند. اگرچه فرآیند خشک کردن میوه، منجر به از بین رفتن آب میوه ها می گردد اما مواد مغذی موجود در آن حفظ می شود. بنابراین، مصرف میوه خشک شده نیز برای شما می تواند ایده آل باشد. مواد مغذی حاصل از میوه تازه همان چیزی است که میوه های خشک شده نیز می توانند ارائه دهند. تفاوت در این است که میوه های خشک شده عمر طولانی تری نسبت به میوه های تازه دارند. در این مطلب خانومانه به چند مورد که باید درباره میوه های خشک شده بدانید اشاره خواهیم کرد.

 

آیا میوه خشک به اندازه میوه تازه سالم است؟

 

فواید سلامتی میوه های خشک

میوه های خشک به کاهش فشار خون و التهاب کمک فراوانی می کنند. میوه های خشک شیرین، منبع عالی کلسیم، پتاسیم و آهن هستند. اگر سعی در کاهش وزن دارید، میوه های خشک انتخاب مناسبی برای شما هستند. خوردن میوه های خشک به مهار اشتها کمک می کنند. برخی از آن ها مانند انواع آلوها ملین های طبیعی هستند و به تنظیم حرکات روده کمک می کنند.

 

میوه تازه در برابر میوه خشک از نظر کالری

اگر صرفا به کالری مبتنی بر وزن نگاه کنیم؛ میوه های خشک شده، کالری بالاتری نسبت به میوه تازه دارند. میوه تازه آب بیشتری را به همراه دارد و کالری آن کمتر است. با خشک شدن میوه، آب از دست رفته منجر می گردد از نظر کالری بیشتر متراکم باشد. یک پیمانه میوه تازه، یک وعده غذایی محسوب می گردد در حالیکه فقط نصف پیمانه میوه خشک شده به عنوان یک وعده غذایی درنظر گرفته می شود. به عنوان مثال: یک پیمانه انگور فقط ۶۲ کالری به همراه دارد، در حالیکه یک پیمانه انگور خشک بیش از ۴۰۰ کالری به همراه دارد.

 

میوه تازه در برابر میوه خشک از نظر قند افزودنی

تمام میوه ها، قند طبیعی دارند. اما میوه تازه حاوی قند اضافه نیست. میوه کنسروی و خشک شده می تواند قند بیشتری داشته باشد. بنابراین، برچسب میوه های خشک را بررسی کنید تا ببینید قند اضافه دارد یا خیر! قند با نام های دیگری نیز در محصولات غذایی یافت می شود: شریت ذرت، دکستروز، گلوکر و غیره.

نکته: حتی اگر به میوه های خشک قند اضافه نشود باز هم در مقایسه با میوه های تازه قند غلیظ تری را دارند.

همان طور که بیان گردید میوه ها حاوی فروکتوز (نوعی قند) هستند. خوردن مقادیر زیاد میوه منجر به افزایش قند بدن می گردد. این یک زنگ خطر برای افراد مبتلا به دیابت و بیماران قلبی است. بنابراین، این نکته بسیار مهم است که مقدار مصرف روزانه میوه را کنترل نمایید. از آنجا که میوه های خشک شیرین و طعم فوق العاده ای دارند، ممکن است به طور ناخودآگاه در مصرف آن ها زیاده روی کنیم.

از خوردن میوه های خشکی که با شکر پوشیده شده اند، خودداری کنید. آن ها برای سلامتی شما خطرناک هستند. با توجه به این که میوه های خشک شیرین هستند، افزودن شکر بیشتر به آن ها ضروری نیست؛ میوه های شیرین می توانند به چاقی و فشار خون بالا بینجامند. علاوه بر شکر، سایر مواد افزودنی برای بهبود طعم نیز برای سلامتی مضر می باشند. آن ها هیچ گونه مواد مغذی را به همراه ندارند و بر روی کیفیت میوه های خشک نیز تاثیرگذارند.

 

مطلب پیشنهادی: چه مقدار قند طبیعی در روز نیاز داریم؟!

 

آیا میوه خشک شده بهتر از میوه تازه است؟

هم میوه خشک و هم میوه تازه از نظر سلامتی می توانند به رژیم غذایی اضافه شوند. میوه تازه آب بیشتر و کالری کمتری دارد. میوه خشک می تواند منبع غنی از انرژی و مواد مغذی باشد و در مواردی که می خواهید کالری و تراکم مواد مغذی را افزایش دهید میوه های خشک انتخاب بهتری هستند. به عنوان مثال، برخی از ورزشکاران که به دنبال افزایش وزن به روش سالم هستند ممکن است میوه خشک بیشتری را به دلیل کالری بالاتر آن مصرف کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که افرادی که میوه خشک می خورند BMI و درو کمر کتری دارند.

میوه های تازه حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد مغذی هستند که برای بدن بسیار مفید و ضروری است. تفاوت میوه های تازه با میوه های خشک در این است که میوه های خشک فاقد رطوبت و آب هستند. بدین معنا که میوه های خشک شده فیبر و آنتی اکسیدان ها را دارند. اما اگر حاوی شکر باشند، بسیار مضر هستند. از میوه های خشک شده حاوی سولفیت نیز خودداری کنید. زیرا ممکن است منجر به سردرد و اسهال شوند. اگر از میوه های خشک شده موجود در بازار استفاده می کنید برچسب آن را بررسی نمایید و ببینید آیا این میوه خشک شده حاوی قند و یا سولفیت اضافه شده می باشد یا خیر!

 

روش صحیح مصرف میوه های خشک

 

روش صحیح مصرف میوه های خشک

 

هنگام خوردن میوه های خشک شده، باید آب بیشتری بنوشید. این امر به جلوگیری از یبوست کمک می کند؛ زیرا رطوبت را به میوه های خشک شده اضافه کرده اید. میوه های خشک شده این مزیت را دارند که می توانید تمام آن را در یک وعده میل نکنید و مابقی را برای دفعات بعد بگذارید. می توانید میوه های خشک شده را به همراه پروتئین های دیگر همانند ماست یونانی میل کنید. این طریق مصرف میوه های خشک بسیار سالم است. با این وجود دقت کنید این میوه های خشک را با مواد غذایی شیرین دیگر همراه نکنید؛ چرا که خطر ابتلا به کالری و قند اضافه را به همراه خواهد داشت. اگر می خواهید کمی خلاقیت نشان دهید، می توانید میوه های خشک را به همراه سالاد رادیشو (کاهو گل زیبا) و کشمش امتحان کنید! ترکیب طعم های شیرین، تند و تلخ باعث می شود این دستور ارزش امتحان کردن را داشته باشد. شما فقط به کاهو گل زیبا، میوه های خشک، سرکه بالزامیک، کشمش، گردو، نمک و فلفل نیاز دارید!

 

آیا میوه های خشک برای کاهش وزن موثر هستند؟

 

آیا میوه های خشک برای کاهش وزن موثر هستند؟

 

خوردن میوه های خشک لزوما به شما در رسیدن به کاهش وزن کمک نمی کنند. نکته جالب توجه اینجاست که با مصرف این میوه ها ممکن است خوردن دسرهای ناسالم را فراموش کنید و حذف دسرهای سالم از رژیم غذایی به شما کمک می کند تا زودتر به هدف خود برسید. از بهترین گزینه ها در میان میوه های خشک می توان به آلو، زردآلو، خرما و کشمش اشاره کرد. آن ها حاوی مواد مغذی فراوانی هستند و به دفع سموم بدن کمک می کنند. به عنوان مثال، خرما در تقویت استقامت بسیار عالی است. میوه های خشک، مقاومت بدن را در برابر عوامل بیماری زا بالا می برند. زردآلو خشک حاوی کلسیم، پتاسیم و منیزیم است و به مهار گرسنگی کمک می کند و با یک وعده کوچک نیز سیر خواهید شد.

 

نحوه نگه داری میوه خشک

ذخیره و نگه داری میوه های خشک بسیار آسان است. برای اطمینان از تازه ماندن میوه ها آن ها را دورن یک ظرف درب دار قرار دهید و در دمای اتاق نگه داری کنید. اگر قصد ندارید میوه های خشک را به زودی مصرف کنید آن ها را در یخچال درون یک کیسه پلاستیکی نگه داری کنید.

 

حرف آخر

برای تهیه میوه های خشک موجود در بازار، از مارک های معتبر استفاده نمایید؛ چرا که خطر ابتلا به عفونت های انگلی زیاد است. اما چه بهتر که در خانه فرایند خشک کردن میوه ها را دنبال کنید تا از سلامت آن ها اطمینان کامل حاصل شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران