دسته بندی مطالب

ارتباط میان هورمون ها و افزایش وزن چیست؟

۲۹ آذر ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

قطعا عادت های غذایی تاثیر زیادی بر روی کنترل وزن هر فردی دارند اما فقط این عادت ها مسبب افزایش یا کاهش وزن نیستند. بعضی از هورمون ها در فعالیت های بدن برای از بین بردن چربی های اضافی و یا جلوگیری از تجمع آن ها نقش دارند. این هورمون ها وظیفه تنظیم چند عملکرد مهم بدن را برعهده دارند؛ این وظایف شامل سوخت و ساز، اشتها، هضم و دیگر عملکردهای مرتبط با وزن می شود. در نتیجه، عدم تعادل در این هورمون ها می تواند بر روی افزایش وزن تاثیر گذار باشد و اضافه وزن هم می تواند باعث بر هم خوردن تعادل این هورمون ها شود. این هورمون ها برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند. در این مطلب خانومانه به چند مورد مهم از این هورمون های کنترل وزن می پردازیم و به ارتباط آن ها با وزن اشاره می کنیم.

 

ارتباط میان هورمون ها و افزایش وزن چیست؟

 

لپتین

این هورمون توسط سلول های چربی ترشح می شود. عملکرد آن اطلاع رسانی به مغز در زمانی است که به میزان کافی انرژی ذخیره شده داریم و نیاز نداریم تا انرژی بیشتری را به دست آوریم. به همین دلیل، این هورمون اشتها را از بین می برد و توازن آن برای داشتن وزن سالم مهم است. مشکل این است که اضافه بودن چربی، میزان لپتین را افزایش می دهد و مغز دیگر به علامت های آن پاسخ نمی دهد. برای جلوگیری از این مشکل باید مقدار بیشتری میوه، سبزیجات و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان مصرف کنید. 

 

انسولین

انسولین هورمونی است که بیشتر به دلیل نقشی که در کنترل قند خون ایفا می کند شناخته شده است. انسولین علاوه بر این عملکرد مهم، با افزایش مصرف انرژی در سوخت و ساز مواد مغذی نیز نقش دارد. اگر تعادل انسولین بهم بخورد و یا دچار تغییر شود، قند به شکل چربی ذخیره می شود و کاهش وزن به سختی صورت می گیرد.

 

کورتیزول

کورتیزول به عنوان هورمون استرس شناخته شده است و با افزایش چربی های شکم مرتبط است. کورتیزول علاوه بر این که در فشار عروق تاثیر گذار است، در کنترل سوخت و ساز چربی ها، پروتئین ها و گلوسیدها نیز نقش دارد. زمانی که این هورمون بر اثر استرس یا دیگر عوامل محرک به مقدار زیاد ترشح می شود، به صورت منفی واکنش نشان می دهد.

 

مطلب پیشنهادی: کوچک کردن شکم در ۶۰ روز

 

استروژن و آندروژن

استروژن ها گروهی از هورمون های زنانه و آندروژن ها هورمون های مردانه هستند. این دو نوع هورمون بر روی پخش چربی در بدن نقش دارند، یعنی توده بدنی بر اساس عملکرد فعالیت آن ها در هر مرحله از زندگی متفاوت است. برای مثال، زنانی که در سن تولید مثل هستند، بیشتر چربی آن ها در قسمت های پایین بدن ذخیره می شود. در حالی که زنان یائسه بیشتر در ناحیه شکم چربی دارند.

 

هورمون رشد

برای کاهش راحت تر وزن باید میزان این هورمون را افزایش داد. فعالیت این هورمون با سلول های چربی در ارتباط است و آن ها را به انرژی تبدیل می کند. برای افزایش میزان این هورمون ها توصیه می شود که به طور منظم فعالیت فیزیکی داشته باشید و ۸ ساعت در روز بخوابید.

 

اپی نفرین

این هورمون که بیشتر با نام «آدرنالین» شناخته شده است تاثیر بسیار زیادی بر تبدیل چربی ها به انرژی دارد. فعالیت این هورمون اشتها را از بین می برد و مانع از تجمع چربی ها در ناحیه شکم می شود و عامل کلیدی در جلوگیری از اضافه وزن دارد. فعالیت فیزیکی روزانه بهترین شیوه برای تحریک این هورمون است و میزان آن را ثابت نگه می دارد.

 

مطلب پیشنهادی: با این مواد غذایی اشتهایتان را کم کنید

 

آدیپونکتین

آدیپونکتین هورمونی سنتزی است که توسط بافت چربی ترشح می شود. این هورمون در سوخت و ساز گلوکز و اسیدهای چرب نقش دارد. فعالیت این هورمون توانایی عضلات در جذب انرژی از طریق کربوهیدرات ها را بهبود می بخشد. این هورمون همچنین ریتمی را که بدن با آن چربی ها را می شکند افزایش و اشتها را کاهش می دهد. برای حفظ میزان تعادل این هورمون، توصیه می شود که فعالیت بدنی خود را افزایش دهید و از چربی های اشباع نشده استفاده کنید.

 

ایریزین

ایریزین هورمونی است که در زمان انجام فعالیت بدنی ترشح می شود. کار این هورمون سوزاندن کالری ها به شیوه ای کاملا موثر است و زمانی عمل می کند که فعالیت فیزیکی تمام شده باشد. این هورمون از طریق خون به سلول های چربی سفید (چربی مضر) می رسد و آن ها را به چربی های قهوه ای (چربی مفید) تبدیل می کند.

 

کوله ‌سیستوکینین

وظیفه هورمون کوله ‌سیستوکینین که هورمون روده ای است، کنترل اشتها از طریق کاهش مصرف کالری است. زمانی که این هورمون ترشح می شود، حجم مصرف بدن را کاهش می دهد و در بین هر وعده غذایی فرد احساس گرسنگی نمی کند.

فراموش نکنید که قطعا فعالیت فیزیکی و تعادل هورمونی نقش زیادی در کنترل وزن دارد. داشتن عادت های رفتاری مناسب و کنترل پزشکی عوامل مهم در جلوگیری از برهم خوردن تعادل هورمون ها هستند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران