دسته بندی مطالب

از خواص سرکه سیب چه می دانید؟

۲۵ مرداد ۱۳۹۵۰ سلامت و تغذیه

سرکه سیب، مایعی ترش مزه است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب به دست می‌آید. به طور معمول حدود ۳ تا ۵ درصد از حجم سرکه‌ها را اسید استیک تشکیل می‌دهد. البته قابل ذکر است سرکه‌های طبیعی جوهر لیمو و اسید تاتاریک کمتری دارند. سرکه سیب یک ماده ضدعفونی کننده‌ی قدرتمند به حساب می‌رود که قادر است در مدت زمان کوتاهی بدن را سم زدایی کرده و روده‌ها را شستشو دهد. سرکه‌ی سیب خواص بی‌شماری دارد و به همین علت در گذشته به اکسیر جوانی شهرت داشت.

سرکه‌ی سیب طبیعی دارای رنگ قهوه‌ای روشن بوده و اگر در مقابل نور به آن نگاه کنید در انتهای ظرف ماده‌ی توری شکلی خواهید دید که رشته‌های نازک و ظریفی دارد و به آن مادر سرکه می‌گویند. هرچه مقدار مادر سرکه بیشتر باشد؛ آن سرکه مرغوب‌تر و رسیده‌تر خواهد بود.

 

از خواص سرکه سیب چه می دانید؟

 

خانومانه تصمیم دارد تا در این مطلب به بخشی از خواص سرکه سیب اشاره کند تا شما بیش از پیش با این ماده‌ی شگفت انگیز که به اکسیر جوانی مشهور است آشنا گردید.

 

هضم راحت غذا

این روزها افراد زیادی از نفخ معده و اسپاسم عضلات شکم رنج می‌برند. اگر شما هم جزء این افراد هستید خانومانه به شما توصیه می‌کند حدود ۳۰ دقیقه پیش از صرف غذا در یک لیوان آب گرم حدود دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق عسل حل کرده و میل نمایید. نوشیدن این محلول به هضم راحت‌تر غذا کمک می‌نماید. همچنین سرکه سیب قادر به جذب مقادیر اضافی اسید معده است و به سلامت معده کمک بسیاری می‌نماید. البته توجه داشته باشید در صورت ابتلا به بیماری زخم معده تحت هیچ شرایطی از سرکه سیب استفاده نکنید.

 

موهایی درخشنده و زیبا

چندی پیش در مطلب ۵ روش برای داشتن موهای خوش حالت به راهکارهای کلیدی برای زیبایی و خوش حالتی موها اشاره کرده ‌بودیم. حال اگر شما مصمم هستید موهایی درخشنده داشته باشید سرکه سیب راهکار طبیعی آن است. کافی است کمی سرکه‌ی سیب را در نصف استکان آب حل کرده و پس از استحمام به موهای خود بمالید تا سبب درخشندگی موهایتان شود.

 

سرشار از ویتامین و مواد معدنی

سرکه سیب سرشار از پتاسیم، منیزیم، گوگرد و کلسیم بوده و دارای ویتامین های A ،B ،C ، پکتین و اسیدهای ضروری می‌باشد. پتاسیم موجود در سرکه سیب باعث ایجاد تعادل حالت اسیدی-بازی بدن شده و پکتین موجود در سیب باعث بهبود اسپاسم عضلات شکم می‌شود. همچنین منیزیم و پتاسیم موجود در سرکه سیب به بهبود کوفتگی بدن کمک می‌کند.

 

درمان سکسکه، گرفتگی بینی و گلو درد

از دیگر خواص شگفت‌انگیز سرکه سیب درمان سکسکه، گرفتگی بینی و گلو درد است.

درمان سکسه: کافی است در هنگام ابتلا به سکسکه یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب بنوشید. سرکه سیب به علت مزه‌ی ترشی که دارد می‌تواند به توقف سریع سکسکه کمک کند.

درمان گرفتگی بینی: گرفتگی بینی از عوارض ناخوشایند بیماری سرماخوردگی است. یکی از راه‌های درمان گرفتگی بینی مصرف سرکه سیب است. برای درمان این بیماری کافی است یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب حل نموده و بنوشید تا پس از ساعتی از شر گرفتگی بینی راحت گردید.

درمان گلو درد: جهت درمان گلو درد باید کمی سرکه سیب بنوشید. سرکه سیب به علت داشتن خاصیت اسیدی باعث از بین رفتن میکروب‌ها شده و درد گلو را تسکین می‌دهد.

 

جلوگیری از گرفتگی عضلات در هنگام خواب

اگر عضلات بدنتان در طول خواب گرفته و سبب ایجاد درد شدید منجر به بیداری می‌گردد، سرکه سیب از راه‌های درمان بیماری شماست. برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پیش از خواب دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب حل کرده و بنوشید. پس از نوشیدن این محلول با خیال راحت بخوابید و مطمئن باشید گرفتگی عضلات به سراغ شما نخواهد آمد.

 

موارد ذکر شده تنها بخش کوچکی از خواص سرکه‌ی سیب بودند که به اختصار به آن‌ها اشاره کردیم. در مطالب بعدی به دیگر خواص سرکه سیب خواهیم پرداخت.

شما در ارتباط با این ماده‌ی شگفت انگیز چه نظری دارید؟! تجربیات خود را با خانومانه در میان بگذارید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
4+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران