دسته بندی مطالب

اسپری های تمیز کننده و آسیب های ریوی

۲۹ بهمن ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

خانومانه: همیشه تمیز شدن منزل یا محل کار حس خوب و خوشایندی را منتقل می کند به ویژه این روزها که نزدیک عید است و همه در تکاپو برای خانه تکانی و تمیزکاری هستند. اما باید بدانید که افراط در هر کاری معایب و مضرات مخصوص به خودش را دارد، حتی در تمیز کاری. در واقع استفاده ی مدام و بی رویه از اسپری های پاک کننده خطرات جدی را برای دستگاه تنفس بوجود می آورد.

 

اسپری های تمیز کننده و آسیب های ریوی

 

بر اساس مطالعه ی جدیدی که در اروپا انجام شده است، محققان دریافتند افرادی که در شرکت های خدماتی نظافتی کار می کنند یا کسانی که منازل خود را با استفاده از اسپری های پاک کننده یا محصولاتی از این قیبل تمیز می کنند، نسبت به آن هایی که از این مواد استفاده نمی کنند بیشتر در معرض آسیب های ریوی قرار دارند. نکته ی جالب دیگری که این پژوهش نشان می دهد این است که آسیب وارد شده از طریق اسپری ها و مواد شوینده با آسیبی که سیگار بر بدن وارد می کند قابل مقایسه است به طوری که گفته می شود خطری که این مواد برای دستگاه تنفسی دارند مانند این است که فرد طی ۱۰ الی ۲۰ سال روزی ۲۰ عدد سیگار بکشد! و این واقعا خطرناک است. 

این پژوهش بر روی ۶۲۳۵ نفر صورت گرفت که در این بین ۵۳٪ این افراد خانم هایی بودند که بیش از ۲۰ سال با این مواد کار می کردند. سپس محققان این دست از افراد را با کسانی که از مواد شوینده استفاده نمی کنند مقایسه کردند. نتایج جالب توجهی به دست آمد:

– مقدار حجم هوایی که زنان در ۱ ثانیه بالاجبار بازدم می کنند را FEV می گویند که این مقدار هوا در خانم هایی که تنها در منزل خود از اسپری های تمیز کننده استفاده می کنند به سرعت کاهش می یابد و در افرادی که شغلشان نظافت است حتی با سرعت بیشتری کاهش پیدا می کند. در واقع FEV نوعی اندازه گیری سلامت ریه ها است. 

 

مطلب پیشنهادی: اسپری خانگی ضد گرد و غبار بسازیم!

 

– خطر بیماری آسم افرادی که در منزل از این مواد استفاده می کنند را (۱۲٫۳٪) تهدید می کند، افرادی که کارشان نظافت است را (۱۳٫۷٪) و کسانی که از این مواد استفاده نمی کنند را (۹٫۶٪) تهدید می کند.

اما این موضوع درمردان متفاوت است و خوشبختانه در هیچ گروه از مردان چه آن هایی که در منزل از مواد شوینده استفاده می کنند، چه آن هایی که کارشان نظافت است و حتی چه آن هایی که اصلا از این مواد استفاده نمی کنند، هیچ کاهشی در FEV آن ها مشاهده نشده است. 

به گفته ی محققان یکی از عللی که این مواد موجب کاهش سلامت ریوی می شود محرک بودن آن ها است، در واقع بیشتر مواد شوینده به دلیل اینکه ساختاری شیمیایی دارند، موجب ایجاد غشاهای مخاطی در بافت ریه شده و همین عامل در دراز مدت سبب کاهش FEV و در نهایت مشکلاتی برای ریه ها می شود که در این بین خانم ها از همه بیشتر آسیب می بینند. 

پس خانم ها باید بیشتر به این نکته توجه کنند و مراقب سلامتی خود باشند. در منازل، بیشتر مواقع نیازی به استفاده از اسپری های تمیز کننده یا مواد شوینده نیست و به راحتی می توان از آب و دستمال های میکروفیبر استفاده کرد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران