دسته بندی مطالب

افسردگی و اضطراب، میراث والدین برای فرزندان

۱ شهریور ۱۳۹۵۰ کودک

امروزه دیگر همه می‌دانند که مسائل مربوط به سلامت جسمی والدین ممکن است به کودکان سرایت کند. به همین خاطر پزشکان همواره از بیماران می‌خواهند که نسبت به سابقه پزشکی خانواده خود آگاه باشند. در مطالعه‌ای که اخیرا صورت گرفته معلوم گردید که بیماری‌های روحی روانی نیز قابلیت ارث‌‌بری دارند. همچنین ثابت شده است والدینی که از بیماری‌های روحی همچون افسردگی و اضطراب رنج می‌برند، صاحب فرزندانی هستند که به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به همان بیماری‌‌ها می‌باشند. در ادامه با خانومانه همراه باشید.

طبق پژوهشی که در یکی از ژورنال‌ها منتشر شد، متخصصان دریافتند کودکان ممکن است مدارهای بیش فعال مغز که سه قسمت از مغز را به یکدیگر متصل می‌کنند را از والدین خود به ارث برند، که در نتیجه آنها را نسبت به ابتلا به اختلالاتی همچون افسردگی و اضطراب مستعدتر می‌سازد.

پژوهشگران در این مطالعه موفق شدند سه ناحیه از مغز که مسئول انتقال اضطراب از والد به فرزند هستند را به دقت مورد بحث و کاوش قرار دهند: آمیگدال، مرکز ترس مغز لیمبیک و کورتکس جلویی مغز که انسان از آنها برای استدلال پیشرفته بهره می‌گیرد.

دانشمندان معتقدند که ظهور انواع پیشرفته‌ای از استرس مزمن در جامعه امروزی و مخصوصا در دهه‌های اخیر رو به فزونی است. چنین مسئله‌ای ممکن است نسل بعدی را با مشکلات روحی روانی بسیاری در ابعاد جهانی رو به رو سازد.

 

افسردگی و اضطراب، میراث والدین برای فرزندان

 

چگونه به کودکی که احتمالا مستعد ابتلا به افسردگی و اضطراب است کمک کنیم

همیشه به خاطر داشته باشید که افسردگی اعضای خانواده لزوما بدان معنا نیست که کودک نیز افسرده خواهد شد. کسانی که سابقه خانوادگی در این زمینه ندارند نیز ممکن است به افسردگی و اضطراب مبتلا گردند.

وجود افسردگی در والدین و یا دیگر اعضای خانواده، احتمال بروز این بیماری را در کودک افزایش می‌دهد. ولی حتی با وجود استعداد موروثی برای افسردگی و اضطراب، عوامل بسیاری باید دست به دست هم دهند تا فردی به بیماری روحی مبتلا گردد.

عوامل دخیل در بروز افسردگی و اضطراب هر چه می‌خواهند باشند، در هر صورت این بیماری قابل درمان است. چنانچه احساس می‌کنید افسرده هستید و یا در فرزند خود علائم افسردگی را مشاهده می‌کنید، موضوع را با یک متخصص سلامت که می‌تواند تشخیص درست داده و درمان مناسبی ارائه دهد در میان بگذارید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران