دسته بندی مطالب

این جملات را هرگز به همسرتان نگویید!

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸۰ همسرداری

خانومانه: زبان، تجربه ایجاد می کند و از طریق زبان است که می توان تصورات و احساسات را ابراز کرد. در روابط زوجین، جملاتی وجود دارد که بهتر است آن ها را ابراز نکرد تا مشکل و سوء تفاهم به وجود نیاید. ارتباط در روابط زوجین بسیار مهم است. اما گاهی زوجین از اعتماد و روابط دوستانه ای که بین آن ها وجود دارد سوء استفاده می کنند. باید جملاتی را که می خواهیم در زمان بحث به همسرمان بگوییم از قبل در ذهن حلاجی کنیم و در مورد نحوه بیان آن تصمیم بگیریم. مهم نیست که تاکنون چند بار این جملات را گفته اید. شاید بارها با همسر خود بحث کرده اید و این جملات در ذهنتان عبور کرده اند. از این به بعد با شناخت این جمله های مخرب از بیان آن ها خودداری کنید.

منظور ما این نیست که این جملات را نگویید؛ بلکه شیوه بیانتان را باید تغییر دهید. گاهی با صدای بلند یا با کلمات نامناسب جملاتی را بیان می کنیم که می توانستیم با کلمه ای بهتر منظورمان را برسانیم. در روابط زوجین مطمئناً همیشه اوضاع بر وفق مراد دو طرف نیست و هر چقدر هم با هم مهربان و عاشق هم باشند، گاهی تنش هایی میان آن ها به وجود می آید. بهترین راه برای کاهش اختلاف و سوء تفاهم ها توجه کردن به حرف هایی است که در این زمان ها به زبان می آوریم. در ادامه به این جملات که نتیجه ای جز بدتر شدن اوضاع ندارند اشاره خواهیم کرد.

 

این جملات را هرگز به همسرتان نگویید!

 

«همیشه» و «هرگز»

این دو کلمه که به نظر اصلاً توهین آمیز به حساب نمی آیند می توانند مشکلاتی را به وجود آورند و از سوی همسر شما سرزنش تلقی شوند. جملاتی مانند «هیچ وقت بعد از تمام شدن غذا میز را جمع نمی کنی» یا «باید همیشه کاری را کنیم که تو دوست داری» برای همسرتان بسیار توهین آمیز تلقی می شوند. متهم کردن همسر شانس گفت و گوی دوستانه و سازنده را به حداقل می رساند. اگر از این دو کلمه در ابتدای جملات استفاده کنید، همسرتان حالت دفاعی به خود می گیرد. در نتیجه او دیگر حرف های شما را نمی شنود و فقط آن چه را که دوست دارد می شنود.

باید شیوه بیان درخواستتان را تغییر دهید. مثلاً بگویید: «دوست دارم که تو سفره را جمع کنی» یا «این بار می شود حرفی که من می گویم را انجام دهیم؟». اگرچه دقیقاً همان منظور جملات بالا را بیان می کنید، اما کلماتی که استفاده می کنید بار مثبت دارند و لحن گفتن، متفاوت و دوست داشتنی تر است.

 

«این کاری که من می گویم را انجام می دهیم»

این جمله دیگری است که باید از گفتن آن به همسرتان خودداری کنید؛ زیرا واکنش همسرتان به این جمله هم مانند جمله قبلی خواهد بود. هر کسی جمله «این کار را که می گویم را می کنیم» یا «من خودم بهتر انجام می دهم» را بشنود، مطمئناً ناراحت می شود و از خود دفاع می کند. همه این ها به لحن شما بستگی دارد. در بیشتر مواقع، ادعای کاردان بودن و گفتن این که تو هیچ چیز نمی دانی و فقط من می دانم باعث بروز مشکل می شود. پیشنهاد می کنیم که در برابر همسرتان و جملاتی که به او می گویید مهربان تر و منعطف تر باشید و از جملاتی مثل: «دوست دارم به تو نشان بدهم که من چگونه انجامش می دهم» یا «می خواهی به تو نشان بدهم که من چگونه انجامش می دهم» استفاده کنید. به همسرتان اجازه دهید که او هم در کارها شریک شود. رابطه زوجین در انجام کارها نیز باید مشترک باشد.

 

مطلب پیشنهادی: جر و بحث های همسران خوشبخت

 

«بهت گفته بودم»

این جمله بار برتر بودن را در خود دارد. وقتی این جمله را به همسرتان می گویید در واقع به او می گویید که من برتر از تو هستم. جمله مشهور «بهت گفته بود» طرف مقابل را متهم می کند و به او شکست خوردن را یادآوری می کند و به این ترتیب بحث و جدل را افزایش می دهد. اگر می خواهید که همسرتان به شما اعتماد داشته باشد و شما را در کارها و تصمیم گیری ها موثر تلقی کند، هرگز این جمله را نگویید. به جای آن که این جملات سرزنشی را به همسرتان بگویید، از جملاتی مثل «چه کار کنیم که دفعه بعد این مشکل به وجود نیاید؟» یا «می خواهی کمکت کنم بهتر انجامش دهی؟» استفاده کنید.

 

«فلانی این کار را اینگونه انجام می داد»

مقایسه همسرتان با هر شخص دیگری کار اشتباهی است. حتی به شوخی هم نباید این جمله را بگویید. قطعاً همسرتان از این جمله استقبال نخواهد کرد. خودتان را جای همسرتان بگذارید و از خودتان بپرسید که آیا من دوست دارم که او من را با دیگران مقایسه کند؟

 

«حرف تو را قبول ندارم»

اعتماد نداشتن به همسر بسیار نشانه بدی است و شاید باعث به وجود آمدن این حس، خود او باشد. اما گاهی ما خودمان اشتباه می کنیم و از روی حسادت، حس عدم امنیت یا تجربیاتی که قبلاً داشته ایم به حرف او اعتماد نمی کنیم. اگر شک دارید که همسرتان به شما راست می گوید یا این که چیزی را از شما پنهان می کند، به جای آن که عدم اطمینان و تردید خود را به او نشان دهید و به او بگویید که «حرفت را باور ندارم»، از تکنیک دیگری استفاده کنید. می توانید به او بگویید «حرفی که می زنی خیلی برایم واضح نیست» یا «احساس می کنم که خیلی در این مورد صادق نیستی». به این ترتیب همسرتان واکنش بدی از خود نشان نمی دهد.

به این ترتیب به همسرتان اجازه می دهید تا کمی به حرفی که می زند فکر کند و تلاش کند که جزئیات بیشتری را برای شما تعریف کند. جر و بحث نکردن با همسر می تواند کار دشواری باشد اما غیرممکن نیست. کافی است فقط کمی نحوه گفتار و رفتارهای منفی خود را تغییر دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران