دسته بندی مطالب

این ۱۵ چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید!

۵ تیر ۱۳۹۹۰ خانه و خانه داری

مایکروفر، ابزاری بسیار کاربردی در آشپزخانه است که به شما این امکان را می دهد غذاهای خاصی را به سرعت طبخ و یا گرم کنید. این وسیله، یک اختراع مدرن است که مطمئنا در هرخانه ای جایگاه خود را پیدا کرده است؛ اما آیا می دانید که نمی توان هر ماده غذایی و یا وسیله ای را در مایکروفر قرار داد؟! برخی مواد غذایی و وسایل موجود در آشپزخانه در صورت قرار گرفتن درون مایکروفر، می تواند منجر به آتش سوزی یا انفجار گردد و سموم مضری را وارد بدن انسان کند. اگر به صورت روزانه از مایکروفر استفاده می کنید شاید بخواهید این مواد را بشناسید! در این مطلب خانومانه به ۱۵ مورد از این مواد غذایی و وسایل که نباید هرگز درون مایکروفر قرار دهید اشاره خواهیم کرد. با شناخت این موارد از بسیاری آسیب های خطرناک جلوگیری می کنید.

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید

 

۱- ظروف پلاستیکی

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_1

 

بیایید با ظروف پلاستیکی شروع کنیم! همه ما در گوشه و کنار آشپزخانه ظروف پلاستیکی بسیاری را داریم؛ قرار دادن این ظروف داخل مایکروفر می تواند خطرناک باشد. بسیاری از پلاستیک ها حاوی BPA هستند که می توانند روی عملکرد هورمون ها اختلال ایجاد کنند. هنگامی که پلاستیک گرم می شود، BPA به مواد غذایی داخل ظرف و سپس به بدن انسان منتقل می شود.

اگر می خواهید مواد غذایی را در ظروف پلاستیکی درون یخچال نگه داری کنید، هنگام گرم کردن آن ها را به یک بشقاب منتقل نمایید تا از اثرات مضر گرم کردن پلاستیک جلوگیری شود. توصیه می کنیم به جای ظروف پلاستیکی از ظروف شیشه ای استفاده نمایید. با این روش، نه تنها به سلامت خود کمک کرده اید؛ بلکه از محیط زیست نیز محافظت می کنید.

 

۲- تخم مرغ

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_2

 

تخم مرغ ماده غذایی فوق العاده برای صبحانه، نهار و شام می باشد. تخم مرغ، به دلیل باکتری هایی (به نام سالمونلا که یک باکتری مضر است و منجر به ناراحتی معده و تب می شود) که می تواند در آن ها قرار بگیرد در لیست مواد غذایی قرار دارد که نباید درون مایکروفر پخته شود. باید آن ها را درون ماهی تابه یا قابلمه در معرض دمای بالا قرار دهید تا باکتری ها کشته شوند. پختن تخم مرغ در مایکروفر منجر به عدم پخت کامل می شود و فرد را دچار مسمومیت غذایی می کند. علاوه براین، اگر تخم مرغ را با پوسته بیرونی آن داخل مایکروفر قرار دهید بخار با فشار بالایی که از مایکروفر ساطع می شود، می تواند منجر به منفجر شدن تخم مرغ گردد که بسیار خطرناک است.

 

۳- میوه

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_3

 

میوه ماده غذایی مغذی است که باید به صورت روزانه مصرف شود اما هرگز نباید در مایکروفر گرم شود. گرم کردن میوه ها در دمای بالا منجر به انفجار میوه درون مایکروفر خواهد شد که مجبور می شوید ساعت ها داخل آن را تمیز کنید. علاوه براین، گرما میوه ها را نرم می کند! اگر می خواهید سیب یا گلابی پخته بخورید، مسیر امن تر استفاده از گاز می باشد. اجاق گاز، به شما این امکان را می دهد که میوه ها به آرامی و با خیال راحت گرم کنید تا در طعم و مزه آن نیز هیچ گونه تغییری ایجاد نشود.

 

۴- فویل آلومینیوم

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_4

 

فویل آلومینیومی، چنگال یا چاقو را هرگز داخل مایکروفر قرار ندهید! فویل آلومینیومی به محض روشن شدن مایکروفر شروع به جرقه زدن می کند و می تواند آتش سوزی به راه بیندازد.

 

۵- کلم بروکلی

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_5

 

بروکلی، هنگام پخته شدن در مایکروفر مواد مغذی خود را از دست می دهد. یک کلم بروکلی تازه حاوی ویتامین A، K، فیبر و اسید فولیک است که هنگام پختن در مایکروفر از بین می روند. بهتر است کلم بروکلی را بخارپز نمایید. به این طریق مواد مغذی موجود در آن حفظ می شود.

 

مطلب پیشنهادی: تمیز کردن مایکروفر بدون مواد شیمیایی

 

۶- نان

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_6

 

گرم کردن نان درون مایکروفر فقط باعث ایجاد رطوبت در نان می شود. فرقی نمی کند این یک نان صبحانه باشد یا نان ساندویچی و یا حتی پیتزا. همگی نرم و خیس می شوند. به جای استفاده از مایکروفر روش های دیگری همچون گریل و یا فر نیز برای گرم کردن نان وجود دارد؛ بنابراین، یکی از این روش ها را انتخاب نمایید.

 

۷- گوشت های فرآوری شده

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_7

 

گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ، بیکن، گوشت گاو، گوشت های کنسروی و غیره به مایکروفر تعلق ندارند. تحقیقات نشان داده است که استفاده از مایکروفر برای انواع گوشت های فرآوری شده می تواند باعث ایجاد محصولات اکسیداسیون کلسترول شود که به بیماری های قلبی می انجامد. بنابراین چرا با استفاده از مایکروفر برای این گوشت ها به سلامتی خود ضرر بزنیم؟!

 

۸- برنج

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_8

 

برنج پخته شده سفید و قهوه ای که مدتی در دمای اتاق مانده است می تواند باعث مسمومیت غذایی گردد. آیا این را می دانستید؟! برنج پخته نشده دارای اسپور باکتری هایی است که می تواند باعث مسمومیت غذایی شود، حتی زمانی که برنج پخته می شود این اسپورها می توانند زنده بمانند. بنابراین، گرم کردن دوباره برنج در مایکروفر، آن را از شر این سموم خلاص نمی کند و همچنان در معرض خطر مسمومیت غذایی قرار دارید.

 

۹- کرفس، اسفناج و چغندر

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_9

 

این سبزیجات سالم، هنگام گرم کردن در مایکروفر می توانند دیگر آنقدر سالم نباشند. به این دلیل که آن ها حاوی نیترات هستند که در هنگام گرم شدن دوباره سرطان زا می شوند. این طور نیست که نیترات سرطان زا باشد اما وقتی گرم می شود به نیتروسامین تبدیل می شود که سرطان زا می باشد. بهتر است از کرفس، اسفناج و چغندر به صورت خام، بخارپز و یا پخته شده روی اجاق استفاده نمایید.

 

۱۰- قارچ

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_10

 

قارچ ها سرشار از فسفر، مس و پتاسیم هستند که همگی برای بدن انسان مفید است. قارچ ها می توانند به سرعت مواد مغذی خود را از دست بدهند. بهتر است قارچ ها را داخل فر و یا اجاق گاز بپزید و یا گرم کنید تا بتوانید گرما را کنترل کنید. نکته دیگر این است که هرگز قارچ ها را در دمای اتاق قرار ندهید زیرا باکتری های ناخواسته ای در آن ها رشد می کند.

 

۱۱- فلفل تند

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_11

 

ماده شیمیایی به نام کپسایسین که در فلفل تند یافت می شود در صورت گرم شدن می تواند منجر به آتش سوزی گردد. علاوه براین، بعد از باز کردن درب مایکروفر کپسایسین می تواند وارد هوا شود و منجر به سوزش چشم و گلو گردد. بهترین راه برای پختن فلفل های تند این است که آن ها را به صورت تازه مصرف کنید.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه بوی بد مایکروفر را از بین ببریم؟

 

۱۲- سس های ماکارونی بر پایه روغن

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_12

 

ماکارونی و سس آن همیشه یک غذای خوش طعم است؛ اما دوباره گرم کردن آن در مایکروفر صحیح نیست. این سس ها وقتی گرم می شوند، حالت جهنده پیدا می کنند و منافذ فرار بخار را مسدود می کنند و باعث انفجار می شوند. بهترین روش برای گرم کردن سس ماکارونی در یک قابلمه روی اجاق گاز است. به این روش به آرامی سس گرم می شود. سس های حاوی روغن مانند روغن زیتون و یا سس پستو نیز به همان اندازه گرم کردن سس گوجه فرنگی درون مایکروفر خطرناک هستند. مایکروفر به طور نامناسب روغن را گرم می کند!

 

۱۳- انگور و کشمش

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_13

 

این میوه شیرین در مایکروفر چندان شیرین عمل نمی کند! انگور داخل مایکروفر می تواند مشتعل شود. حتی کشمش نیز در هنگام قرار گرفتن درون مایکروفر به همین شکل عمل می کند و دود به راه میندازد. دلیل عملکرد نامناسب این میوه در مایکروفر ارتباط زیادی با میزان قند موجود در آن دارد. با افزایش دما در مایکروفر شکر ذوب می شود و در پی آن مشکلاتی به وجود می آید. اگر قصد گرم کردن انگور را دارید این کار را روی اجاق گاز و یا فر با دمای پایین انجام دهید.

 

۱۴- گوشت یخ زده و گوشت تازه

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_14

 

مایکروفر، روشی عالی برای یخ زدایی گوشت است. با این حال، توزیع نابرابر گرما در مایکروفر باعث می گردد که برخی از قسمت های گوشت منجمد بماند. این امر نه تنها باعث می گردد زمان پخت گوشت تغییر کند بلکه باکتری ها نیز شروع به رشد می کنند. بنابراین، گوشت های یخ زده به سختی درون مایکروفر یخ زدایی می شوند. چرا که قسمت های نازک آن شروع به پختن می کند و قسمت های ضخیم آن یخ زده باقی می ماند. وقتی صحبت از گوشت تازه می شود هرگز نباید آن را درون مایکروفر قرار دهید تا بپزد. زیرا خطر سالمونلا برای آن وجود دارد. اجاق گاز بهترین روش برای طبخ گوشت مرغ تازه می باشند تا با خیال راحت باکتری ها را نیز از بین ببرد.

 

۱۵- سیب زمینی

 

این 15 چیز را هرگز در مایکروفر قرار ندهید_15

 

قرار دادن سیب زمینی در مایکروفر و دمای بالا باعث منفجر شدن آن می گردد. برای جلوگیری از این امر، روی آن چند عدد سوراخ ایجاد نمایید و سپس داخل مایکروفر قرار دهید. وقتی نوبت به گرم کردن مجدد سیب زمینی می رسد این نیز می تواند خطرناک باشد. اگر سیب زمینی پخته شده سرد شود و به دمای محیط برسد، سپس آن را به یخچال منتقل کنید، هر زمان بخواهید آن را داخل مایکروفر گرم کنید می تواند عامل بروز بیماری های نادری همچون بوتولیسم و دیگر باکتری های آسیب رسان باشد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران