دسته بندی مطالب

این ۸ سبزی بعد از پخت سالم تر هستند!

۸ شهریور ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

مصرف سبزیجات به روش های مختلف لذت بخش است؛ اسموتی ها، سالادها، دورچین غذاها و غیره. علی رغم رنگ و طعم فوق العاده سبزیجات خواص سلامتی آن ها را نیز نمی توان نادیده گرفت. همواره گفته شده که مصرف میوه ها و سبزیجات به صورت خام بسیار مفید و سودمند است و سبزیجات پخته شده مواد مغذی کمتری دارند؛ اما آیا می دانستید برخی از سبزیجات در صورت پخته شدن سالم تر و مغذی تر هستند؟! برخی از مواد موجود در میوه ها و سبزیجات در دیواره های سلولی محدود هستند و با پخت و پز این دیواره ها تجزیه می شوند و مواد مغذی موجود در آن ها آزاد می گردد تا بدن بتواند آن ها را راحت تر جذب کند. ممکن است از خود بپرسید کدام سبزیجات را باید پخت؟ در این مطلب سایت خانومانه به این سبزیجات اشاره خواهیم کرد.

 

۱- گوجه فرنگی

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_1

 

خواص گوجه فرنگی بر کسی پوشیده نیست! گوجه فرنگی خام درون انواع سالادها و ساندویج ها کاربردهای فراوانی دارد؛ اما آیا می دانید لیکوپن موجود در گوجه فرنگی هنگام پخت و پز ۳۰ درصد افزایش می یابد؟ لیکوپن یک ماده ضدسرطان است. گوجه فرنگی خام دارای دیواره های سلولی ضخیم است که جذب لیکوپن را برای بدن سخت می کند، در هنگام پخت این دیوراه تجزیه می شود و مواد مغذی آزاد شده راحت تر جذب می شوند. بهتر است از تهیه پوره گوجه فرنگی و سس آن اجتناب کنید.

 

۲- هویج

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_2

 

این سبزی نارنجی رنگ نه تنها غنی از بتاکاروتن است بلکه سرشار از فیبر نیز می باشد. هویج حاوی آنتی اکسیدان هایی است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود و برای سلامت چشم، سیستم ایمنی بدن و پوست سالم ضروری است. با پختن هویج، میزان بتاکاروتن که بدن قادر به جذب آن است افزایش می یابد و علاوه براین، هضم آن نیز آسان تر می شود.

 

۳- اسفناج

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_3

 

این سبزی برگ سبز سرشار از آهن، کلسیم و فولات می باشد. اسفناج خام دارای فولات، ویتامین C، نیاسین، ریبوفلاوین و پتاسیم بیشتری است. اما پختن اسفناج منجر به افزایش ویتامین های A ،E، پروتئین، فیبر، روی، تیامین، کلسیم و آهن می شود. علاوه براین، کاروتنوئیدهای مهمی مانند بتاکاروتن، لوتئین و زاکزانتین هنگام پخت اسفناج قابل جذب تر هستند.

 

مطلب پیشنهادی: ۵ راه آسان برای خوردن سبزیجات بیشتر

 

۴- کدو تنبل

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_4

 

عطر و طعم کره ای کدو تنبل و مواد مغذی موجود در آن برای پوره و سوپ های مغذی عالی است. همانند هویج، کدو تنبل پخته شده دارای انواع آنتی اکسیدان های شگفت انگیزی مانند بتاکاروتن است که بعد از پخت جذب آن آسان تر می شود. کدو تنبل را به نصف و یا یک چهارم برش بزنید و آن را با پوست بجوشانید، سپس، گوشت نرم آن را جدا کرده و استفاده نمایید.

 

۵- قارچ

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_5

 

اندرو ویل بنیان گذار و مدیر مرکز پزشکی دانشگاه آریزونا، می گوید: اگر قارچ ها را نپزید، اساسا قابل هضم نیستند. با پختن، تمامی مواد مغذی موجود در آن ها آزاد می شود از جمله: پروتئین، ویتامین های گروه B، مواد معدنی و غیره. در سنت های قدیمی قارچ را هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو درنظر می گرفتند؛ چرا که با تقویت سیستم ایمنی بدن از دفاع طبیعی بدن حمایت می کند. انواع قارچ ها دارای طعم های مختلفی هستند و می توانند جایگزین های خوبی برای گوشت باشند.

 

۶- کلم بروکلی

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_6

 

پختن سبزیجاتی مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم پیچ به آن ها کمک می کند تا ایندول (یک ترکیب آلی) را که می تواند با سلول های پیش سرطانی مبارزه کند، آزاد نماید. این سبزیجات از جمله کلم سرشار از فیبر کامل هستند که هنگام پخته شدن افزایش می یابند.

 

۷- فلفل دلمه ای

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_7

 

فلفل دلمه ای منبع مهم دیگری از لیکوپن و اسید فرولیک است. اما فلفل پخته شده در جذب بیشتر ویتامین ها به شما کمک می کند البته تا زمانی که بیش از اندازه حرارت نبیند. شما ویتامین A بیشتری را از فلفل دلمه ای که کمی در روغن زیتون حرارت دیده است می توانید دریافت نمایید تا سبزیجات خام.

 

۸- مارچوبه

 

سبزیجاتی که بعد از پخت سالم تر هستند_8

 

این ساقه های سبز رنگ سرشار از ویتامین های ضدسرطان مانند C ،A ،E و فولات می باشد. اما دیواره ضخیم سلولی آن باعث می شود تا بدن این مواد مغذی سالم را جذب نکند. پخت مارچوبه، سلول های فیبری را تجزیه می کند تا بتوانیم ویتامین های بیشتری را جذب کنیم.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران