دسته بندی مطالب

این ۹ وسیله را برای نوزاد خود نخرید!

۱۰ خرداد ۱۳۹۹۰ بارداری و نوزاد

والدینی که به تازگی صاحب فرزندی شده اند، تمام تلاش خود را انجام می دهند تا نوزاد دلبندشان در رفاه و آسایش کامل بزرگ شود؛ به همین دلیل، هر آنچه را که فکر می کنند برای راحتی او نیاز است فراهم و خریداری می کنند؛ از پوشک بچه گرفته تا گهواره و اسباب بازی! اما ممکن است برای خرید بسیاری از لوازم کودک عجله کنند؛ آن ها باید بدانند که نوازدشان به بسیاری از این لوازم غیرضروری نیازی ندارد. در این مطلب سایت خانومانه این لوازم را معرفی می کنیم و به شما خواهیم گفت چرا خرید برخی از لوازم مربوط به نوزاد لازم و ضروری نیست.

 

این 9 وسیله را برای نوزاد خود نخرید!

 

۱- گرمکن شیشه شیر

 

لوازمی که نیاز نیست برای نوزاد بخرید_گرمکن شیشه شیر

 

گرمکن های بطری و شیشه شیر یکی از لوازمی است که والدینی که اولین بار است صاحب فرزندی شده اند باید از خرید آن اجتناب کنند. استفاده از این گرمکن ها منجر به گرمتر شدن شیر می شود اما می تواند نوزاد را بسوزاند. ممکن است بابت این موضوع که شیر به راحتی گرم می شود بخواهید از آن ها استفاده نمایید ولیکن مشکلی که در مورد آن ها وجود دارد این است که می تواند شیر را بیش از حد داغ نماید. از آن جا که نوزاد به گرما بسیار حساس است، این موضوع خطرناک می باشد. حتی اگر بعد از گرم شدن شیر والدین آن را روی مچ دست خود تست نمایند باز هم ممکن است برای نوزاد مناسب نباشد.

بهترین راه برای گرم کردن شیر و شیشه شیر نوازد استفاده از لیوان محتوی آب گرم است. آب موجود در لیوان شیشه شیر را به طور یکنواخت گرم می کند. این نکته را فراموش نکنید که بسیاری از نوزادان توسط شیری که به طور یکنواخت گرم نشده است؛ سوخته اند. این حادثه زمانی رخ می دهد که تقریبا نیمی از شیر شیشه را خورده اند.

 

۲- دستگاه استریل شیشه شیر

 

لوازمی که نیاز نیست برای نوزاد بخرید_دستگاه استریل شیشه شیر

 

بخار و دمای گرم فرایندی است که دستگاه استریل شیشه برای ضدعفونی کردن شیشه شیر و از بین بردن میکروب های موجود در شیشه ها استفاده می کند. استفاده از این دستگاه بسیار راحت است؛ کافی است شیشه را داخل دستگاه قرار دهید و به آن آب اضافه نمایید و دستگاه را روشن کنید. این دستگاه برای از بین بردن میکروب ها دما را بالا می برد. اگرچه استفاده از این دستگاه هیچ گونه ایرادی ندارد؛ اما خرید آن نیازی نیست؛ به یاد داشته باشید که این گرما و بخار است که شیشه ها را از شر میکروب خلاص می کند. بنابراین، می توانید شیشه ها را در آب جوش قرار دهید و دقیقا همان عملکرد و نتیجه دستگاه را ببیند. حتی می توانید آن ها را با دست بشویید.

اگر این دستگاه را قبلا خریداری کرده اید، از نظر فنی مجبور نیستید استفاده از آن را به طور کامل متوقف کنید. شما باید به صورت دوره ای از آن استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که دستگاه را نیز باید به صورت مداوم تمیز نمایید.

 

۳- تخت تعویض نوزاد

 

things_you_don’لوازمی که نیاز نیست برای نوزاد بخرید_تخت تعویض نوزاد

 

ممکن است مادران این سوال را بپرسند که چرا تخت تعویض نوزاد ضروری نیست؟ واقعیت این است که این نوع تجهیزات چیز بدی نیستند، اما هنگامی که والدین نوزاد خود را تعویض می کنند، احتمال دارد این کار را در اتاق کودک انجام ندهند. اینجاست که این تخت ها فقط جنبه نگه داری دارند. فقط ۲۵ تا ۳۵ درصد از مواقع از این تخت های تعویض استفاده می شود. یک جایگزین بسیار خوب برای این تخت ها، پد و زیرانداز های تعویض نوزاد است. این پدها کاربردی تر هستند. چرا که حتی در خارج از منزل نیز برای تعویض نوزاد قابل استفاده می باشند. این پدها را می توانید تمیز کنید و حتی تعویض نمایید. این ها حتی می توانند غلت خوردن نوزاد از بالای میز را نیز به شدت کاهش دهند. زیرا این زیراندازها را روی سطوح زمین و پایین قرار می دهند.

 

۴- کفش های نوزادی

 

things_you_don’لوازمی که نیاز نیست برای نوزاد بخرید_کفش های نوزادی

 

کفش های نوزادی بسیار زیبا و شیک هستند و کودک را زیباتر می کنند. اما از لحاظ کاربردی کاملا بدون استفاده هستند. اگر این کفش ها را برای نوزاد شما هدیه می آورند مشکلی وجود ندارد و می توانید آن را پای نوزاد کنید و عکس بگیرید ولی پس از آن کفش را از پای نوزاد خارج نمایید. این کفش ها برای نوزاد بسیار آزاردهنده است. ممکن است هنگام بیرون رفتن از خانه و به علت سرما نوزاد شما به آن ها نیاز داشته باشد ولی اگر پای نوازد خود را به خوبی بپوشانید دیگر نیازی به آن ها ندارید. در فصل گرما نیز این کفش ها سبب گرم شدن بیش از حد پای نوزاد می شود. مهم ترین نکته اسن است که اگر این کفش ها مناسب نباشند می تواند به پای کودک آسیب برساند. والدین عزیز لطفا منتظر بمانید تا کودک شما شروع به قدم زدن نماید آنگاه کفش های زیبا برای او تهیه کنید. قبل از این دوران کفش ها فقط جنبه تزئینی دارند

 

مطلب پیشنهادی: مزایا و معایب پستونک

 

۵- جامپر کودک

 

لوازمی که نباید برای نوزاد بخرید_ جامپر کودک

 

جامپر کودک یکی از محبوب ترین هدایایی است که پدر و مادر از خانواده و دوستان خود برای نوزاد متولد شده دریافت می کنند. یکی از بهترین نکاتی که در مورد این جامپرها وجود دارد این است که در تمام طول روز کودک را سرگرم می کند. علاوه براین، آن ها برای نگه داشتن کودک در یک موقعیت خاص مفید هستند. در کنار تمام نقاط مثبتی که این جامپرها دارند، از نظر ایمن بودن به آن ها اشکال وارد است؛ چرا که گاها منجر به خفگی کودکان نیز خواهد شد. لازم به ذکر است که برخی از اسباب های جالب و سرگرم کننده خطراتی از جمله خفگی را به دنبال خواهند داشت. علاوه براین، جامپر، کودک را وادار می کند تا روی انگشتان پا راه برود؛ این امر به توسعه و یادگیری ضعیف در رابطه با راه رفتن کودک منجر می گردد که در نتیجه با بزرگ شدن کودک تاثیرات منفی خواهد شد. جامپرها کاملا ایمن نیستند؛ اما برای والدینی که علاقه مند هستند فرزند خود را در طول روز با این ابزار سرگرم کنند، پیشنهاد می کنیم به صورت متعادل از این جامپرها استفاده نمایند.

 

۶- آینه کودک خودرو

 

things_you_don’لوازمی که نباید برای نوزاد بخرید_ آینه کودک خودرو

 

این آینه ها در قسمت پشتی صندلی خودرو نصب می شوند و این امکان را به والدین می دهند که کودک خود را کنترل کنند. بررسی راهنمای خرید لوازم کودک الزاما نمی گوید این آینه ها بی فایده هستند. اما والدین باید بدانند در صورت بروز حادثه شکستن این آینه ها برای کودک بسیار خطرناک خواهد بود. بسیاری از والدین به دلیل خطری که این آینه ها برای کودک ایجاد می کنند از خرید آن ها دوری می کنند.

 

۷- ملحفه و ضربه گیر

 

things_you_don’لوازمی که نباید برای نوزاد بخرید_ ملحفه و محافظ گهواره

 

به طور معمول والدین برای داخل گهواره و تخت کودک خود از ملحفه و ضربه گیر استفاده می کنند. استفاده از این ضربه گیرها بسیار شیک و زیبا است. علاوه بر این، در مواردی برای گرم نگه داشتن کودک در ماه های سرد سال بسیار کاربردی است. اما به خاطر داشته باشید که متخصصان با استفاده از ضربه گیر مخالف هستند. چرا که این امر با خطر خفگی نوزاد به همراه است. بسیاری از سازمان های مرتبط با کودکان عنوان می کنند که داخل گهواه به پتو، بالش، ملحفه و حتی ضربه گیر نیازی ندارد. کارشناسان توصیه می کنند که دمای اتاق را برای کودک متعادل و گرم نگه دارید. با این روش دیگر نیازی به استفاده از ملحفه نیست. همچنین، قبل از قرار دادن نوزاد در گهواره کودک خود را بپوشانید تا سرما نخورد. پس ضرورت خوابی ایمن برای کودک شما از مواردی است که نباید آن را فراموش کنید!

 

۸- سطل پوشک

 

things_you_don’لوازمی که نباید برای نوزاد بخرید_ سطل پوشک

 

سطل های مخصوص پوشک های آلوده بوی بسیار نامطبوعی را ایجاد می کنند. اگرچه، این سطل ها برای جمع آوری پوشک ها بسیار عالی هستند اما ضروری نیستند. پوشک های آلوده به سرعت بوی نامطبوعی را در فضا خانه پخش می کنند. آن ها مکانی برای میکروب ها و باکتری ها هستند. اگر قصد استفاده از سطل های پوشک را دارید مرتبا آن ها را تمیز کنید.

 

مطلب پیشنهادی: قبل از به دنیا آمدن نوزاد این کارها را با او انجام دهید

 

۹- بیسینت یا گهواره

 

things_you_don’لوازمی که نباید برای نوزاد بخرید_ بیسینت یا گهواره

 

کودک شما به بیسینت و یا همان گهواره های متحرک نیازی ندارد؛ این ابزار بسیار کوچک است و نوزاد شما مدت زمان زیادی را نمی تواند از آن استفاده نماید. کارشناسان توصیه می کنند خرید تختخواب نوجوان را جایگزین خرید این گهواره های سبد دار نمایید. تخت نوجوان فضای کافی را برای رشد کودک به همراه دارد و از نظر اقتصادی نیز این روش ایده ال است. هر چند این بیسینت ها که در اشکال مختلفی وجود دارند از لحاظ انعطاف پذیری و قابلیت حمل در مکان های مختلف مفید هستند. اما تختخواب حس بهتری را برای آماده کردن کودک برای خواب و استفاده طولانی مدت فراهم می کند.

 

نتیجه گیری

موارد موجود در این لیست برای پرورش و بزرگ شدن نوزاد دلبند شما به هیج عنوان ضروری نیستند؛ مادران و پدران عزیز می توانند با محصولات مشابه و ساده حس خوب و شرایط رفاهی ایده ل را برای بزرگ شدن نوزاد خود به وجود بیاورند. فراموش نکنید که این تجهیزات اضافه و گاها غیر ضروری کودک هرگز جایگزین مهارت والدین نمی شوند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران