دسته بندی مطالب

با خواص گوجه فرنگی آشنایی دارید؟

۱۹ تیر ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

مصرف گوجه فرنگی علاوه بر این که انرژی و شادابی به همراه می آورد، سلامت قلبی را نیز بهبود می بخشد. زیرا کلسترول بد خون را کاهش می دهد و مانع از سفت شدن رگ ها و عروق می شود. البته این فقط یکی از چندین فایده گوجه فرنگی می باشد. در این مطلب خانومانه می خواهیم در مورد خواص گوجه فرنگی، این مادّه غذایی مفید صحبت کنیم که مانع از بروز بسیاری از مشکلات و بیماری ها می شود. با ما همراه باشید:

 

با خواص گوجه فرنگی آشنایی دارید؟

 

گوجه فرنگی، مادّه ای ضروری برای سلامت قلب

این مادّه غذایی خوش طعم، خطر سکته مغزی را کاهش می دهد و مانع از بروز بیماری های قلبی می شود. مطالعات زیادی که بر روی گوجه فرنگی انجام شده نشان می دهد که مصرف منظم گوجه فرنگی به شکل چشمگیری کلسترول بد خون را کاهش می دهد و به این ترتیب مانع از سفت شدن عروق می شود.

 

گوجه فرنگی و جلوگیری از سرطان

گوجه فرنگی مادّه غذایی سرشار از لیکوپن است. لیکوپن رنگدانه ای است که مانع از بروز برخی از انواع سرطان، بخصوص سرطان روده بزرگ، سینه و پروستات می شود. فواید گوجه فرنگی برای این بیماری آن قدر زیاد بوده که تحقیقات نشان داده اند که مصرف آن توسط افراد مبتلا به یکی از این سرطان ها کاملاً مثبت ارزیابی شده و نتیجه داده است. گوجه فرنگی همچنین مادّه غذایی ضد پیری است و در زنان خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

 

مطلب پیشنهادی: خواص ضد سرطان شکلات

 

بهترین دارو در برابر دیابت

بسیاری از متخصصان تغذیه و دیابت بر این باورند که مصرف گوجه فرنگی به میزان کافی می تواند رفتار بیوشیمی یک فرد را تغییر دهد و به این ترتیب گوجه فرنگی به صورت شیمیایی می تواند دیابت را از بین ببرد. در نتیجه این مادّه غذایی برای افراد زیادی در سراسر دنیا مفید می باشد زیرا تعداد مبتلایان به بیماری دیابت هر روز رو به افزایش هستند. پیش از این هم در مطلبی از ۷ غذا برای کتترل قند خون نام بردیم.

 

گوجه بهترین دارو در برابر دیابت

 

تقویت سیستم ایمنی

گوجه فرنگی مقدار زیادی ویتامین ث به بدن می رساند که این امر برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. با مصرف گوجه فرنگی، احساس انرژی و شادابی بیشتری خواهید داشت. علاوه بر این به کاهش وزن بدن نیز کمک بسزایی می کند. در واقع تحقیقات ثابت کرده اند که گوجه فرنگی چربی های بدن را می سوزاند. به همین دلیل باید همیشه از این مادّه غذایی در غذاها استفاده نمود یا روزانه آن را به صورت خام مصرف کرد.

 

فواید دیگر گوجه فرنگی

علاوه بر فوایدی که در بالا ذکر کردیم، گوجه فرنگی فواید دیگری هم دارد:

– بهبود بینایی

– بهبود سلامت روده

– بهبود و کنترل فشار خون بالا

– مراقبت از پوست، مو و دندان ها

– مستحکم کردن استخوان ها

– جلوگیری از عفونت مجاری ادرار

 

گوجه فرنگی، مادّه ای غذایی با عملکردهای چندگانه

این مادّه غذایی عالی برای تمام اعضای خانواده مفید و ضروری است زیرا برای سلامت بدن بسیار مفید است. از گوجه فرنگی می توان در سالادها، غذاها و سوپ استفاده کرد و حتی خام آن نیز خوش طعم می باشد. حتی می توان از آب گوجه فرنگی نیز استفاده نمود و به عنوان آبمیوه آن را میل کرد. گوجه فرنگی را باید در میان خوراکی هایی جای دهید که در طول روز باید حتما آن ها را مصرف کنید. کودکان نیز معمولاً گوجه فرنگی را بدون مشکل می خورند؛ می توانید آن را حتی به عنوان میوه به کودک بدهید یا آب آن را بگیرید و به عنوان آبمیوه به او بدهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران