دسته بندی مطالب

با گیاهان آپارتمانی از آلودگی هوا رها شوید!

۲۱ مهر ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

گیاهان آپارتمانی علاوه بر این که به دکوراسیون و زیبایی خانه کمک می کنند، در پاک کردن هوای محیط هم نقش دارند. بعضی از این گیاهان آپارتمانی فواید بسیار زیادی دارند. در این مطلب خانومانه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه این گیاهان به پاکسازی محیط زندگی کمک می کنند و کدام گیاهان برای پاکسازی هوای منزل و محل کار مفید هستند.

 

با گیاهان آپارتمانی از آلودگی هوا رها شوید

 

با گیاهان آپارتمانی از آلودگی هوا رها شوید!

هوایی که در محیط خانه در جریان است معمولاً آلوده است، به خصوص اگر ساکن شهرهای بزرگ و آلوده هستید. زمانی که در یا پنجره خانه را باز می کنید مواد ریز آلوده و حساسیت زا وارد محیط خانه می شوند. زمانی که خانه را جارو می کنید و یا روی لوازم خانه را تمیز می کنید نیز همین اتفاق می افتد. این ذرات ریز باعث ایجاد حساسیت در چشم ها، بینی، گلو و به طور کلی دستگاه تنفسی می شوند. علاوه بر این، زمانی که خانه را با مواد شیمیایی مانند وایتکس تمیز می کنیم یا دیوارها را نقاشی می کنیم و یا پرده و کرکره را تمیز می کنیم هم خاک و گرد و غبار در هوا حرکت می کند.

 

گیاهان سبز

 

گیاهان سبز سال ها است که برای تزئین سالن های پذیرایی، آشپزخانه، ورودی خانه و قسمت های دیگر استفاده می شوند. اما اخیراً مطالعات نشان داده که برای تمیز کردن هوای خانه نیز که مدام مورد حمله ریز گردهای آلوده قرار دارد هم مفید می باشند. گیاهان نیز درست مانند انسان ها برای زندگی نیاز به تنفس دارند. گیاهان زمانی که نفس می کشند، ذراتی را که در محیط وجود دارد جذب می کنند و سپس از طریق ریشه ها آن را دفع می کنند. این ذرات توسط میکروارگانیسم های موجود در خاک از بین می روند.

گیاهان تمامی سموم محیط را جذب می کنند؛ این سموم شامل آلودگی های زیست محیطی، دود کارخانه های نزدیک به خانه، دود سیگار و ذرات پخش شده از موی حیوانات می شود. گیاهان آپارتمانی برای جلوگیری از بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آلرژی مفید می باشند.

 

کدام گیاهان هوا را تصفیه می کنند

 

کدام گیاهان هوا را تصفیه می کنند

 

ارکیده

ارکیده از آن دسته گیاهانی است که نگهداری از آن سخت است. این گیاه به آب و نور بسیار کمی نیاز دارد و به همین دلیل است که زود پژمرده می شود. این گیاه را نباید پشت پنجره بگذارید و باید خیلی کم به آن آب داد. ارکیده هوا را از نوعی مادّه آلوده به نام زایلین پاک می کند که معمولاً در رنگ ها وجود دارد. به همین دلیل این گل می تواند یک کادوی عالی برای کسی باشد که به تازگی به منزل جدید رفته است و در آن دیوارها اخیراً رنگ شده اند. بر خلاف دیگر گیاهان، این گیاه نفس می کشد و شب ها هم اکسیژن تولید می کند. این گیاه برای اتاق مناسب است.

 

سرخس

سرخس گیاهی بسیار محبوب است زیرا مانند علف در همه جا رشد می کند و حتی در شرایط سخت هم با دوام است. برگ های آن نازک، بزرگ و نرم هستند. سرخس به از بین بردن تولوئن و زایلین موجود در هوا کمک می کند. این دو عنصر در چسب وینیل، لاک و رنگ های ساختمانی وجود دارند.

 

مطلب پیشنهادی: با این دکوراسیون به خانه جان بدهید

 

گل

 

گل چمچمه ای

اگر عاشق نگه داشتن گل هستید اما نمی خواهید که بعد از چند روز شاهد پژمرده شدن آن باشید، گل چمچمه ای یا برگ شقایقی برای شما مناسب است. این گل در سایه و هوای خنک بسیار شاداب می ماند. گل چمچمه ای مواد سمی و خطرناک برای سلامت ما را از بین می برد، موادی مانند استون، اتیل استات، آمونیاک، بنزن، الکل متیلیک، فرمالدهید و تری ‌کلرواتیلن.

 

فیلودندرون

نگهداری از این گیاه بسیار آسان است. می توان گفت که این گیاه به هیچ مراقبتی نیاز ندارد. رنگ زیبای آن به خانه روح می دهد. فیلودندرون به خنثی کردن زایلین (که موجب سر درد و تهوع می شود) کمک می کند.

 

پوتوس

برگ های پوتوس (پتوس) به شکل قلب است. این گیاه بیشتر در آمریکای شمالی استفاده می شود. پوتوس در نور کم و در دمای بسیار پایین هم مقاوم است. این گیاه را هم در محل کار و هم در منزل می توانید استفاده کنید. پتوس فرمالدهید و منوکسید کربن را از هوا جذب می کند.

 

گیاهان آپارتمانی

 

آنتوریوم آندرانوم

این گیاه گل های زیادی دارد که مدت طولانی هم باقی می مانند. برگ های این گیاه واقعاً زیباست. آنتوریوم آندرانوم در فضای خانه منظره ای بسیار زیبا ارائه می کند. برگ های این گیاه تولوئن، زایلین، فرمالدهید و آمونیاک را از هوا جذب می کنند. این گیاه برای محل کار هم مناسب است و می تواند آلودگی های ناشی از کامپیوتر، دستگاه های فتوکپی، فکس و غیره را جذب کند.

 

بنجامین

بنجامین یا انجیر برگ ریز به پاکسازی هوای خانه کمک می کند. این گیاه برای دکوراسیون خانه نیز بسیار مناسب است. این گل به نور زیاد خورشید نیاز دارد و باید هر روز به آن آب داد. این گیاه می تواند به درختی دو متری هم تبدیل شود. بنجامین سموم آزاد شده از رنگ های اکریلیک، پرز فرش و مواد پاک کننده و شوینده را جذب می کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران