دسته بندی مطالب

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد!

۳ شهریور ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: دیر هنگام احساس گرسنگی می کنید و به دلیل سوزش معده نمی توانید بخوابید؟! اگر احساس گرسنگی می کنید، نیازی به میان وعده شبانه نیست؛ با این وجود شما نیاز دارید مواد غذایی مناسب را انتخاب نمایید تا با مصرف آن ها در خواب شبانه شما اختلالی ایجاد نگردد. انتخاب بدترین میان وعده های دیر وقت نه تنها خواب شما را مختل می کنند بلکه کالری زیادی که در روز به آن نیاز ندارید را هم به شما اضافه می کند.

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد

 

راسل روزنبرگ، رئیس بخش دارو و درمان خواب می گوید: واقعا هیچ گونه تحقیق قطعی در مورد بدترین تنقلات در اواخر شب وجود ندارد اما شواهد حاکی از آن است که برخی مواد غذایی مصرف شده در اواخر شب بازدارنده خواب هستند به جای تسکین دهنده خواب.

خوردن میان وعده درست قبل از خوابیدن نه تنها باعث اختلال در خواب می گردد بلکه می تواند به بافت مری و گلو نیز آسیب برساند. به احتمال زیاد در مورد رفلاکس گوارشی ناشی از بازگشت مجدد مایعات گوارشی به داخل گلو و قفسه سینه که موجب سوزش گلو می شود، شنیده اید! شرایطی نیز وجود دارد بنام رفلاکس خاموش که هنگام خواب به وجود می آید.  رفلاکس خاموش، سوزش سرمعده ندارد با این حال علائمی مانند گلودرد، سرفه مزمن و مشکل در بلع را شامل می شود که با خوردن غذا در اواخر شب آن را تشدید خواهید کرد.

اما مواد غذایی و میان وعده هایی که باید در شب هنگام از آن ها اجتناب کرد را در ادامه نام می بریم:

 

قهوه

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_1

 

اگرچه قهوه مزایای فراوانی دارد از جمله کمک به کاهش وزن اما بهتر است از معایب نوشیدن قهوه نیز آگاه باشیم. نوشیدن یک فنجان قهوه در اواخر شب بر نوع خواب تاثیر می گذارد. قهوه ذاتا اسیدی است و کافئین نیز اسید معده اضافه ایجاد می کند. برهم زدن میزان خواب مانع از عملکردهای شناختی و همچنین فعالیت مناسب در طول روز می گردد. بنابراین، اگر واقعا نیاز به خوردن قهوه دارید از قهوه های مرغوب که اسید کمتری تولید می کنند، استفاده نمایید.

 

پنیر

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_2

 

پنیر برای سلامتی بسیار مفید است و حتی می تواند به تقویت و بهبود خواب شبانه کمک کند؛ زیرا حاوی اسید آمینه است که برای خواب مناسب است. با این حال، مصرف پنیر چرب می تواند هضم را دچار مشکل کند. اگر واقعا بدون خوردن پنیر نمی توانید به تختخواب بروید از انواع پنیر سخت مانند پنیر سوئیسی و یا پنیر پارمزان استفاده کنید. چرا که این پنیرها در مقایسه با انواع نرم تر مانند موزارلا و فتا اثر کمتری بر روی رفلاکس دارند. اما اعتدال را فراموش نکنید.

 

الکل

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_3

 

نوشیدن مشروبات الکلی قبل از خواب، بر روی کیفیت خواب کامل و راحت تاثیرگذار می باشد. مصرف الکل در عملکرد خواب اختلال ایجاد می کند و بعد از مصرف آن خواب سبک به سراغ شما می آید. بنابراین، برای بهبود کیفیت خواب از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.

 

مطلب پیشنهادی: ۴ روش طبیعی برای درمان بی خوابی

 

شکلات

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_4

 

همگی شنیده اید که شکلات حاوی آنتی اکسیدان است که  بسیار مفید است. اما اگر می خواهید خواب خوبی داشته باشید از خوردن شکلات (به ویژه شکلات تلخ) قبل از خواب خودداری کنید. شکلات حاوی محرک هایی مانند کافئین و توبرومین است که شما را هوشیار می کند و خواب را بر هم می زند. انواع دیگری از شکلات مانند شکلات شیری محرک های کمتری دارد اما چربی ها و قندهای موجو در آن نه تنها روی کالری موثر هستند بلکه سبب شلی دریچه ها و رفلاکس نیز می شوند.

 

نوشابه

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_5

 

نوشابه برای سلامتی بسیار مضر است؛ چرا که نه تنها با کالری خالی پر شده است بلکه مقدار زیادی قند نیز در بسیاری از نوشیدنی های گازدار وجود دارد که منجر می گردد سطح انرژی افزایش یابد. این امر به نوبه خود خواب راحت را مختل می کند؛ نوشابه نسبت به هر چیز دیگری که در طبیعت یافت می شود اسیدی تر است و همین امر باعث می گردد به محض خوابیدن رفلاکس معده ایجاد گردد. اما قضیه به همین جا ختم نمی شود؛ برخی شیرین کننده های مصنوعی و قندهای موجود در یک قوطی نوشابه منجر به نفخ و گاز معده می گردد که همه این موارد فشار معده را افزایش می دهند.

 

گوشت قرمز

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_6

 

گوشت قرمز حاوی پروتئین و چربی فراوانی است که برای هضم به زمان لازم نیاز دارد و نباید دقیقا قبل از خواب مصرف شود تا بدن در طول شب درگیر هضم و گوارش آن نباشد؛ چیزی که سبب می گردد صبح با احساس گرسنگی بلند شوید. بنابراین، مصرف گوشت قرمز قبل از خواب بدن را برای ساعات طولانی پرکار نگه می دارد . به این ترتیب تمامی اعضا بدن آرامش ندارند.

 

مرکبات

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_7

 

یک لیوان آب سیب و یا آب پرتقال قبل از خواب به دلیل دارا بودن اسید فراوان باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود. البته این مورد در برخی از افراد نتیجه عکس دارد.

 

آجیل ها

 

بدترین مواد غذایی که شب ها نباید خورد_8

 

اگر از رفلاکس معده رنج می برید، آجیل و مغرها یکی از مواد غذایی می باشد که باید از مصرف آن در اواخر شب اجنتاب کنید. حتی اگر دارای چربی سالم باشند؛ چربی در هنگام رفلاکس معده چربی است چه اشباع شده باشد و چه اشباع نشده! بادام زمینی، گردو، بادام هندی از بدترین تنقلات در اواخر شب هستند. اما اگر نمی توانید مقاومت کنید پسته و بادام درختی انتخاب های بهتری هستند.

 

بهترین مواد غذایی برای مصرف اواخر شب کدامند؟

گاهی اوقات قبل از خواب بسیار گرسنه هستید و به دلیل سوزش معده نمی توانید بخوابید. در این مواقع بهترین غذا چیست؟ اصولا هر چیزی که اسید کمی داشته باشد مناسب است مانند یک کاسه غلات با فند کم به همراه شیر یا موز.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران