دسته بندی مطالب

بدون دارو با دردها خداحافظی کنید

۲۹ دی ۱۳۹۶۰ گوناگون

خانومانه: درد داشتن در هر قسمتی از بدن باعث می شود تا فرد سریعا به فکر مراجعه به پزشک بیفتد. زمانی که درد بیش از سه ماه طول بکشد فرد مطمئن می شود که به بیماری ای مبتلا شده است و به این ترتیب او نگران و گاهی افسرده می شود و خواب او نیز با مشکل رو به رو خواهد شد. به طور خلاصه زندگی برای او تلخ می شود. کمر درد مداوم، فیبرومیالژیا، استئوآرتریت (آرتروز)، میگرن مکرر و… منشا این دردها هر چه که باشد در ابتدا فرد به سراغ دارو می رود؛ داروهایی که کمابیش موفق عمل می کنند.

 

بدون دارو با دردها خداحافظی کنید

 

موسیقی دردها را تسکین می بخشد

خوشبختانه زمانی که داروهای شیمیایی به دردهای ما جواب نمی دهند، هنوز راهی وجود دارد. در این مواقع می توانیم به سمت درمان های غیر رایج برویم. موزیک درمانی یکی از این راه ها است. دکتر پاتریک ژینیس، از پزشکان نامدار فرانسوی، صحیح بودن این مطلب را تایید نموده است. وی به بیماران خود که به دردهای مزمن مبتلا هستند و بیماری آن ها در برابر دارو مقاوم است، موسیقی درمانی را تجویز می کند. او از بیماران خود خواسته است تا هر روز در دو یا سه نوبت هر بار به مدت بیست دقیقه به موسیقی گوش دهند. وی می گوید: «سبک موسقی مهم نیست. راک، پاپ، کلاسیک، هر موسیقی ای را که دوست دارید انتخاب کنید». البته هیچ گاه به بیماران توصیه نکرده اند که خودشان برای مثال گیتار بزنند، بلکه به آن ها گفته شده تا یک قطعه از موسیقی مورد علاقه یشان را گوش دهند تا از شدت درد آن ها کم شود. بهتر است موسیقی ای را انتخاب کنید که ابتدای آن پر انرژی و قوی، اواسط آن آرام و آرامش بخش و پایان آن دوباره پر انرژی و قوی باشد. این موسیقی حال شما را عالی می کند. موسیقی به طور کلی باعث افزایش تولید اندورفین می شود و موجب می شود که توجه بیمار از درد خود برداشته شود و بیشتر احساس خوشحالی و سلامتی کند و به این ترتیب استرس و نگرانی بیمار کاهش می یابد.

 

تسکین درد با سرما

بعضی از بیماران هم به این روش درمان می شوند که درون یک یخچال بزرگ با دمای منفی ۱۱۰ درجه سانتی گراد به مدت ۳ دقیقه قرار می گیرند. این بیماران پی برده اند که با کمک سرمای زیاد می توانند دردهای شدیدشان را تشکین دهند. در سال ۲۰۰۹، انستیتوی ملی ورزش فرانسه این روش را بر روی ورزشکاران حرفه ای پیاده کرد تا بهبود پیدا کنند و سپس بعد از آن این درمان برای عموم ارائه شد و در درمان بیماری ها و کاهش دردها مورد استفاده قرار گرفت. بیماری های التهابی در این روش به خوبی قابل درمان هستند. این بیماران بعد از ۱۰ جلسه و با گذشت ۳ تا ۶ ماه دردهایشان بهبود پیدا می کند.

 

نفوذ به مغز

تحریک مغناطیسی مغز. سه کلمه اما دنیایی پر از آرامش برای کسانی که به دردهای اعصاب مبتلا هستند. دردهای عصبی به دلیل آسیب سیستم عصبی به وجود می آیند. در این روش، یک مولد میدان مغناطیسی یا «سیم‌ پیچ» را در نزدیکی سر بیمار قرار می‌دهند. این سیم ‌پیچ، از طریق القای الکترومغناطیسی، یک جریان الکتریکی خفیف در ناحیه زیرین خود در مغز ایجاد می‌کند. سیم‌ پیچ مذکور در عین‌حال به یک دستگاه ضربان ‌ساز یا محرک متصل است که جریان برق را به آن هدایت می‌کند. دکتر دیدیه بواسیرا، متخصص اعصاب، اظهار داشت: «پیش تر نشان داده شده است که این روش برای بعضی بیماری های مزمن کارآمد است. مثلا در فیبرومیالژی بعد از استفاده از این روش شاهد کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی درد می باشیم. در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا بدانیم که آیا این روش می تواند برای دردهای نوروپاتیک هم موثر باشد یا خیر و این که آیا درمان به این شیوه اثری بلند مدت دارد یا نه».

 

پژوهش های فعالانه

محققان در سرتاسر دنیا هر روز به دنبال یافتن راه حلی جدید برای کاهش دردها و تسکین آن ها هستند. در حال حاضر بر روی تعداد زیادی مولکول آزمایش انجام می شود. اخیرا دانشمندان آمریکایی و آلمانی در یک مجله علمی، نتایج پژوهشی را بر روی یک مولکول محرک منتشر کرده اند. نام این مولکول PMZ21 است. این مولکول تاثیر ضد درد شبیه به تاثیر مورفین دارد اما تاثیرگذاری آن طولانی تر است. تاثیر این مولکول بر روی انسان نیز باید کشف شود. یکی دیگر از پیشرفت های امیدبخش تزریق سم بوتولینوم است. بوتاکس که بیشتر برای خواص ضد چین و چروک خود شناخته شده است، به کاهش درد نوروپاتیک نیز کمک می کند. در این روش، محل درد با تزریق بسیار کمی بوتاکس پوشانده می شود. تاثیر ضد درد بوتاکس ۳ ماه طول می کشد. البته محققان معتقدند که این روش برای همه پاسخگو نیست.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران