دسته بندی مطالب

مبارزه با کم خونی بدون مصرف داروی آهن

۱۱ بهمن ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی اتفاق می افتد که بدن دچار کمبود آهن می شود. علت های کمبود آهن مختلف است و از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عادت ماهانه در زنان جوان

– خونریزی

– کم تعادلی در تغذیه

– جذب نامناسب روده

کم خونی ناشی از فقر آهن اختلالی رایج است که در جوانان بیشتر مشاهده می شود. کم خونی می تواند پیامد عدم تعادل تغذیه ای موقت باشد که می توان با مصرف آهن آن را درمان کرد؛ این اختلال موقتی در نوجوانان، زنان باردار یا مادران شیرده بیشتر مشاهده می شود. درمان، معمولاً به کمک مکمل های غذایی حاوی آهن صورت می گیرد؛ البته این مکمل ها عوارض جانبی مانند گاستریت (ورم معده)، دل درد یا یبوست به همراه دارند و باعث واکنش های اکسیدی بدن می شوند. از طرف دیگر، اگر کمبود آهن به دلیل جذب نامناسب باشد، مصرف مکمل های غذایی هم مشکل را حل نمی کند.

رایج ترین علائم کم خونی ناشی از فقر آهن عبارت است از:

– خستگی

شکنندگی ناخن ها و ضعیف شدن مو

– رنگ پریدگی

– بی انگیزگی (در برخی موارد)

در ادامه با هم به شیوه های مختلف جلوگیری از کم خونی ناشی از فقر آهن و راه های مبارزه با آن به صورت طبیعی می پردازیم.

 

بدون مصرف داروی آهن با کم خونی مبارزه کنید

 

آب درمانی

آب درمانی نوعی روش درمانی است که در آن با استفاده از دماهای مختلف آب، درمان صورت می گیرد. این درمان برای بسیاری از بیماری ها، از جمله کم خونی ناشی از فقر آهن موثر است. آب می تواند جریان خون را را افزایش دهد و به همین دلیل برای تولید گلبول های سفید خون مفید است و در درمان کم خونی موثر است. باید یادآور شد که افرادی که به کم خونی مبتلا هستند معمولاً به سختی می توانند آب سرد را تحمل کنند. بهتر است برای افراد مبتلا به کم خونی آب ولرم در نواحی پاها و دست ها و آب سرد در نواحی سینه و کمر استفاده شود.

 

نمک های شوسلر در صورت عدم جذب مواد مغذی

روده افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن غذا را به خوبی جذب نمی کند و به همین دلیل با مصرف آهن نیز مشکل آن ها حل نمی شود. اما برای این مشکل راه حلی مناسب وجود دارد: باید یک مکمل طبیعی استفاده شود تا آهن در روده باقی بماند. این روش درمانی روشی هومئوپاتیک با استفاده از فسفات آهن ۶D است که به آن نمک شوسلر گفته می شود. این داروی طبیعی مکملی سرشار از آهن نیست و عوارض جانبی هم ندارد. این دارو را باید حداقل یک ماه مصرف کرد.

 

مطلب پیشنهادی: ۵ ماده غذایی برای بهبود کیفیت خون

 

مصرف روزانه سالاد

بسیاری از افراد تصور می کنند که برای افزایش مصرف آهن باید میزان مصرف گوشت قرمز را افزایش داد. در حالی که مصرف بیش از اندازه پروتئین های حیوانی بر کبد و کلیه ها تاثیر منفی می گذارد. بهترین و سالم ترین روش برای مبارزه با کم خونی ناشی از فقر آهن، مصرف سالاد با هر وعده غذایی است. سالاد باید بسیار متنوع باشد و مواد زیر در آن استفاده شود:

– کاهو و دیگر انواع برگ های سبز رنگ

– چغندر

– هویج

– انواع فلفل دلمه ای

– کلم

– گوجه

– خیار

– جوانه های مختلف

– خشکبار

 

 

لیمو ترش

آهن زمانی که با ویتامین ث یا اسید اسکوربیک مصرف شود، بهتر جذب می شود. می توانید هر روز از یک مکمل غذایی سرشار از ویتامین ث استفاده کنید یا اگر می خواهید شیوه ای طبیعی تر انتخاب کنید، هر روز کمی آب لیموی تازه را در غذا استفاده کنید.

دیگر منابع ویتامین ث عبارتند از:

– مرکبات

– میوه های قرمز رنگ

– فلفل دلمه ای

– پاپایا

– کیوی

– میوه گل رز

– جعفری

 

مراقب مصرف لبنیات باشید

در حالی که ویتامین ث، جذب آهن را بهبود می دهد، شیر و مشتقات آن برعکس عمل می کنند: محصولات لبنی مواد غذایی قلیایی هستند که اسیدهای معده را خنثی می کنند و جذب آهن را کاهش می دهند. به همین دلیل اگر مبتلا به کم خونی هستید باید مصرف مواد لبنی را کاهش دهید.

 

چرخه قاعدگی را تنظیم کنید

اگر کمبود آهن به دلیل خونریزی شدید در دوران عادت ماهانه باشد، علاوه بر انجام توصیه های بالا، باید دارویی برای تنظیم قاعدگی هم مصرف کنید. برخی گیاهان دارویی در کاهش خونریزی ماهیانه موثر می باشند مانند:

– گزنه

– گل سپاسیان

– پنج انگشت

– دم اسب صحرایی

 

آفتاب بگیرید

یکی از بهترین، اقتصادی ترین و دلچسب ترین داروها برای جلوگیری و درمان کم خونی آفتاب گرفتن روزانه است. هر روز به مدت ۱۰ دقیقه بدون کرم ضد آفتاب جلوی نور خورشید قرار بگیرید. این کار را همیشه انجام دهید زیرا کمبود ویتامین دی نیز باعث به وجود آمدن نوعی کم خونی می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران