دسته بندی مطالب

بعد از بحث با همسرم چه کنم؟

۱۶ دی ۱۳۹۸۰ همسرداری

گاهی به کارهایی که انجام می دهیم و حرف هایی که می زنیم توجه نمی کنیم و نمی دانیم که موجب ناراحتی همسرمان می شویم. احساس می کنیم مقصر هستیم، ناراحت و عصبی می شویم و نمی دانیم که چه عکس العملی نشان دهیم. ممکن است هر روز به هر دلیلی با همسرمان بحث کنیم که برخی از این بحث ها پیچیده تر و مهم تر هستند. در این مطلب سایت خانومانه توصیه هایی مهم برای مشکلاتی که بعد از بحث با همسر به وجود می آید، ارائه می دهیم.

 

بعد از بحث با همسرم چه کنم؟

 

با همسرم بحث کرده ام، حال چه کنم؟

بعد از بحث، طبیعی است که احساس کنید مقصر، ناراحت و عصبانی هستید. گاهی نمی دانید که چطور عکس العمل نشان دهید. رایج ترین اشتباهاتی که بعد از بحث رخ می دهد عبارتند از:

– نادیده گرفتن همسر

زمانی که عصبانی هستید، به او توجه نمی کنید و دوست ندارید که با او صحبت کنید. اما زمانی که بحث می کنید نباید چشم هایتان را روی احساسات خود ببندید و آن ها را در دلتان نگه دارید. بهترین کار در این مواقع این است که صحبت کنید و هر آن چه در دلتان هست بگویید تا مشکلات با صحبت کردن حل شوند.

– بیان نکردن ناراحتی در همان لحظه

زمانی که عصبانی و ناراحت هستید، ممکن است حرف هایی بزنید که بعدها از گفتن آن ها پشیمان شوید. اگر جمله ای از همسرتان شنیدید که برایتان بسیار ناراحت کننده بود و به شدت آزرده خاطر شدید، به او بگویید که از حرف او ناراحت شده اید. به این ترتیب حرف او هم چند روز در ذهنتان باقی نمی ماند.

– یک هفته عصبانی بودن

«بعد از بحث با همسرم، می روم گوشه ای دست به سینه می نشینم، ساعت ها یا حتی چند روز اخم می کنم». این جمله برای شما هم آشناست؟ به یاد داشته باشید که این رویه، مانع از به تفاهم رسیدنتان می شود و مشکلی را حل نمی کند. همچنین در چنین وضعیتی بیشتر خودتان اذیت می شوید، نه همسرتان.

– تنبیه کردن خود

این اشتباه نیز بسیار رایج است؛ احساس بد داشتن به دلیل این که بحث کرده اید یا به جای آن که بحث را تمام کنید، آتش آن را شعله ورتر کرده اید، مشکلی را حل نمی کند. باید به جای آن که خود را ناراحت کنید، هم شما و هم همسرتان حرفتان را بیان کنید. اگر بخاطر بحث با همسرتان ناراحت هستید، با خود بگویید که این بحث آغازی برای حل مشکلات بوده است و می توانید رابطه ای آرام تر از قبل داشته باشید.

– با عصبانیت خوابیدن

اگرچه برخی از افراد با خوابیدن آرام می شوند و بحث را فراموش می کنند اما بهتر است برای مشکلات در زودترین زمان ممکن راه حل پیدا کنید. اگر بگذارید که یک شب بدون حل مشکل بگذرد، ممکن است دیگر عصبانی نباشید اما احساسات، حرف ها و نظراتتان را سرکوب می کند و این در طولانی مدت به ضرر شما و رابطه زناشوییتان خواهد بود.

 

با همسرم بحث کرده ام، حال چه کنم؟

 

مطلب پیشنهادی: این جملات را هرگز به همسرتان نگویید!

 

بعد از بحث با همسرم چه کنم؟

بعد از بحث با همسرتان و پی بردن به اشتباهاتی که در بحث داشته اید، باید بتوانید اوضاع را کنترل کنید. به توصیه های کاربردی زیر توجه کنید:

– به موضوع فراتر از بحث نگاه کنید

اغلب بحثی که بین همسران اتفاق می افتد موضوعی کاملاً متفاوت از بحث اصلی است. ابتدا بحث بر سر پول، خانواده یا یک وسیله بوده اما وقتی بحث ادامه پیدا می کند موضوعاتی بسیار عمیق تر به وجود می آید. شاید نارضایتی در بین زوجین، مشکلات کاری، فشار زیاد یا ناراحتی های گذشته باعث شده تا بحث های بی ارتباط با بحث اصلی پیش بیاید.

– به چشم های هم نگاه کنید

حتی در بدترین لحظات بحث، یا زمانی که بحث تمام شده است، ارتباط تصویری ضروری است. چشم ها آینه روح هستند. دهان نمی تواند آن چیزی را بیان کند که چشم ها می گویند. برای پایان دادن به بحث، کافی است به مدت چند ثانیه به همسرتان نگاه کنید.

 

توصیه های کاربردی برای بعد از جر و بحث با همسر

 

– به یکدیگر نزدیک شوید

راه دیگر برای آشتی کردن و آرامش بعد از بحث این است که به یکدیگر نزدیک شوید. نوازش و لمس یکدیگر می تواند اوضاع را آرام کند و مشکل را حل کند.

– معذرت خواهی کنید

گاهی باید غرور را کنار بگذارید و جرات کنید و بگویید “ببخشید”. همین یک جمله کافی است تا اوضاع دوباره آرام شود. معذرت خواهی باید واقعی باشد و به گونه ای نباشد که فقط بخواهید مسئله را از سرتان باز کنید. با خود فکر کنید که بهتر است غرورتان را حفظ کنید یا مشکلتان را با همسرتان حل کنید؟ کدام یک آرامش بیشتری به شما می دهد؟ گاهی ممکن است که اشتباه از جانب شما نباشد؛ اما یک معذرت خواهی همسرتان را آرام می کند و می توانید در صلح با هم صحبت کنید.

– بیرون بروید تا هوای تازه استشمام کنید

یک راه دیگری که بعد از بحث می تواند شما را آرام کند این است که بیرون بروید و قدم بزنید. این بهترین راه برای کاهش عصبانیت است و باعث می شود که زودتر با هم به نتیجه برسید. اگر در جریان بحث بمانید، ممکن است مشکلاتی را که سال ها بین شما بوده است بازگو کنید و مشکل بیشتر شود. باز هم تکرار می کنیم که هیچ وقت با عصبانیت به رختخواب نروید. بیرون بروید، هوایی بخورید و دوباره برگردید تا مشکل را با هم حل کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران