دسته بندی مطالب

بهبود سیستم ایمنی بدن فقط با ۴ عادت رفتاری!

۳ دی ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

آیا نیاز دارید که سیستم دفاعی بدنتان قوی تر شود؟ در زمان تغییر فصل یا زمانی که سرما خوردگی زیاد است باید حتماً عادت های صحیح را در زندگی انتخاب کرد تا ایمنی بدن افزایش یابد. اما توصیه می کنیم که این عادت ها را در تمام سال دنبال کنید تا بیمار نشوید. اگر عادت های خوب را در زندگی همیشه دنبال کنید، سیستم دفاعی بدن برای همیشه قوی خواهد ماند. اما اگر فقط در زمستان مراقب رفتارهای صحیح باشید این امکان وجود دارد که در فصول دیگر سال در معرض ویروس های مختلف قرار بگیرید. در این مطلب سایت خانومانه می خواهیم فقط به ۴ عادت رفتاری که سیستم دفاعی بدن را تقویت می کنند اشاره کنیم. اگرچه عادت های صحیح بسیاری وجود دارد اما سعی کردیم تا ۴ عادت بسیار مهم را بیان کنیم که با دنبال کردن آن ها توانایی رعایت عادت های صحیح دیگر را هم خواهید داشت. 

 

۱- تغذیه متنوع و سالم

 

تغذیه متنوع و سالم

 

یکی از اولین عادت هایی که به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک می کند بدون شک تغذیه سالم است. دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب با نیازها، مصرف زیاد میوه و سبزی، کاهش میزان مصرف غذاهای فرآوری شده، مصرف آب به عنوان نوشیدنی… تمامی این موارد جزو عادت های صحیح تغذیه است. گاهی توجه نمی کنیم که چه چیزی مصرف می کنیم و تصور می کنیم که مشکل چندانی برای ما ایجاد نمی شود. اما باید دانست که تغذیه نادرست سیستم ایمنی بدن را به شدت ضعیف می کند. برای مثال اگر میوه و سبزیجات مصرف نمی کنید، ویتامین های زیادی را از دست خواهید داد که بودن آن ها برای مبارزه با انواع بیماری مهم و ضروری است.

 

مطلب پیشنهادی: ۶ اشتباه صبحگاهی موثر بر متابولیسم بدن

 

۲- ورزش کردن در تمام روز

 

ورزش کردن در تمام روز

 

بسیاری از مردم از این که بدانند باید هر روز ورزش کنند طفره می روند. برخی نیز می گویند که در جایی خوانده اند که باید چند روز در هفته را به استراحت پرداخت. خوشبختانه ورزش های مناسب و سبکی هم وجود دارد که نیاز نباشد چند روز را به استراحت بپردازید و هر روز بتوانید ورزش کنید. افرادی که سه روز در هفته برای ورزش به باشگاه می روند می توانند روزهای دیگر به پیاده روی و دویدن بپردازند. در واقع هدف حرکت بدن است. پیاده روی ساده به مدت نیم ساعت یا یک ساعت در روز برای افزایش دفاع بدن بسیار کمک می کند. پس پیاده روی کنید تا سلامت باشید. فعالیت نداشتن موجب می شود که بدن نسبت به بیماری های مختلف و سرماخوردگی ضعیف شود. با ورزش کردن نه تنها بدن تقویت و عضلات محکم می شوند، سیستم دفاعی بدن نیز افزایش می یابد.

 

۳- از روح خود مراقبت کنید

 

از روح خود مراقبت کنید

 

چه به این امر باور داشته باشید چه نداشته باشید، روح ما برای حفظ دفاع ایمنی بدن نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در نتیجه عادت های رفتاری صحیحی که به افزایش ایمنی بدن کمک می کنند همچون انجام یوگا یا اختصاص دادن زمانی به تغذیه روح و آرامش آن مهم می باشد. گاهی ما از بدن و جسم خود مراقبت می کنیم اما روح را فراموش می کنیم. اگر با دقت به افرادی که با شما تعامل دارند نگاه کنید، افرادی را می یابید که مدام افکار منفی دارند و استرس به وجود می آورند. این افراد بیش از سایرین به بیماری دچار می شوند. سعی کنید از این افراد فاصله بگیرید. افکار مثبت را در ذهنتان پرورش دهید، زندگی آرام و بدون دغدغه ای داشته باشید تا دفاع بدن بیشتر شود.

 

۴- عادت های سمی را کنار بگذارید

 

کنار گذاشتن عادت های سمی

 

طبیعی است زمانی که در مورد عادت های صحیحی که سیستم دفاعی بدن را قدرت می دهند صحبت می کنیم، باید به عادت های سمی ای نیز اشاره کنیم که باید آن ها را کنار بگذاریم. اما این عادت های سمی کدامند؟ مصرف دخانیات، نوشیدن الکل، مصرف بیش از حد شیرینی جات و خواب ناکافی یا خوابیدن در ساعت های نامناسب از جمله این عادت های سمی هستند که دفاع ایمنی بدن را به شدت کاهش می دهند. توصیه می شود که خوابتان را تنظیم کنید، سر ساعت خاصی به رختخواب بروید و به میزانی که بدن نیاز دارد بخوابید. خواب صحیح کمک می کند تا دفاع ایمنی بدن افزایش یابد و بیماری ها کاهش پیدا کند. 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران