دسته بندی مطالب

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

۲۶ مرداد ۱۳۹۴۰ هنر و مهارت

خانومانه: امروز مطلبی برای دوخت و دوز تابستانی را برایتان آماده کرده‌ایم، طرح‌­هایی ساده و سنتی که در زمان کوتاه می­‌توانید تهیه کنید و یک انتخاب عالی برای گردش­‌های خانوادگی در تابستان می‌باشد. یکی از بهترین مزیت­‌های هوای گرم این است که می­‌توانید وعده‌­های غذایی را بیرون از خانه و در هوای آزاد سرو کنید. شما می‌­توانید در حیاط یا آلاچیق منزل برای خود پیکنیک داشته باشید. به هنگام صرف غذا و به کمک محافظ قاشق و چنگال، چنگال­‌ها تمیز می‌ماند و دستمال سفره‌­هایتان را باد نمی‌برد.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

این محافظ‌­های سودمند حتی می­‌توانند حمل و نقل لوازم آشپزخانه را برای پیکنیک راحت­‌تر کنند. آن‌ها را پر کنید، جمع کنید و با خود ببرید.

به دلیل اینکه این محافظ­‌های زیبا و عالی، فضای زیادی دارند می­‌توانید داخل آن‌ها را زیرانداز و سفره بگذارید و یا برای تزیین روی میز بگذارید.

در مدل نمونه طرح ما روی لبه بالایی جیب­‌های محافظ یک نوار چسبانده می‌شود که می­‌توانید از روبان یا نوار موج دار استفاده کنید یا همان‌طور ساده باشد.

خیلی ساده و آسان، می­‌توانید در چند ساعت تعدادی از این محافظ‌­ها را تهیه و میز را تزیین کنید. می­‌توانید خیلی سریع یک دوجین از این محافظ‌‌ها را برای مهمانی­‌های خانوادگی در تابستان آماده کنید.

ما این محافظ‌­ها را هم برای لوازم بزرگ پلاستیکی امتحان کردیم و هم با استیل­‌های سنتی، هردو عالی جواب دادند، حتی فضای اضافی برای سفره و نی هم باقی می ماند.

هر یک از جیب های محافط تقریبا ۱۵ سانتی‌متر عرض و  ۲۵ سانتی‌متر طول دارند.

 

ابزار دوخت و دوزی که شما نیازمندید

 چرخ خیاطی و یک پایه استاندارد

 

پارچه و دیگر لوازم مورد نیاز

توجه: اندازه‌های درج شده در زیر برای فقط یک جیب و مقداری فضای اضافه برای همسان سازی اندازه‌های متفاوت رویه اصلی پارچه می‌باشد. اگر رویه اصلی شما بزرگ‌تر می‌باشد، احتمالا باید اندازه‌ها را کمی بزرگ‌تر بگیرید. اما خیلی ساده­ است یادتان باشد اندازه­‌ها را به عرض ۱۷ سانتی‌متر و طول  ۴۵ سانتی‌متر تغییر دهید.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

۱- دو قطعه پارچه دورریختنی یکسان به عرض ۲۵ سانتی‌متر و طول ۵۰ سانتی‌متر

۲- یک نوار تمیز و باریک به طول ۱۷ سانتی‌متر و عرض ۲ سانتی‌متر(اختیاری)

۳- لوازم مورد نیاز برای هماهنگی نوار جناغی با پارچه

۴- چندین نوع نخ برای هماهنگی با رنگ پارچه و نوار

۵- خط­کش شفاف

۶- اتو و میز اتو

۷- قیچی یا کاتر دورانی و زیری

۸- خودکار پارچه یا مداد

۹- درزگیر

۱۰- بشکاف

۱۱- سوزن

 

برای شروع

۱- بر روی هر دو پارچه، یک برش دقیق به عرض ۱۷ سانتی‌متر و طول ۴۵ سانتی‌متر بصورت راست گوشه بزنید.

۲- از روی نوار جناغی یک قطعه به طول ۱۷ سانتی‌متر ببرید.

 

قسمت چرخ خیاطی و میز اتو

توجه: با توجه به دستورالعمل­‌های زیر، منظور از “جلو” در متن زیر، پارچه جلوی جیب هنگامی که سر جایش تا خورده است و منظور از “عقب” پارچه داخل جیب و پارچه ای که پشت قاشق چنگال­‌ها قرار گرفته است.

۱- بر روی هر دو پارچه برشی دقیق به ابعاد ۱۷ سانتی‌متر برای عرض و ۴۵ سانتی‌متر برای طول بزنید. دقت کنید تا هردو پارچه روی هم منطبق باشند.

۲- به دستورالعمل داخل دفترچه راهنما چرخ خیاطی خود عمل کرده و دوشاخه آن را به برق بزنید.

۳- فعلا با جلوی پارچه کار داریم، نوار سفید را در جلوی پارچه قرار دهید منظور از جلو هنگامی است که محافظ آماده است. اگر از پارچه جهت دار استفاده می­‌کنید همان‌طور که ما استفاده کردیم، این پارچه باید جلوی کار باشد.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

۴- نوار سفید جناغی باید موازی با خط لبه پارچه باشد و به اندازه خیلی کم از ۲ سانتی‌متر بیش‌تر باشد. فاصله اضافی ۱میلی‌متر بیش‌تر از ۲ سانتی‌متر برای درز دار نشدن نوار هست که نمی‌گذارد نوار به خط دوخت گیر کند. سپس با سوزن ته‌گرد نوار را به پارچه وصل کنید.

۵- نخ را روی چرخ خیاطی فیکس کنید و بالا و پایین نوار را هم سر جای خودش ثابت کنید.

۶- لبه های نوار را در طول تمامی ضلع‌هایش بدوزید.

۷- قسمت جلو و عقب را دقیقا کنار یکدیگر قرار دهید. اگر از پارچه جهت‌دار استفاده می‌کنید توجه کنید که سمت و سوی پارچه اصلی به چه جهتی می‌باشد.

۸- تصویر زیر (که اندازه‌های دوخت و دوز را نشان می‌دهد) به شما کمک می‌کند که ببینید دو قسمت پارچه چگونه روی هم قرار می‌گیرند. رویه اصلی پارچه عقب باید در جهت درست و رویه اصلی پارچه جلو (که نوار به آن دوخته شده) باید برعکس قرار بگیرد. دورتادور پارچه را سوزن بزنید و تقریبا ۸ سانتی‌متر برای جا باز کردن دوخت در یک سمت کار باز بگذارید. مطمئن شوید فضایی که باز گذاشتید، هنگام کامل شدن کار، پشت کار بیفتد. اگر طبق دستورالعمل گفته شده پیش روید، هنگام دوختن جیب محافظ درزهای باز دوخته می­‌شود. تصویر به شما نشان می­‌دهد در کدام قسمت باید شکاف برای جا باز کردن دوخت قرار بگیرد.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

۹- نخ چرخ را عوض کنید و نخ همسان با پارچه جلو را بگذارید.

۱۰- با استفاده از بخیه ۲ سانتی بین نوار و لبه پارچه، از ابتدا تا انتهای پارچه را دوخت بزنید. در هنگام دوخت طولی، پارچه جلو باید رو به بالا باشد تا مطمئن شوید دوخت شما دقیقا کنار لبه پارچه و لبه نوار باشد.

۱۱- باز هم از بخیه‌های ۲ سانتی استفاده کرده و هر دو خط دوخت را کوک بزنید، تا خط دوخت بالا و پایین شما متقاطع شوند. یادتان باشد شکاف بالایی را ندوزید.

توجه: ما بخیه‌های متناوب چهارتایی را بدلیل تمیز و بی‌نقص دوخته شدن لبه بالایی که نوار سفید روی آن قرار دارد، پیشنهاد می‌کنیم. اگر دقت و ظرافت مورد نیاز را دارید، خیلی ساده می‌توانید با یک دوخت پیوسته اطراف محافظ را کوک بزنید، در مکان‌هایی که نیاز به چرخش دارند مانند گوشه‌ها دوخت را دقیقا در همان سمت شکاف باز نگه دارید.

۱۲- تمامی گوشه‌ها را در جای خود به نوبت ثابت کنید تا سر جای خود قرار بگیرند. به آرامی گوشه‌ها را جابجا کنید تا دقیقا سرجای خود قرار بگیرند. این کار را با وسیله‌ای نوک تیز مثل سوزن بافندگی به راحتی می‌توان انجام داد.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

۱۳- روی محافظ را اتو کنید تا کاملا صاف شود.

۱۴- لبه های ناصاف را جابجا کنید تا دقیقا سر جای خود تراز شوند.

 

به آسانی محافظ قاشق و چنگال بسازید

 

۱۵- قسمت جلو محافظ را سر جای خودش تا بزنید تا محافط فرم بگیرد.

۱۶- لبه های هر دو طرف را کوک بزنید. این دو خط قابل رویت هستند، مخصوصا سرتاسر نوار سفید جناغی، پس مراقب باشید دوخت خود را در قسمت شروع و پایان چگونه تمام می‌کنید. یا وقتی کوک می‌زنید، با دقت به عقب برگردید و دوخت را درست کنید، یا انتهای نخ را برای اطمینان با دست بدوزید.

۱۷- محافظ را اتو کنید تا صاف شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران