دسته بندی مطالب

بیش فعالی در بزرگسالان

۱۵ مهر ۱۳۹۸۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: بیش فعالی در بزرگسالان را کمتر کسی شنیده و می شناسد. معمولا بیش فعالی را در کودکان در سن مدرسه دیده ایم؛ اما کودکانی که بیش فعالیشان به درستی درمان نشده باشد احتمال زیادی وجود دارد که در بزرگسالی هنوز هم این بیش فعالی را داشته باشند.

 

بیش فعالی در بزرگسالان

 

بیش فعالی در بزرگسالان چیست؟

زمانی که یک فرد چند وظیفه را در یک زمان بر عهده می گیرد و شروع می کند اما بدون آن که آن را تمام کند، رها می کند، در طول روز حس عصبانیت و نگرانی دارد. افراد بیش فعال با این مشکل بسیار مواجهند. بیش فعالی می تواند به شیوه های مختلفی در کودکان و بزرگسالان بروز کنید. علائم آن به طور کلی عبارت است از:

– حرکت زیاد

– بی توجهی

– عدم تمرکز

– مشکل مدیریت زمان

– عدم توانایی در بیکار ماندن

– نامنظم بودن فعالیت های فیزیکی

علاوه بر این، فرد بیش فعال هرگز نمی تواند در یک محل بماند، بیش از حد صحبت می کند و سکوت کردن برای او سخت است. این فرد ممکن است بسیار بی صبر باشد. تحقیقات ثابت کرده است که فرد بیش فعال زمانی که در یک صف ایستاده باشد نمی تواند صبر کند تا نوبتش شود. علاوه بر این، این فرد معمولا در شنیدن صحبت های دیگران نیز صبور نیست و صحبت های آن ها را قطع می کند.

بیش فعالی در بزرگسالان به اندازه بیش فعالی در کودکان شناخته شده نیست؛ اما میزان افراد مبتلا به آن زیاد هستند. این اختلال حسی و ذهنی موجب می شود که فرد خلق و خوی متغیری داشته باشد، کارهای روزمره خود را به طور منظم انجام ندهد و اعتماد به نفس او پایین باشد. در نتیجه، بزرگسالان بیش فعال معمولا افرادی با اعتماد به نفس پایین هستند، روابط عاشقانه پیچیده ای دارند، روابط اجتماعی آن ها کم و شکست آن ها بسیار است. مشکلات عمده ای که از این موارد به وجود می آید نگرانی، اضطراب، اختلالات شخصیتی و اعتیاد به مواد مخدر است.

 

مطلب پیشنهادی: ۵ مهارت برای کنترل احساسات

 

چگونه می توان بیش فعالی را در بزرگسالان درمان نمود؟

قبل از هر چیز، فرد باید حتما با روانشناس صحبت کند تا تشخیص مناسب صورت گیرد. راه های مختلفی برای غلبه بر بیش فعالی وجود دارد. بسیاری از این راه ها از طریق درمان های شناختی یا درمان های رفتاری صورت می گیرد که هدف از آن ها تغییر تدریجی برخی عادت های رفتاری است. برخی از پیشنهادهایی که برای بهبود بیش فعالی بزرگسالان ارائه می شود عبارتند از:

 

– حرف زدن

 

حرف زدن

 

حرف زدن با کسی که به او اعتماد دارید بسیار خوب است. فردی که با او صحبت می کنید باید توانایی کمک کردن به شما را داشته باشد یا در کمک کردن داوطلب باشد، از شما حمایت کند و احترام بگذارد. بسیار مهم است که کسی در کنار فرد بیش فعال قرار داشته باشد که بداند چگونه باید از داوری رفتار او خودداری کند.

 

– نفس عمیق بکشید

زمانی که موقعیت چالش برانگیزی برایتان پیش آمده یا احساس نگرانی و عصبانیت می کنید، تنفس عمیق و خودآگاه بسیار مهم است. فرد برای آن که آرامش خود را به دست آورد باید حتما هر بار که دم و بازدم می کند به حرکات بدن خود توجه داشته باشد و این کار را تا زمانی که آرام شود، ادامه دهد. این تکنیک به فرد بیش فعال اجازه می دهد تا فکرهای منفی را کنار بگذارد.

 

– از قطع کردن صحبت های دیگران بپرهیزید

 

از قطع کردن صحبت های دیگران بپرهیزید

 

برای آن که از قطع کردن مداوم صحبت های دیگران بپرهیزید، می توانید قبل از صحبت در ذهنتان از ۱ تا ۱۰ بشمارید. باید به طور مداوم تمرین کنید تا مهارت گوش کردن را به دست آورید و بدون نظر دادن، حرف های دیگران را بشنوید، مگر آن که از شما درخواست شود نظری بدهید.

 

– خودتان را رها و آزاد کنید

برای درمان بیش فعالی در بزرگسالان، تکنیک های مختلفی وجود دارد که به فرد آرامش می دهد. در بعضی موارد مدیتیشن یا قدم زدن در پارک می تواند بسیار موثر باشد. مهم این است که بتوانید روشی را پیدا کنید که این امکان را می دهد که روحتان را آرام و رها کنید.

 

– کارهایتان را ساماندهی کنید

 

کارهایتان را ساماندهی کنید

 

مانع دیگری که در غلبه بر بیش فعالی وجود دارد، بی نظمی در هر زمینه ای از جمله زمینه های کاری و شخصی است؛ این مشکل می تواند به شیوه های مختلفی برطرف شود. مانند ساخت یک لیست از فعالیت های روزانه، داشتن یک تقویم برنامه ریزی روزانه یا استفاده از یادداشت های رنگی برچسبی. همچنین می توانید یک روز در هفته را به مرتب کردن اتاق محل کارتان ارائه دهید تا وسایل در محیط کارتان روی هم انباشته نشوند و کارهایتان نظم بگیرند.

 

– عوامل ایجاد حواس پرتی را محدود کنید

فرد بیش فعال خیلی سریع حواس پرت می شود. برای غلبه بر این مشکل، باید عوامل یا وسایلی را که باعث حواس پرتی او می شوند از محل مطالعه یا کار او دور کرد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران