دسته بندی مطالب

بی اشتهایی در کودکان و درمان آن

۲۷ آبان ۱۳۹۷۰ کودک

از دست دادن اشتها در کودکان همیشه برای پدر و مادرهایی که نمی دانند چگونه این مشکل را حل کنند و علت بی اشتهایی آن ها را متوجه نمی شوند مشکل آفرین است و باعث نگرانی آن ها می شود. علاوه بر این، در بسیاری از موارد، این نگرانی پدر و مادر و کاهش اشتها برای خود کودک هم استرس ایجاد می کند و موجب می شود بدون آن که نیاز داشته باشد غذا بخورد. بهترین کار این است که پدر و مادر با شیوه های صحیح و داروهای طبیعی اشتهای کودک را باز کنند. همیشه باید مراقب باشیم که بی اشتهایی کودکان ناشی از بیماری و مشکلات سلامتی نباشد و در صورت نیاز باید به پزشک مراجعه نمود تا مشکل حل شود.  در این مطلب خانومانه با ما همراه باشید تا داروهای طبیعی برای افزایش اشتهای کودک را معرفی کنیم.

 

بی اشتهایی در کودکان و درمان آن

 

چرا کودک غذا نمی خورد؟

بسیاری از کودکان گاهی اوقات اشتهای خود را از دست می دهند. در بعضی موارد این بی اشتهایی مدت کوتاهی طول می کشد که در واقع با زمان رشد یا تغییرات بدن کودک هم زمان است. اما گاهی هم این بی اشتهایی مدت زمان بیشتری طول می کشد و باعث نگرانی شدید پدر و مادر می شود.

علل بروز بی اشتهایی در کودکان عبارت است از:

عدم تحمل غذایی: در بعضی موارد کودک نسبت به بعضی مواد غذایی اصلاً اشتها ندارد و به آن ها حساسیت نشان می دهد. به این مشکل، عدم تحمل غذایی گفته می شود. عدم تحمل غذایی معمولا نسبت به شیر، آرد یا خشکبار اتفاق می افتد. باید مشاهده کرد که آیا کودک نسبت به هضم غذاها مشکل دارد یا خیر.

– کم خونی: کمبود آهن می تواند به شکل بی اشتهایی خود را بروز دهد. در این صورت باید مراقب رژیم غذایی کودک باشید تا هم کامل و هم متعادل باشد. باید میزان مواد غذایی سرشار از مواد معدنی و آهن را برای کودک افزایش دهید. 

وجود انگل در روده: انگل در کودکان بسیار شایع است؛ زیرا کودکان معمولاً دست های آلوده خود را زیاد وارد دهان می کنند. علائم وجود انگل ممکن است با دیگر مشکلات اشتباه گرفته شود و یا اصلاً پدر و مادر متوجه وجود انگل نشوند. عصبی بودن، گشاد شدن مردمک چشم و خارش نوک بینی یا مقعد از دیگر علائم وجود انگل در کودک است.

مشکلات عاطفی: هرگز نباید مشکلات و اختلالات عاطفی را از علت های بروز بیماری جدا کنیم. در صورت وجود مشکل عاطفی، مثلاً جر و بحث ها و دعواهای پدر و مادر، کودک اشتهای خود را از دست می دهد.

– مشکلات دیگر: اگر بی اشتهایی زمان زیادی طول بکشد یا خیلی شدید باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش های پزشکی لازم روی کودک انجام شود. به این ترتیب با داروی مناسب مشکل کودک حل می شود.

لازم به ذکر است که قبل از آن که به کودک دارو بدهید باید به یاد داشته باشید که بعضی داروها تاثیرات جانبی مضر دارند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ابتدا از داروهای طبیعی و سنتی استفاده کنید و شیوه غذایی و زندگی کودک را متعادل کنید.

و اما توصیه هایی برای افزایش اشتهای کودک!

 

گرده گل

 

گرده گل

 

گرده گل یک مادّه غذایی عالی است که کمبود مواد مغذی مانند کمبود آهن را در بدن کودک جبران می کند. برای افزایش اثر بخشی گرده، باید با توجه به سن و وزن کودک، قبل از غذا به مقدار مناسب به او گرده را خوراند.

 

مطلب پیشنهادی: چند توصیه برای انتخاب غذای کودکان

 

مخمر مغذی

مخمر مغذی سرشار از ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است و به همین دلیل برای افزایش اشتها عملکرد بسیار مناسبی دارد. این مادّه مغذی برای رشد جسمی و ذهنی نیز بسیار مفید می باشد.

 

بومادران هزار برگ

 

بومادران هزار برگ

 

بومادران معمولی یا هزار برگ گیاهی درمانی است که اشتها را افزایش و هضم غذا را بهبود می دهد. این گیاه مانند دارویی برای از بین بردن انگل ها و جلوگیری از ورود آن ها به روده عمل می کند و به این ترتیب کاهش اشتها را درمان می کند.

 

یونجه

یونجه مادّه غذایی بسیار سالم و مغذی است که خاصیت قلیایی بالایی دارد و اختلالات سلامتی را از بین می برد. این مادّه غذایی اشتها را افزایش می دهد، سوزش معده را از بین می برد و مانع از بروز زخم معده می شود.

 

غذاهای جدید و اشتها آور

 

غذاهای جدید و اشتها آور

 

یکی از کارهایی که به کودک کمک می کند تا اشتهایش افزایش یابد، این است که غذاهایی جدید و با شکل جذاب به کودک بدهید. می توانید با خلاقیت خود غذاها را طراحی مختلفی کنید؛ مثلاً با غذا شکل های کارتونی مورد علاقه اش را تزئین کنید. اگر کودک سبزی یا میوه نمی خورد، آن ها را در غذای او بدون آن که ببیند جای بدهید.

 

در تهیه غذا کودک را شرکت دهید

کودکان باید بر اساس سنشان بتوانند در کارهای آشپزی و تهیه غذا به شما کمک کنند. به این ترتیب اشتهای آن ها افزایش می یابد و علاقه بیشتری به غذا خوردن نشان می دهند.

 

ورزش

 

ورزش

 

یکی از بزرگترین مشکلات کودکان امروزی نحوه زندگی آن ها است که فعالیت آن ها بسیار کم است. این امر به دلیل پیشرفت تکنولوژی، زندگی شهری و مشغله زیاد پدر و مادر است. فعالیت فیزیکی کودک به افزایش اشتهای او کمک بسزایی می کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران