دسته بندی مطالب

تاثیر هنرهای دستی بر فعالیت مغز

۲۸ مهر ۱۳۹۷۰ هنر و مهارت

فعالیت ها و هنرهای دستی شیوه ای بسیار مناسب برای تمرکز کردن و فراموش کردن مشکلات زندگی هستند. علاوه بر این، کارهای دستی کمک می کند تا ذهن نظم بیشتری بگیرد، فعالیت های مغز بیشتر شود و استرس کاهش پیدا کند. می دانیم که به طور کلی انسان ها دوست دارند که فعالیت های دستی انجام دهند و در زمان های آزاد با هنرهای دستی خود را مشغول کنند. هیچ چیز لذت بخش تر از این نیست که در جشن ها، هدیه ای را که خودمان با دست خود تهیه کرده ایم به دیگران بدهیم. این امر از نظر علمی نیز اثبات شده است.

در ابتدا باید بگوییم «هنرهای دستی» به هر فعالیت فیزیکی و زیبایی شناختی گفته می شود که فرد با دستان خود آن را درست کرده است. هدف از این فعالیت های دستی رشد شخصیت، نوآوری و احساس آسودگی است. فعالیت های هنری در کودکان بر رشد و آموزش پذیری آن ها تاثیر دارد و بر تصویرسازی و نوآوری آن ها تاثیر مثبتی دارد. علاوه بر این، فعالیت های هنری با متطابق دادن روحیه، بینایی و دست ها (تطابق دادن حواس انسان) با یکدیگر، توانایی های فیزیکی و احساسی را بهبود می بخشد. آیا دوست دارید که بیشتر در مورد نوآوری بدانید؟ با ما در این مطلب خانومانه همراه باشید.

 

مغز و فعالیت های هنری 

به گفته دکتر شارون گوتمان (Sharon Gutman)، استاد برنامه آموزشی شغلی در دانشگاه کلمبیای آمریکا، فعالیت های مرتبط با کارکرد عصبی مغز به سه دسته تقسیم می شود:

– فعالیت هایی که سیستم پاداش مغز را فعال می کنند. این فعالیت ها باعث آزاد شدن دوپامین می شود و حس راحتی و لذت به وجود می آورد.

– فعالیت هایی که در افراد مسن کارکرد شناختی مغز را حفظ می کنند.

– فعالیت هایی که پاسخ آرامش مغز را بهبود می دهند.

علاوه بر این، پروفسور گوتمان تایید می کند که فعالیت هایی مانند نواختن موسیقی، نقاشی، مدیتیشن، کتاب خواندن و هنرهای دستی سیستم عصبی را تحریک می کنند. این فعالیت ها همچنین می توانند تاثیرات بیماری های مرتبط با استرس و خطرات بروز جنون و زوال مغز را متوقف کنند. در نتیجه مشخص می شود که شرکت کردن در فعالیت های هنری روند یادگیری را تحریک می کند و تجربه را افزایش می دهد و به این ترتیب می توانید شکل گیری دسته ای از شبکه های عصبی مغز را بهبود ببخشید.

– با شکل گیری شبکه های عصبی تاثیر زوال عقل و آلزایمر کاهش می یابد.

– از طرف دیگر، فعالیت های شناختی نیز موجب کاهش میزان استرس می شود.

– در نتیجه فعالیت های هنری می تواند به شکلی چشمگیر بر داشتن زندگی سالم تاثیر بگذارد.

 

تمرکز 

به نظر یکی از روانشناسان، تمرکز، راز خوشبختی است. تمرکز پدیده ای است که سیستم عصبی ما بر روی یک فعالیت به شکل عمیق فکر می کند، به طوری که زمان، اشخاص و آن چه را که به طور کلی در اطراف ما وجود دارد، از ذهن ناپدید می شود. این تمرکز بسیار شبیه به مدیتیشن است. تمرکز، آرامش و آسودگی به همراه دارد و بحران درونی را از بین می برد.

 

فواید بافتن لباس

 

فواید بافتن لباس

 

بتسان کورکیل (Betsan Corkhill) درمان گر شغلی است که بر روی تاثیرات بافتن لباس بر سلامت انسان تحقیقاتی انجام داده است. وی تحقیقات خود را بر روی بیش از ۴۵۴۵ بافنده در انگلستان انجام داده است. نتایج این مطالعه نشان داده است که ارتباط تنگاتنگی میان فرکانس بافت و اخلاق و روحیه فرد بافنده وجود دارد. بافنده های پر تلاش تر بسیار خوشحال تر از سایرین بودند و بیشتر احساس خوشبختی می کردند. در واقع، برای بسیاری از افراد، تاثیر بافتن بسیار آرامش بخش است و نوآوری آن ها را افزایش می دهد.

 

مطلب پیشنهادی: هنر و تاثیر آن بر سلامت ذهن

 

فواید هنرهای دستی 

– رشد شناختی مغز را افزایش می دهد.

– آرامش بخش است.

– تمرکز را افزایش می دهد و ذهن را بر روی وظایف آن معطوف می کند.

– ثبات و پشتکار را افزایش می دهد.

– تطابق و ارتباط میان حواس بدن را افزایش می دهد: تطابق بینایی و لامسه، درک از محیط، مهارت.

– نوآوری را افزایش می دهد.

– اعتماد به نفس را بهبود می دهد.

– علائم افسردگی را کاهش می دهد.

بافتن هنری سخت محسوب می شود. در صورتی که این هنر برای شما دشوار است می توانید هنرهای زیر را نیز انجام دهید تا از فواید بی نظیر آن ها بهره ببرید:

– ساخت زیورآلات دست ساز

اوریگامی

– سرامیک

– خیاطی و خامه دوزی

– خاتم کاری

– آشپزی

– نجاری

حال که با فواید هنرهای دستی بر فعالیت مغز آشنا شدید، از همین حالا دست به کار شوید و در اوقات فراغت این هنرها را انجام دهید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران