دسته بندی مطالب

تاثیر ورزش بر مادران باردار

۸ فروردین ۱۳۹۷۰ بارداری و نوزاد

خانومانه: بر اساس مطالعات پژوهشگران اسپانیایی، ورزش در دوران بارداری سختی زایمان را کاهش می دهد. این پژوهشگران معتقدند که ورزش میزان استفاده از روش اپیدورال در زایمان طبیعی را نیز کاهش می دهد.

 

تاثیر ورزش بر مادران باردار

 

بر اساس مطالعه ای که اخیراً در دانشگاه پلی تکنیک مادرید اسپانیا انجام شده و در یکی از مجلات علوم پزشکی اروپا چاپ شده است، فعالیت بدنی در زمان بارداری می تواند بر مدت زمان زایمان تاثیر بگذارد. پروفسور روبن باراکات (Ruben Barakat) و همکاران وی تحقیقات خود را بر روی ۵۰۸ زن بارداری انجام دادند که شرایط جسمانی سالم داشتند و آن ها را بر حسب تصادف به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول متشکل از ۲۵۳ زن بدون فعالیت بود و گروه دوم ۲۵۵ زن بودند که سه بار در هفته در دوران بارداری برنامه ورزشی هوازی و آرامی را دنبال می کردند. مطالعات نشان داد که ورزش علاوه بر آرام کردن این زنان، بدن آن ها را برای زایمان آماده می کند.

پژوهشگران در پایان این تحقیقات و مطالعات خود دریافتند زمانی که در دوران بارداری ورزش کرده اند، می توانند سریع تر از گروه دیگر زایمان انجام دهند. یکی از پژوهشگران اظهار داشته است: «برنامه ورزش و تحرک فیزیکی تحت نظارت در طول دوران بارداری مدت زمان اولین و دومین مرحله زایمان را کاهش داده و به این ترتیب بر کل مدت زمان زایمان تاثیر بسزایی داشته است».

اما این مطالعه نتایج دیگری را هم اثبات نموده است. زنان بارداری که در طول دوران بارداری فعالیت بدنی داشته اند و ورزش کرده اند کمتر از زایمان طبیعی اپیدورال برای آن ها استفاده شده است.

یکی دیگر از کشف های جالب این مطالعه نشان داده است که زنان بارداری که ورزش و فعالیت فیزیکی نداشته اند امکان این که نوزادشان مبتلا به ماکروزومی باشد زیاد است. ماکروزومی بیماری است که در آن جنین بیش از حد نرمال رشد می کند. جنین این زنان وزنی بیش از ۴ کیلوگرم داشته اند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران