دسته بندی مطالب

ترفندهایی برای تمیز کردن شیشه ها

۳ تیر ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

از آن جایی که شیشه ها بیرون از خانه قرار دارند، خیلی سریع و زود کثیف می شوند و باید مرتب آن ها را تمیز کرد. اما این کار چندان جذاب و خوشایند نیست. خوشبختانه برای آسان پاک کردن شیشه راه هایی وجود دارد. در این مطلب خانومانه می خواهیم به همین راه ها اشاره کنیم.

معمولاً هنگام پاک کردن شیشه نتیجه مناسب را نمی گیریم و وقتی بعد از پاک کردن می بینیم که همچنان کثیفی باقی مانده ناامید می شویم و شاید دفعه های بعد دیگر دوست نداشته باشیم که زود به زود شیشه را تمیز کنیم. این دلزدگی باعث می شود که خانه به مرور دیگر آن زیبایی قبل را نداشته باشد؛ حال تصور کنید که با این اوضاع مهمان ناخوانده ای هم بیاید!

حتی اگر زمین، وسایل و سطوح همگی تمیز باشند اما روی پنجره ها را چربی، گرد و خاک یا لکه گرفته باشد، خانه، چهره ای نامناسب و ناخوشایند دارد. در نتیجه باید به فکر تمیز کردن شیشه ها باشید و ترفندهایی را به کار بگیرید که به خوبی شیشه ها تمیز شوند.

 

ترفندهایی برای تمیز کردن شیشه ها

 

چند توصیه برای پاک کردن سریع و موثر شیشه ها

سرکه، ماده تمیز کننده عالی

اگرچه پاک کننده های زیادی وجود دارد که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند اما سرکه نیز تاثیر فوق العاده ای دارد. علاوه بر این، بوی سرکه ناخوشایند نیست و به دلیل طبیعی بودن هیچ مشکلی برای سلامت ایجاد نمی کند. برعکس، پاک کننده های شیمیایی به دلیل بوی تندی که دارند اغلب آلرژی به وجود می آورند. سرکه کمک می کند که بتوانیم به راحتی چرک و آلودگی شیشه را بدون نیاز به فشار زیاد و به کمک یک روزنامه یا پارچه پاک کنیم. علاوه بر این، سرکه شیشه ها را براق و تمیز می کند.

 

سرکه، ماده تمیز کننده عالی

 

برای آن که شیشه ها به راحتی تمیز شوند، توصیه می کنیم که یک لیوان سرکه سفید را با سه لیوان آب گرم مخلوط کنید. برای آن که بوی سرکه کم شود می توانید کمی آبلیمو نیز به این ترکیب اضافه کنید. اگر بوی سرکه زیاد اذیتتان می کند، می توانید به جای سه لیوان آب، پنج لیوان آب گرم اضافه کنید.

اگر از مواد شیمیایی برای پاک کردن شیشه ها استفاده می کنید، توصیه می کنیم که به آن کمی سرکه اضافه کنید. به این ترتیب هم مقدار کمتری از ماده شوینده استفاده می شود و هم شیشه ها مدت بیشتری تمیز می مانند. ۳ قاشق سوپخوری سرکه سفید را در دو لیوان آب و یک قاشق چایخوری ماده شوینده مخلوط کنید و سپس شیشه ها را با آن تمیز کنید. لکه ها خیلی راحت پاک می شوند. 

 

مطلب پیشنهادی: ترفندهای خانه داری با سرکه سفید

 

استفاده از دستمال برای پاک کردن شیشه ها

برای انتخاب دستمال مناسب برای پاک کردن شیشه ها گزینه های زیادی دارد. اگر می خواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید و در عین حال شیشه ها را تمیز پاک کنید، روزنامه بهترین انتخاب برای پاک کردن است. روزنامه هیچ ردی روی شیشه ها باقی نمی گذارد و شیشه را بسیار براق و تمیز می کند. علاوه بر این روزنامه یک سطح بسیار نازک و غیر قابل مشاهده از خود روی شیشه ایجاد می کند که مانع از زود کثیف شدن شیشه ها می شود.

اسفنج نیز برای پاک کردن باقی مانده مواد پاک کننده از روی شیشه بسیار موثر است.

ترفند دیگری که وجود دارد این است که به جای روزنامه از فیلتر کاغذی قهوه استفاده کنید. این فیلترها بسیار خوب شیشه را تمیز می کنند و هیچ ردی بر روی شیشه باقی نمی گذارند. بعد از پاک کردن هم شیشه ها کاملاً براق و درخشان می شوند.

زیر نور خورشید شیشه ها را تمیز نکنید

مطمئناً ساعت هایی از روز وجود دارد که آسمان یا ابری است یا خورشید مستقیم به شما نمی تابد. در ساعت هایی شیشه های بیرون خانه را تمیز کنید که خورشید نیست. زمانی که زیر نور خورشید شیشه را تمیز می کنید، گرمای آن کف را خشک می کند و باعث می شود که لکه روی شیشه باقی بماند. علاوه بر این، کار کردن زیر نور خورشید هم بسیار سخت تر است.

پاک کردن شیشه های بسیار کثیف

اگر چند ماه است که شیشه هایتان را تمیز نکرده اید، مطمئناً شیشه ها به شدت کثیف شده اند. در این صورت باید از اسفنج هایی با منافذ بزرگ استفاده کنید و شیشه ها را از قسمت بالا به سمت پایین تمیز کنید. همچنین می توانید زمانی که شیشه ها خشک هستند از دستمال های میکروفایبر برای پاک کردن و براق کردن شیشه استفاده کنید. مراقب باشید که پرزهای دستمال روی شیشه باقی نمانند.

پاک کردن عمودی و افقی

کار تمیز کردن شیشه هایتان به پایان رسیده و از نتیجه کارتان راضی نیستید. هنوز روی شیشه ها لکه وجود دارد، سمت داخلی شیشه را نگاه می کنید و لکه ای نمی بینید. از بیرون نگاه می کنید و باز هم لکه ای نمی بینید. واقعاً خسته کننده است. اما نگران نباشید. یک راه حل وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم که وقتی شیشه را پاک می کنید، قسمت داخل شیشه را با حرکات افقی و قسمت بیرونی را با حرکت عمودی پاک کنید. به این ترتیب اگر لکه ای باقی مانده باشد، به راحتی می توانید تشخیص دهید که از کدام سمت است.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران