دسته بندی مطالب

ترفندهایی برای سریع تر رسیدن میوه های کال

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که مجبور باشید چند روز منتظر بمانید تا موزها کمی برسند و بتوانید آن ها را مصرف کنید؟ برای افزایش فرایند رسیدن میوه ها و سبزیجات ترفندهایی وجود دارد که تصمیم داریم در این مطلب سایت خانومانه به چند مورد از آن ها اشاره کنیم.

نکته: در تمامی مواردی که در زیر بیان می شود، به جز برای آووکادو، حتماً میوه ها را یک یا دو بار در روز بررسی کنید تا بیش از حد نرسند.

 

آووکادو

 

آووکادو

آووکادو اگر نارس باشد و بخواهید همان روزی که آن را خریده اید مصرف کنید، باید کمی آن را گرم کنید تا نرم شوند.

برای آن که آووکادو برسد باید آن را در فویل (ورقه های آلومینیومی) بپیچیپید و آن را به مدت ۱۰ دقیقه در فر با دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت بگذارید. با این روش آووکادو در فر نمی پزد بلکه نرم تر و رسیده تر می شود، به خصوص کناره های آن. اما اگر می خواهید که آووکادو را به شکل منظم ببرید این روش مناسب نیست زیرا آووکادو زمانی که سفت است خوب بریده می شود. مزیت این روش آن است که آووکادو بلافاصله قابل مصرف می باشند.

نکته: اگر زمان بیشتری دارید، مثلاً یک روز بیشتر زمان برای مصرف آووکادو دارید، ترفند استفاده از ساک کاغذی که در زیر بیان می کنیم بهتر است.

 

موز

 

موز

موز هیچ وقت به صورت کاملاً رسیده به فروش نمی رسد. موز به کمک گازی به نام اتیلن می رسد. این گاز به طور طبیعی از میوه ها و سبزیجات ساتع می شود و به آن ها امکان رسیدن و شیرین تر شدن را می دهد.

اگر می خواهید که موزهای خریداری شده تان سریع تر برسد، باید راهی برای محبوس کردن و جمع کردن گاز اتیلین پیدا کنید. بهترین راه این است که موزها را در یک ساک کاغذی کاهی (قهوه ای رنگ) بگذارید. رسیدن موز به سرعت رسیدن آووکادو نیست اما این روش موثر است.

اما چرا باید از ساک کاغذی استفاده شود نه از کیسه پلاستیکی؟ زیرا کاغذ کمی هوا را عبور می دهد، در نتیجه باعث افزایش میزان اتیلن می شود و در عین حال با جریان هوا رطوبت را در خود نگه نمی دارد. اگر موز را در کیسه پلاستیکی بگذارید، تنها اتفاقی که می افتد، خراب شدن موز است.

ساک همچنین باید کاهی باشد و فرآوری نشده باشد. ساک های کاغذی سفید یک لایه موم، نشاسته یا حتی پلاستیک دارند تا نرم تر و زیباتر و براق تر شوند. به همین دلیل هوا از آن ها عبور نمی کند.

 

گلابی و آلو

 

گلابی و آلو

گاز زدن گلابی سفت و نرسیده مانند گاز زدن سنگ است.

برای این میوه ها که به طور طبیعی مقدار زیادی اتیلن از خود تولید نمی کنند هم می توان از ترفند ساک کاغذی هم استفاده کرد اما باید علاوه بر ساک، یک ترفند دیگر نیز پیاده کرد و آن قرار دادن میوه ای همراه با آن ها است که گاز اتیلن بیشتری تولید می کند. در نتیجه می توانید موز یا سیب را در کنار گلابی یا آلو بگذارید و آن ها را در ساک کاغذی کاهی قرار دهید تا خیلی زود برسند.

 

انبه

 

انبه

بهترین روش برای رسیدن انبه قرار دادن آن در یک قوطی کنسروی است که با برنج پر شده است.

برنج برای محبوس کردن مقدار زیاد گاز اتیلن که از این میوه ساتع می شود بسیار موثر می باشد. برنج خام همچنین مانع از فرو رفتن انبه بر اثر ضربه می شود و مانند ضد ضربه عمل می کند.

 

هلو و شلیل

 

هلو و شلیل

هلو و شلیل بسیار ظریف می باشند و ساک کاغذی نه تنها موجب رسیدن آن ها نمی شود بلکه باعث پژمرده شدن آن ها می شود.

ترفندی که برای این کار وجود دارد این است که آن ها را در یک پارچه کتان مثل دستمال ظروف قرار دهید. هرگز نباید از پارچه پشمی برای این کار استفاده کنید زیرا این نوع پارچه رطوبت را جذب می کند و ما چنین چیزی را نمی خواهیم. آن ها را در پارچه کتان بپیچید و در گوشه ای از آشپزخانه بگذارید. خیلی زود این میوه ها می رسند و آماده میل کردن می شوند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران