دسته بندی مطالب

ترفندهای خانه داری با سرکه سفید

۱۹ فروردین ۱۳۹۷۰ خانه و خانه داری

سرکه مادّه ای اقتصادی و به صرفه، سازگار با محیط زیست و از بین برنده بوی محیط است. این مادّه در تمیز کردن تمامی اتاق های خانه به کار می آید. در این مطلب خانومانه می خواهیم ۱۳ کاربرد جالب سرکه را بیان کنیم که در کارهای خانه زیاد به کار می آید.

 

سرکه، پاک کننده ای فوق العاده

از دوران باستان سرکه به عنوان یک پاک کننده محیط و نگه دارنده مواد غذایی استفاده می شده است. حتی سرکه برای مصارف درمانی به عنوان دارو نیز کاربرد داشته است. سرکه از اکسید شدن اتانول موجود در آب انگور، آب سیب، آبجو و دیگر نوشیدنی ها به دست می آید. باکتری «مایکودرما استی» (Mycoderma Aceti) الکل را به اسید تبدیل می کند.

سرکه با حداقل ۵ درصد غلظت اسید استیک (سرکه خوراکی) به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی و ضد قارچی خود شناخته شده است و مادّه ای ضروری برای کاهش باکتری های مضر است. سرکه سفید همچنین خاصیت لکه بری، رسوب گیری، نرم کنندگی و ضد بو بودن دارد. این مادّه به دلیل سازگاری با محیط زیست و قیمت مناسب آن به خوبی جایگزین بسیاری از مواد شوینده شده است. بوی تند آن نیز بعد از گذشت چند دقیقه بخار می شود.

 

ترفندهای خانه داری با سرکه سفید

 

از بین بردن رسوب با سرکه سفید

سینک و شیرهای آب

برای از بین بردن رسوب سینک ظرفشویی یا شیرهای آب می توانید سرکه سفید را روی آن ها اسپری کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و سپس با یک دستمال آن را پاک کنید.

از بین بردن رسوب کتری

برای از بین بردن رسوب کتری یا قهوه جوش، نصف حجم آن را آب پر کنید و نصف دیگر آن را سرکه سفید بریزید و بگذارید بجوشد. بعد از جوشیدن می توانید این ترکیب را داخل سرویس های بهداشتی منزل بریزید تا ضدعفونی شوند و رسوب موجود در آن ها پاک شود. کتری را به خوبی بشویید و سپس استفاده کنید.

شست و شوی ماشین لباسشویی و ظرفشویی با سرکه

برای از بین بردن رسوب و جرم های موجود در ماشین ظرفشویی و لباسشویی، سرکه بهترین گزینه است. کافی است قبل از روشن کردن ماشین سرکه را در محل ریختن پودر یا قرص شوینده بریزید تا رسوب های کل ماشین به خوبی شسته

پاک کردن اتو با سرکه

یک دستمال را به سرکه آغشته کنید و زیر اتو را با آن پاک کنید تا جرم های آن کاملاً از بین برود. اگر همیشه این ترفند را انجام دهید، اتو همیشه تمیز می ماند.

 

استفاده از سرکه برای درخشندگی لوازم 

درخشان کردن ظروف و لیوان ها با سرکه

برای درخشان کردن لیوان ها، چند قاشق سرکه را با آب مخلوط کنید و لیوان ها را به کمک آن بشویید.

ظروف نقره

برای تمیز کردن و برق انداختن ظروف نقره ای کافی است آن ها را در سرکه خالی قرار دهید تا کاملاً تمیز شوند.

تمیز کردن دوش حمام و سوراخ های دوش

برای تمیز کردن دوش حمام، کمی سرکه را با آب مخلوط کنید و دوش را در آن قرار دهید تا کاملاً برق بیفتد.

تمیز کردن قابلمه های مسی

برای درخشان کردن ظروف و قابلمه های مسی مقداری نمک دانه درشت (به اندازه یک مشت) را با سرکه مخلوط کنید و قابلمه را با آن پاک کنید.

 

ضدعفونی کردن و از بین بردن بوی محیط با سرکه 

کاربرد سرکه در آشپزخانه

چند قطره سرکه را با آب مخلوط کنید و کاهو یا کلم را در آن قرار دهید تا میکروب ها از بین برود.

ضد عفونی کردن تخته گوشت

تخته گوشت لانه ای مناسب برای انواع باکتری ها است. اسفنجی را به سرکه سفید آغشته کنید و تخته گوشت را با آن پاک کنید. همچنین می توانید تخته را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه درون سرکه قرار دهید.

از بین بردن بوی بد یخچال و سطل زباله

سرکه سفید برای پاک کردن یخچال، سطل های زباله یا قفس حیوانات خانگی هم مناسب است. اما بسیار مراقب باشید که گربه ها بوی سرکه را دوست ندارند و اگر گربه خانگی دارید، ظرف خاک آن را با سرکه پاک نکنید زیرا ممکن است با ظرف خاک قهر کنند و همه جای خانه را کثیف می کنند.

 

لکه زدایی با سرکه

لکه های سخت و مقاوم

برای از بردن لکه های سخت مانند مرکب، قهوه، زنگ زدگی و لکه هایی از این قبیل که بر روی موکت یا فرش ریخته است، دستمالی را به سرکه آغشته کنید و با آن پاک کنید.

پاک کردن چسب از روی پارچه یا سطوح

اگر سرکه را گرم کنید خاصیت حل کنندگی پیدا می کند و می توان چسب های روی سطوح را با آن پاک نمود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران