دسته بندی مطالب

تعریق زیاد و راه های درمان آن

۱۶ اسفند ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: عرق کردن یک پدیده طبیعی است که قطعاً برای عملکرد خوب و صحیح بدن لازم است. با این حال، تعریق بیش از حد بوی نامطبوعی در بدن ایجاد می کند که می تواند در روابط اجتماعی افراد تاثیر گذار باشد. اما خوشبختانه برای حل این مشکل راه حل های مناسبی وجود دارد. قبل از پرداختن به این راه حل ها به مهم ترین علت های تعریق شدید می پردازیم.

  

علت ها و پیامدهای تعریق شدید

غدد عرق در زمان گرمای هوا، تب، فعالیت فیزیکی، احساسات شدید و استرس برای کاهش دمای بدن عرق تولید می کنند. عرق کردن، بیشتر در نواحی زیر بغل، کف دست و کف پاها ایجاد می شود زیرا در این قسمت ها تعداد غدد زیاد است. علت های تعریق شدید عموماً ناشناخته است. در صورتی که تب در بدن وجود نداشته باشد، تعریق شدید می تواند از علائم بیماری های غدد درون ریز یا بیماری های عصبی باشد. تعریق شدید از سن بلوغ آغاز می شود و در حدود سی سالگی به اوج خود می رسد اما بعد از چهل سالگی میزان آن کاهش می یابد. استرس باعث افزایش این پدیده آزار دهنده می شود. تعریق در یک ناحیه خاص از بدن اتفاق می افتد و علت آن وجود بیماری نیست. با توجه به احساسات و عواطف فرد این تعریق برای همیشه باقی می ماند و ارتباطی با دمای بدن فرد ندارد. علاوه بر این، فرد هر چه تلاش می کند تا اطرافیان متوجه تعریق زیاد او نشوند، عرق کردن او شدیدتر می شود. تعریق زیر بغل باعث می شود که رنگ لباس از بین برود و بافت پارچه آسیب ببیند. به همین دلیل برای حفظ زیبایی لباس و جلوگیری از تعرق، فرد به پزشک مراجعه می کند تا برای همیشه از این مشکل رها شود.

تعریق پا نیز موجب می شود که باکتری های موجود در این قسمت اگزما یا بیماری ها قارچی به وجود بیاورند. کفش ها نیز بر اثر تعریق زیاد پا زود از بین می روند. تعریق دست ها نیز در روابط اجتماعی و حرفه ای فرد تاثیر زیادی دارد و موجب می شود که دیگران برای فرار از دست دادن به نشانه احترام، از فرد دوری کنند.

 

ضد تعریق ها

ضد تعریق هایی که در بازار به شکل مایع، کرم یا ژل به فروش می رسند باعث بسته شدن حفره های تعریق می شوند و به این ترتیب جلوی عرق کردن زیر بغل را می گیرند. از نظر علمی هنوز ثابت نشده است که این محصولات عامل ایجاد سرطان سینه باشند و به همین دلیل نمی توان گفت که استفاده از محصولات ضد تعریق باید کاهش پیدا کند. اما اگر فکر می کنید که دوست ندارید از این محصولات استفاده کنید، سنگ طبیعی زاج را استفاده کنید که کاملاً موثر نیز می باشد. این سنگ ترکیبی از آلومینیوم و پتاسیم است که از صخره ها استخراج می شود و خاصیت ضد تعریق بالایی دارد.

 

مطلب پیشنهادی: خداحافظی با بوی بد به کمک دئودورانت های طبیعی

 

 داروهای طبیعی برای درمان تعریق زیاد

 

تعریق زیاد و راه های درمان آن

 

– جوش شیرین یک دئودورانت عالی، موثر و طبیعی است. کافی است آن را روی زیر بغل تمیز و خشک بمالید تا از خاصیت ضد تعریق آن بهره ببرید.

– آلوئه ورا هم یکی دیگر از محصولات طبیعی است که تعریق زیر بغل را کاهش می دهد. آلوئه ورا از پوست مراقبت می کند و مانع از ایجاد بوی بد بدن می شود.

– آب لیمو نیز یک ضدعفونی کننده طبیعی است که باکتری ها و بوی بد ناشی از آن ها را از بین می برد.

– همچنین می توانید دو بار در روز قسمت هایی از بدن را که زیاد عرق می کنند با آب و صابون بشویید.

– شب ها قبل از خواب سرکه سیب و الکل ۹۰ درصد را با هم ترکیب کنید و زیر بغل بمالید.

– سیب زمینی یا خیار را پوست بگیرید و یک تکه از آن ها را به مدت یک ربع مستقیم روی زیر بغل بگذارید. می توانید از گوجه فرنگی نیز برای این کار استفاده کنید. بعد از استفاده، زیر بغل را به خوبی آب بکشید. اگر به مدت دو هفته هر روز از این مواد طبیعی استفاده کنید کاملاً شاهد نتایج فوق العاده آن خواهید بود.

– برای کاهش تعریق دست ها هم می توانید بعد از استفاده از چای کیسه ای، آن ها را به مدت نیم ساعت در کف دست نگه دارید تا تاثیر فوق العاده آن را مشاهده کنید.

 

درمان های پوستی و عمل جراحی

تزریق بوتاکس یکی از راه های درمانی موثر برای تعریق شدید است. بوتاکس سمی طبیعی است که جلوی محرک های غدد عرق زیر بغل را می گیرد. از هر ۱۰ تزریق بوتاکس ۵ تزریق موفق عمل می کند. بوتاکس حدود یک سال می تواند جلوی تعریق شدید را بگیرد و هیچ خطری ایجاد نمی کند.

اگر با همه راه هایی که بیان شد هنوز تعریق بیش از حد دارید، پزشک می تواند با عمل جراحی میزان تعریق را کاهش دهد. اگرچه این عمل گاهی با درد همراه است اما بسیار موثر عمل می کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران