دسته بندی مطالب

تغییرات بدن در دوران بارداری

۳ آبان ۱۳۹۵۰ بارداری و نوزاد

در طول دوران بارداری تغییرات فیزیولوژیکی قابل توجهی در ارگان های بدن خانم ها به وجود می آید. تمامی این تغییرات به خاطر فراهم آوردن محیطی مناسب برای رشد جنین، آماده شدن برای انجام زایمان و تغذیه و شیردهی نوزاد بعد از زایمان است. سلامتی بدن در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای ایمن گذراندن ۹ ماه بارداری بهتر است قبل از اقدام برای حاملگی زیر نظر متخصص باشید و با انجام آزمایشات و مصرف دارو در صورت نیاز شرایط را برای شروع یک حاملگی بی خطر آماده کنید. با سایت خانومانه همراه باشید تا تغییرات مهمی که در این دوران برای بدن اتفاق می افتد را برای شما بازگو کنیم.

 

تغییرات بدن در دوران بارداری

 

قلب

در طول بارداری سیستم قلبی عروقی به خاطر اینکه گردش خون بیشتری باید انجام پذیرد، کار دشوارتری در پیش رو دارد. این افزایش جریان خون به قدری زیاد است که در هر دقیقه ۵۰۰ میلی لیتر خون باید از طریق جفت عبور کند. به خاطر نیاز روزافزون جنین به مواد غذایی و اکسیژن حجم خون در بدن مادر افزایش یافته و در ماه ۷ بارداری به حداکثر خود می رسد. مقدار ۴۰۰۰ میلی لیتر خونی که در حالت عادی در بدن در حال گردش است در دوران بارداری به ۵۳۰۰ تا ۵۵۰۰ میلی لیتر افزایش پیدا می کند. با این تفسیر خانم هایی که از بیماری های قلبی رنج می برند بایستی تحت نظارت بیشتر برای بارداری اقدام کنند و در صورت نیاز در بیمارستان برای تحت نظر بودن بستری شوند.

 

فشار خون

فشار خون معمولا در طول بارداری تغییری نمی کند، در بعضی از خانم های باردار در سه ماه سوم بارداری فشار خون بالا می رود که نشان دهنده مسمومیت حاملگی بوده، این حالت خطرناک است و احتمال دارد منجر به زایمان زودرس شود.

 

ریه ها

به خاطر نیاز بیشتر به اکسیژن در طول بارداری، فعالیت این ارگان در بدن در این دوران افزایش می یابد. در این دوران با بالا رفتن دیافراگم حرکات تنفسی سخت تر انجام می شود و عده ای از زنان باردار دچار تنگی نفس یا اختلال در تنفس شده و باید به دکتر مراجعه کنند.

 

کلیه ها

حجم ادراری که یک زن باردار در طول شبانه روز دارد بسیار بیشتر از یک فرد معمولی است، پس در نتیجه عملکرد کلیه ها نیز در طول بارداری کمی متفاوت است. کلیه ها در طی حاملگی یک سانتیمتر افزایش طول پیدا می کنند و این به علت افزایش مایع میان بافتی می باشد. عفونت کلیه یکی از خطرناک ترین عوارض دوران بارداری است که ممکن است به زایمان زودرس یا سایر اختلالات منجر شود، بنابراین باید در صورت داشتن تب یا درد و تغییر رنگ ادرار سریعا به پزشک مراجعه شود. اگر عفونت مجاری ادراری درمان نشود می تواند موجب عفونت کلیه ها شود که پیلونفریت نامیده می شود. وجود عفونت ادراری و پیلونفریت با زایمان زودرس در ارتباط است.

 

دستگاه گوارش

در طول سه ماهه نخست بارداری تغییرات زیادی در دستگاه گوارش زنان باردار اتفاق می افتد که از آن جمله می توان به تهوع های صبحگاهی، تمایل به خوردن مواد غیر معمول، استفراغ و حساس شدن به طعم و مزه های مختلف اشاره کرد. این تغییرات در برخی خانم ها اصلا وجود ندارد و در تعدادی به صورت شدید تا پایان بارداری همراه خواهد بود ولی معمولا تا قبل از پایان ۴ ماهگی این تغییرات کاهش محسوسی پیدا می کند. هورمون های جفت می تواند با تاثیر بر روی روده باعث ایجاد یبوست در این دوران شود. فشاری که به معده وارد می شود بعضی اوقات باعث بازگشت محتویات معده به مری شده و باعث سوزش سر معده خواهد شد. در صورت داشتن این مشکل ها با پزشک متخصص برای کاهش آنها مشورت کنید.

 

سینه ها

با شروع بارداری تغییرات زیادی در سینه های مادر به وجود می آید. در این دوران مجاری و غدد شیری تحت تاثیر هورمون هایی مانند استروژن، پروژسترون و پرولاکتین رشد می کنند. تقریبا همه خانم ها متوجه بزرگی، سنگینی و درد سینه در طول بارداری می شوند. برجستگی هایی نیز در اطراف و هاله پستان به وجود می آید. همه این تغییرات برای این است که سینه برای شیردهی به نوزادی که در راه است آماده شود.

 

اندام های تناسلی

بیشترین تغییرات در دوران بارداری روی رحم صورت می گیرد، اندازه رحم روز به روز بزرگ تر شده و تا پایان بارداری ارتفاع آن به ۳۵ سانتی متر خواهد رسید، این اندازه قبل از حاملگی ۷ تا ۸ سانتیمتر می باشد. موقعیت رحم هم در ماه های مختلف بارداری تغییر می کند و در سه ماهه آخر رحم بیشتر به سمت پایین آمده و برای زایمان راحت تر آماده می شود. دیواره رحم در ماه های اول بارداری ضخیم تر شده و با پیشرفت حاملگی نازک تر می شود. در اوایل بارداری رحم سفتی و مقاومت خود را که مشخصه عضو غیر حامله است از دست می دهد و در ماه های بعد به یک کیسه عضلانی با دیواره نرم و نازک تبدیل می شود به طوری که می توان به راحتی جنین را از روی سطح شکم لمس کرد.

 

افزایش وزن بدن

رشد جنین و تغییراتی که در بدن زن باردار رخ می دهد باعث افزایش وزن بدن می شود. معمولا در سه ماهه نخست بارداری وزن حدود ۴ کیلوگرم افزایش پیدا می کند و در سه ماهه دوم این افزایش دو برابر خواهد شد. افزایش وزن بدن در طول ۲۰ هفته نخست بارداری به صورت هفتگی ۳۰۰+۳۰ گرم است. از هفته ۲۱ تا هفته ۳۰ این افزایش به صورت ۳۳۰+۴۰ خواهد بود و از هفته ۳۱ تا پایان بارداری این افزایش ۳۴۰+۳۰ گرم می باشد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
3+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران