دسته بندی مطالب

تمیز کردن و نگهداری وسایل چوبی

۲۹ مهر ۱۳۹۵۰ خانه و خانه داری

در اکثر خانه ها وسایل و دکورهای چوبی یافت می شود و طرفداران زیادی دارد، نگهداری صحیح از این وسایل یکی از مهم ترین نکاتی است که در خانه باید به آن توجه شود. امروز خانومانه برای شما در این مطلب موارد و نکاتی را که در مورد تمیز کردن و براق کردن وسایل چوبی باید بدانید به شما آموزش خواهد داد، اگر به تمیزی و نگهداری صحیح این وسایل علاقمند هستید با ما همراه باشید.

 

تمیز کردن و نگهداری وسایل چوبی

 

میز ناهارخوری که پذیرای اعضای خانواده شماست، وسایل چوبی که برای کودکان و نوزادان استفاده می شود، نیمکت یا صندلی هایی که با آنها لحظات خوشی را در کنار افراد خانواده سپری کرده اید، همه و همه می توانند یادآور لحظات و خاطرات دلنشین و به یاد ماندنی برای همه ما باشد. اگر وسایل چوبی جدیدی را برای خانه خود تهیه کرده اید یا از وسایل چوبی قدیمی استفاده می کنید، در هر صورت باید به گونه ای صحیح و مناسب از آنها نگهداری کنید تا دوام و عمر آنها بیشتر شود و ظاهر درخشان و تمیزی داشته باشند.

 

کارهایی که باید برای نگهداری و تمیز کردن وسایل چوبی انجام شود را در زیر بخوانید:

 

۱- استفاده از آب گرم و صابون برای تمیز کردن وسایل چوبی

همواره سعی کنید از مواد شیمیایی برای تمیز کردن و نظافت وسایل خودداری کنید. یکی از راه های تمیز کردن وسایل چوبی استفاده از کمی آب گرم و مقدار بسیار کمی صابون یا مایع ظرفشویی است، آب باعث خرابی وسایل چوبی نخواهد شد به شرطی که بعد از تمیز کردن وسیله ها با دستمال خیسی آن را برطرف کنید و آن را با دستمالی نرم و بدون پرز کاملا خشک کنید. قسمت هایی از وسایل که تمیز کردنشان سخت است را می توانید به کمک یک مسواک نرم تمیز کنید. دستمال یا حوله ای که برای تمیز کردن به کار می برید باید کاملا نرم و جاذب باشد، استفاده از پارچه های زبر سطح چوب را خراش خواهد داد.

 

۲- درخشان کردن وسایل چوبی

 بعد از تمیز کردن سطح وسایل چوبی از گردو غبار و آلودگی ها نوبت به برق انداختن آنها می رسد. روغن های آماده در بازار برای درخشان کردن سطح وسایل چوبی فروخته می شود، بر طبق دستورالعملی که روی جعبه آنها نوشته شده می توان از آنها استفاده کرد. محلول های مخصوص پولیش، اسپری یا پارافین هم برای این منظور به کار برده می شود.

 

۳- دور بودن از آفتاب

وسایل چوبی خود را تا جایی که ممکن است از تابش آفتاب دور نگه دارید، حتی نور و حرارتی که از پنجره به وسایل می تابد ممکن است در کاهش عمر این وسایل تاثیر داشته باشد. نور و حرارت باعث خشکی چوب و در درازمدت باعث ایجاد ترک روی وسایل خواهد شد پس تا جایی که امکان دارد این وسایل را از نور آفتاب دور نگه دارید.

 

۴- خشکی هوا

وسیله های چوبی خود را از مجاورت در برابر گرم کننده های خانه دور نگه دارید، دما و حرارت باعث شکنندگی و ترک روی چوب خواهد شد. همچنین اگر خانه شما هوایی خشک دارد احتمال شکنندگی و ترک در طول زمان روی وسایل چوبی بیشتر است، بهترست برای این منظور همیشه در خانه خود از مرطوب کننده های هوا استفاده کنید. رطوبت بین ۴۰ تا ۴۵ درصد بهترین میزان برای خانه شماست.

 

۵- از بین بردن جای ضربه روی چوب

برای از بین بردن تراش های ایجاد شده ناشی از ضربه روی چوب بهترین کار استفاده از پولیش ها یا رنگ های موجود در بازار است. راه های خانگی دیگری نیز برای این منظور توصیه می شود، به عنوان مثال از کمی مغز گردو می توان برای این کار استفاده کرد، مغز گردو را روی قسمت آسیب دیده  و رنگ پریده چوب بمالید. پارافین هم می تواند تا حدودی باعث محو شدن و ترمیم تراش های ناشی از ضربه روی سطح چوب شود.

 

۶- از بین بردن لکه های روی سطح چوب

راه های زیادی برای از بین بردن لکه های ناشی از گذاشتن یک لیوان آب یا کافی یا حتی گذاشتن یک پیتزای داغ روی سطح چوب، وجود دارد. استفاده از یک اسفنج مرطوب می تواند تا اندازه ای به رفع این مشکل کمک کند، اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود و سپس سطح مورد نظر خود را با آن تمیز کنید، دقت کنید در این روش بعد از تمیز کردن لک ها با پارچه نرم و خشکی سطح را خشک کنید. یکی دیگر از راه های برطرف کردن لک روی وسایل چوبی استفاده از کمی خمیردندان به همراه جوش شیرین است، با استفاده از یک پارچه نرم آن را به آرامی روی محل بمالید. استفاده از یک حوله مرطوب و اتو هم می تواند تا اندازه ای موثر واقع شود. حوله مرطوب را روی سطح میز یا وسیله دیگری که لک دارد، قرار دهید و با اتو روی آن بکشید، تکرار این عمل می تواند به بهبود ظاهر کار کمک زیادی کند. دقت کنید حرارت اتو باید بسیار ملایم باشد، مواظب باشید با گذاشتن اتو به صورت ثابت روی سطح باعث ایجاد سوختگی روی چوب نشوید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران