دسته بندی مطالب

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

۱۳ شهریور ۱۳۹۵۱ هنر و مهارت

خمیر بازی یکی از فعالیت های جالب و سرگرم کننده برای کودکان زیر هفت سال به شمار می رود. فعالیتی که علاوه بر افزایش خلاقیت کودک می تواند از لحاظ آموزشی و رفتاری مفید واقع شود. اگر شما هم جزء گروه مادرانی هستید که فعالیت ها و بازی های کودکتان برای شما اهمیت دارد با این آموزش همراه سایت خانومانه باشید.

امروزه خمیر های موجود در بازار با برندها و کیفیت های مختلف قابل خریداری برای کودکان هستند ولی این خمیرها به دلیل غیر خوراکی بودن انتخاب مناسبی برای کودکان مخصوصا کودکان زیر سه سال نیستند.

در پروژه ای که امروز با هم مرور می کنیم طرز تهیه یک خمیر نرم و خوراکی آورده شده است که شما می توانید با اطمینان خاطر آن را در اختیار کودک خود قرار دهید و نگران خوردن احتمالی آن توسط کودک نباشید.

خمیری که امروز به شما آموزش داده می شود نرم است و مانند خمیرهای روغنی به دست نمی چسبد، حالتی شبیه ماسه دارد و به راحتی شکل پذیر است.

 

برای این پروژه به مواد زیر نیاز دارید:

آرد سفید، روغن گیاهی، رنگ خوراکی یا پودر آن، ظرفی برای مخلوط کردن مواد و ظرف یا وان بزرگ برای بازی کردن کودک

نسبتی که برای مخلوط کردن روغن به آرد باید به کار برده شود یک به هشت است. یعنی به ازای هشت پیمانه آرد از یک پیمانه روغن استفاده کنید.

در اینجا دو پیمانه آرد را با یک چهارم پیمانه روغن مخلوط می کنیم. مواد را داخل ظرف گودی ریخته و آرد و روغن را به خوبی با هم مخلوط کنید. دقت کنید دستورهای زیادی برای درست کردن خمیر وجود دارد، در اینجا ما قصد داریم خمیرهای نرم ماسه ای رنگ را برای بازی آماده کنیم و برای این منظور نسبت هشت به یک آرد و روغن کافی به نظر می رسد.

 

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

در مرحله بعدی باید خمیر آماده شده را رنگ کنید. برای رنگ کردن دو راه وجود دارد، راه اول این است که قبل از اضافه کردن روغن به آرد از کمی رنگ خوراکی پودری استفاده کرده و آن را داخل آرد بریزید و خوب مخلوط کنید تا رنگ آرد عوض شود و سپس روغن را به میزانی که گفته شد به آن اضافه کنید.

راه دوم استفاده از رنگ های خوراکی مایع هست که شما بایستی ابتدا رنگ مورد نظر را به روغن اضافه کرده و سپس روغن را به آرد بیافزایید و مخلوط کنید. برای داشتن خمیر به رنگ تیره تر از مقدار بیشتری رنگ خوراکی استفاده کنید.

 

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

بعد از اضافه کردن رنگ به یکی از دو صورتی که در بالا گفته شد آرد و روغن را داخل ظرف با دست به خوبی با هم مخلوط کنید به صورتی که همه آرد به رنگ مورد نظر آغشته شود. شما می توانید این خمیر را در رنگ های مختلف درست کرده و سپس در کنار هم داخل ظرف بزرگی بریزید. برای بازی کودک خود از پیمانه های مختلف، ظروف کوچک و بزرگ پلاستیکی و وسایل مشابه استفاده کنید و آن ها را در اختیار کودک قرار داده تا بازی کند.

 

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

زیر ظرف مورد نظر را می توانید با پارچه بزرگی بپوشانید، نگران به هم ریختگی و کثیف شدن کودک و محل نباشید و اجازه دهید کودک از این بازی لذت ببرد.

 تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

کودک با مخلوط کردن رنگ ها با یکدیگر رنگ های جدید را کشف می کند و با ساختن و شکل دادن خمیر با دست توانایی خلق کردن را آموزش خواهد دید.

 

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

شما می توانید برای محل بازی بچه ها یک وان یا لگن پلاستیکی بزرگ در نظر بگیرید تا فضای کافی برای بازی در اختیار کودک قرار گیرد. کودکان زیر سه سال معمولا خمیر را به دهان خواهند برد و شما از این بابت اصلا نگرانی نداشته باشید زیرا اجزای تشکیل دهنده خمیر شیمیایی و ناسالم نیست.

شما همچنین می توانید ماشین ها و اسباب بازی های کوچک کودکان را برای بازی روی خمیر در اختیار آنها قرار دهید.

 

تهیه خمیر ماسه ای شکل رنگی برای کودکان

 

امیدواریم این آموزش سایت خانومانه مورد پسند شما مادران عزیز واقع شده باشد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
12+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

  1. Sh

    سلام
    به جای ارد میتونیم ازماسه بادی استفاده کنیم؟
    به جای رنگ خوراکی از گواش میشه استفاده کرد؟

» ارسال نظرات