دسته بندی مطالب

توصیه های ده گانه برای یک زندگی سالم

۶ مرداد ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

داشتن تغذیه صحیح در کنار ورزش روزانه موجب می شود که بدنی سالم تر و شاداب تر داشته باشید. همچنین کسانی که به دنبال روشی سالم برای کاهش وزن هستند می توانند با پیگیری این نکات به وزن ایده آل خود برسند و در عین حال بدون احساس ضعف همچنان پر انرژی باقی بمانند.

برای سالم بودن حتما نباید لاغراندام باشید و دلیل وجود تمام بیماری ها هم تنها چاقی و اضافه وزن نیست، اما با تغذیه صحیح می توانید از بروز برخی بیماری ها جلوگیری کرده و زندگی سالم تری داشته باشید. در ادامه با توصیه های ده گانه سایت خانومانه همراه باشید.

 

توصیه های ده گانه برای یک زندگی سالم

 

 

مصرف غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید: این سبک مواد غذایی مانند انواع ساندویچ ها، سوسیس و کالباس ها، یا غذاهای از پیش پخت شده که فقط کمی نیاز به گرم کردن دارند بسیار برای سلامتی شما مضر هستند. زیرا این مواد غذاهایی سرشار از نمک، قند و چربی های ناسالم اند و همچنین فاقد فیبر هستند. پس به عبارتی چندان ضروری و سالم به نظر نمی رسند.

 

با هر وعده غذایی، یک تکه میوه یا سبزی میل کنید: مثلا بر روی ساندویچ نان و پنیری که برای صبحانه آماده کرده اید، تکه ای خیار یا سبزی قرار دهید، یا در کنار ناهار خود مقداری هم بروکلی خام نوش جان کنید. حتی می توانید برای خوش طعم تر شدن آن مقداری سس کم چرب روی آن بریزید.

 

تا جایی که می توانید بیشتر پیاده روی کنید: مثلا اگر در طبقات اول آپارتمان خود زندگی می کنید، حتما برای بالا و پایین رفتن از پله استفاده کنید، ماشین خود را در انتهای پارکینگ پارک کنید که فاصله زیادی با ساختمان منزل داشته باشد. یا مثلا حتما در مقابل مکان مورد نظر خود به دنبال جای پارک نگردید و سعی کنید کمی دورتر پارک کنید تا بتوانید چند قدمی پیاده روی داشته باشید. همچنین می توانید در محل کار به جای صحبت با همکارانتان از طریق ایمیل، از جای خود بلند شوید و به اتاقشان بروید. همه این چند قدم های کوتاه، در پایان روز مقدار زیادی می شود.

 

هیچ وقت مواد غذایی که مصرف نمی شوند را خریداری نکنید: اگر نمی خواهید چیپس و بستنی بخورید چرا آن را می خرید؟ اگر هم برای بچه ها این کار را انجام می دهید بهتر است که دیگر خرید آن ها را متوقف کنید چون واقعا بدن آن ها نیازی به این دو ماده ندارد.

 

غذا خوردن در خارج از منزل را به ماهی یک مرتبه محدود کنید: با این کار معده و جیب تان هم از شما تشکر خواهند کرد.

 

حداقل سه ساعت در هفته را به خودتان اختصاص دهید: در این ساعات شما نه مسئولیت بچه ها را به عهده دارید، نه مشغول تمیزکاری خانه اید، نه در محل کارتان هستید و نه در حال انجام کاری هستید که دیگران را خوشحال کنید، این سه ساعت تمام و کمال در اختیار خودتان هستید. مخصوصا خانم ها بسیار به این زمان احتیاج دارند تا بتوانند از این طریق هورمون های استرس زایی که در طول روز در آن ها افزایش یافته را کاهش دهند. هورمون هایی که اگر کاهش پیدا نکنند، بیماری های متعددی را در پی خواهند داشت و همچنین به دلیل استرس زا بودن باعث تجمع چربی در قسمت میانی بدن می شوند.

 

یک گام شمار بردارید و روزانه ۱۰،۰۰۰ قدم را هدف قرار دهید: شواهد و نتایج حاصل از این فعالیت بسیار شگفت انگیز خواهد بود. یکی از مطالعات مهمی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد افراد بی تحرکی که این برنامه را در زندگی روزمره خود قرار دادند، به لحاظ سطح آمادگی جسمانی، فشار خون و چربی بدن با افرادی که در یک تیم ورزشی حرکات ایروبیک و تمرینات هوازی انجام می دهند، برابری می کنند. به طور کلی، مطالعات نشان می دهد که داشتن ۸۰۰۰ تا ۱۰،۰۰۰ گام (حدود پنج مایل) به کاهش وزن کمک شایانی می کند و اگر به میزان پیاده روی فعلی خود تنها ۲۰۰۰ قدم دیگر اضافه کنید، وزن کنونی شما را حفظ کرده و از اضافه وزن جلوگیری می کند.

 

دفتر یادداشت غذایی داشته باشید: نه برای اینکه مدام یادداشت کنید چه چیزهایی می خورید بلکه برای یادداشت کردن اینکه چرا باید این غذاها را بخورید. بیشتر مردم نه برای رفع گرسنگی یا نیاز بدن بلکه برای رفع خستگی یا در اثر تنش و استرس وارد شده شروع به خوردن می کنند تا بر این احساسات غلبه کنند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، بهتر است برای غلبه بر این احساسات مشاوره بگیرید تا راه سالم تری را غیر از خوردن به شما پیشنهاد دهند.

 

نوشیدن آب میوه و نوشابه را متوقف کنید: این نوع از نوشیدنی ها منبع عظیمی از کالری های اضافه و قندهای ناسالم هستند که مزایای تغذیه ای چندانی هم ندارند. به جای آن، تا می توانید از نوشیدنی های لبنیاتیِ کم چرب، آب و چای سرد استفاده کنید.

 

فعالیت بدنی را انتخاب کنید که از انجام آن لذت می برید: کاری مانند باغبانی، قایقرانی، گلف، تنیس، پیاده روی، دوچرخه سواری و یا کوه نوردی. در این فعالیت ها علاوه بر اینکه با افراد جدیدی ارتباط برقرار می کنید، به لحاظ فیزیکی فعالیت بیشتری خواهید داشت و در عین حال باعث کاهش استرس نیز می شود.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران