دسته بندی مطالب

جلوگیری از سفید شدن زودرس موها

۲ بهمن ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: سفید شدن موها  زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، بخصوص اگر در سنین پایین این اتفاق بیفتد. سفید شدن مو علاوه بر آسیب زدن به زیبایی فرد، علامتی از سوی بدن است که نشان می دهد توکسین ها (یا سموم) در منطقه مغز تجمع پیدا کرده اند. در این مطلب به غذاها، مواد مغذی و داروهایی می پردازیم که به جلوگیری از ظاهر شدن موهای سفید کمک می کنند و سلامت عمومی بدن را بهبود می بخشند.

 

جلوگیری از سفید شدن زودرس موها

 

کمبود مس در بدن

کمبود مس در بدن موجب پدیدار شدن زودرس موهای سفید می شود. در نتیجه باید روزانه غذاهایی را مصرف کرد که مس را در بدن افزایش می دهند. این غذاها عبارتند از:

– خشکبار

– جو

– برنج کامل

– حبوبات

– قارچ

– کاکائو

– آووکادو

– سیب زمینی

– غذاهای دریایی

 

میزان بالای نمک

مصرف زیاد نمک و غذاهای شور عامل دیگری است که باعث سفید شدن زودرس موها می شود. پیشنهاد می کنیم که هرگز سر سفره از نمک استفاده نکنید و تا حد ممکن از خوردن غذاهای از پیش آماده، سرخ کرده و مصرف بی رویه پنیر خودداری کنید.

نمکی که معمولا سر سفره ها استفاده می شود، نمک تصفیه شده است که فقط سدیم کلراید در آن موجود است. بهتر است از نمک دریا استفاده کنید که حاوی مواد معدنی و الیگوالمان ها (یا عناصر کم مقدار) است.

 

کبد و کیسه صفرا

بر اساس طب سنتی چینی، سلامت موها با سلامت کبد ارتباط مستقیم دارد؛ در نتیجه زمانی که موها با مشکل مواجه می شوند باید از کبد به خوبی مراقبت کرد. کبد و کیسه صفرا خیلی سریع بر اثر مصرف غذای نامناسب و احساسات منفی، به خصوص عصبانیت، با مشکل مواجه می شوند.

برای آن که کبد و کیسه صفرا به خوبی کار کند چه کاری باید انجام دهیم؟

– یک قاشق روغن زیتون تصفیه نشده را با آب نصف لیمو ترش مخلوط کنید و به صورت ناشتا مصرف کنید. سپس دو لیوان آب ولرم بنوشید و بعد از بیست دقیقه صبحانه را میل کنید. این دارو اگر چه بسیار ساده و تهیه آن آسان است اما برای پاک سازی بدن بسیار مفید است.

– راه دیگر برای پاکسازی و استراحت دادن به کبد این است که هر شب یک کیسه آب گرم روی پهلوی راست قرار دهیم. این کار بسیار آرامش بخش نیز می باشد و به خواب بهتر کمک زیادی می کند. کبد ارگانی که بیشتر در برابر سرما ضعیف است.

– بر اساس طب چینی، کبد هر روز صبح زود خود را بازسازی می کند، در نتیجه هرگز نباید شب ها شام را دیر وقت و به مقدار زیاد مصرف کرد. می توان غذاهای سبک و بدون چربی را برای شام انتخاب کرد.

 

بهترین غذاها برای جلوگیری از ظاهر شدن موهای سفید

سه ماده غذایی مهمی که از ظاهر شدن موهای سفید جلوگیری می کند عبارتند از:

آب جعفری: آب جعفری را می توان با آب سیب مخلوط کرد تا طعم بهتری بگیرد.

یونجه جوانه زده: می توان یونجه جوانه زده شده را به صورت آماده خرید. همچنین می توان خود یونجه را خرید و آن را در یک ظرف مرطوب، بدون آب، چند روز نگه دارید تا جوانه بزند.

هویج (پخته یا خام)

 

ماساژ دادن برای تسکین تنش

آیا می دانستید که سنگینی و گرفتگی در سر نیز می تواند ایجاد شود؟ همان طور که عضله ها با گرفتگی مواجه می شوند، مو نیز گاهی سفت و سنگین می شود. زمانی که مو را ماساژ می دهیم باید به راحتی حرکت کند و نرم باشد. اما بعضی افراد موهای سفتی دارند که حرکت دادن آن ها مشکل است. برای جلوگیری از این مشکل باید هر روز تمام موها را با حرکت دورانی دست ماساژ داد. چند دقیقه بعد از ماساژ، موها نرم تر می شوند و حس بهتری به دست می آید.

 

رفلکسولوژی (بازتاب درمانی)

یکی دیگر از راه های جالب برای جلوگیری از پدیدار شدن زودرس موهای سفید، فشار دادن قسمت هایی از بدن است که بر روی موها بازتاب دارند. این قسمت ها دست و ناخن ها می باشند.

ناخن های یک دستتان را روی ناخن های دست دیگر بگذارید. ناخن تمامی انگشتان به غیر از انگشت شست باید روی هم قرار گیرد. ناخن ها را چند دقیقه به هم بمالید. زمانی که حرکت را قطع می کنید باید در ناخن ها احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید. انجام این کار به مدت چند ماه می تواند تاثیر زیادی بر جلوگیری از سفید شدن مو داشته باشد. البته بهتر است این روش را به همراه روش های دیگر انجام دهید تا نتایج بهتری به دست آورید.

 

چند توصیه دیگر

– باید مراقب عوامل دیگری که مو را سفید می کنند نیز باشید، عواملی مانند استرس، احساسات منفی مثل ناراحتی و غم. این عوامل را باید به شیوه ای طبیعی بهبود دهید تا بدن و موها سالم بمانند.

– شامپوها معمولا حاوی موادی هستند که به مو آسیب می رسانند. پیشنهاد می کنیم که از شامپوهای طبیعی و بیولوژیک استفاده کنید تا به موها آسیب کمتری برسد. از استفاده مداوم از مواد شیمیایی مثل ژل و تافت خودداری کنید.

– می توان موها را با حنا به شکل طبیعی رنگ کرد. حنا حاوی مواد معدنی و ویتامین است و موها را قوی و شفاف می کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران