دسته بندی مطالب

خشک شدن پوست دست و درمان آن

۱۰ آذر ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: زمانی که دمای هوا پایین می آید و هوا سرد می شود، دستانتان ممکن است به شدت خشک شوند به گونه ای که گاهی این خشکی با درد شدید همراه است. اما این خشکی فقط به دما مرتبط نیست و علت های دیگری هم دارد. به توصیه هایی که در زیر ارائه می شود توجه کنید:

 

خشک شدن پوست دست و درمان آن

 

چرا دستانم خشک می شود؟

اگر دستانتان خشک شده و آسیب دیده است و میزان رطوبت آن دیگر مثل قبل نیست، باید گفت که در بیشتر مواقع این مشکل به آسیب هایی مرتبط است که به صورت مداوم به دست ها صدمه می زند؛ آسیب هایی مانند تماس با آب، صابون، محصولات شوینده و … شستن مداوم دست ها با آب و صابون و حتی آب خالی دست را خشک می کند. گاهی فقط در زمستان است که متوجه خشکی دست می شویم زیرا هوا سرد و خشک است و خشکی پوست را بیشتر و واضح تر نشان می دهد.

 

برای خشکی دست ها چه کاری انجام دهیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که از دستتان در برابر هر مادّه ای که در طول روز به آن آسیب می رساند جلوگیری کنید. البته این امر به معنای رعایت نکردن بهداشت و نشستن دست ها نیست. باید دست ها همیشه به خوبی شسته شوند.

منظور از حفاظت این است که این شست و شو و رعایت بهداشت پوستتان را به خطر نیندازد. برای این منظور باید:

– همیشه از صابون های ملایم و مخصوص پوست خشک یا حساس استفاده کنید.

– بعد از استفاده از صابون دست ها را به خوبی با آب بشویید اما بیش از حد دست را زیر آب نگه ندارید.

– دست ها را با دقت و بلافاصله بعد از شستن خشک کنید؛ بین انگشتان نیز باید خشک شود.

– بلافاصله بعد از شستن دست ها، کرم مرطوب کننده روی دست بمالید.

 

مطلب پیشنهادی: ۷ توصیه برای جلوگیری از پیر شدن دست ها

 

راه های دیگری نیز برای مراقبت از دست ها وجود دارد که عبارتند از:

– زمانی که هوا سرد است و از خانه خارج می شوید حتماً دستکش به دست کنید. حتماً یک جفت دستکش در کیف داشته باشید که اگر دستکش اصلی یادتان رفت، همراهتان دستکش داشته باشید.

– همیشه در طول روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. لایه ای نازک از آن را به دست بمالید تا فعالیت هایتان را با مشکل مواجه نکند.

– شب ها قبل از خواب کرمی مغذی تر به دست بمالید تا در زمان خواب دست بیشتر تغذیه کند.

– برای شست و شوی ظرف ها و دیگر کارهای منزل حتماً دستکش به دست کنید.

 

چه موادی برای دست خشک مفید است؟

در بازار کرم های مختلفی برای دست وجود دارد که نوع، بو، غلظت و البته قیمت آن ها با هم متفاوت است. به یاد داشته باشید که همیشه کرم های ارزان قیمت کرم های بدی نیستند و کیفیت همیشه رابطه مستقیم با قیمت ندارد.

برای کسانی که دوست دارند از کرم های خانگی و نرم کننده های دست استفاده کنند باید گفت که استفاده از روغن های طبیعی فواید زیادی دارد. روغن آووکادو سرشار از مرطوب کننده های فعال است. این روغن را با چند قطره روغن گیاهانی که موجب احیای سلول های پوست می شوند مخلوط کنید و بر روی دست بمالید. روغن هایی مانند روغن شمعدانی و علف لیمو (پالماروسا) برای ترکیب شدن با روغن آووکادو بسیار مناسبند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر به دلیل خشکی پوست احساس اذیت شدن زیادی دارید یا مشاهده می کنید که لکه های قرمز روی پوستتان ظاهر شده، حتماً باید با پزشک مشورت کنید. اگزما گاهی باعث می شود که احساس کنید پوست خشک است.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران