دسته بندی مطالب

درست کردن جامدادی نمدی

۲۵ مرداد ۱۳۹۵۲ هنر و مهارت

با نزدیک شدن به فصل درس و مدرسه، اشتیاق دانش آموزان برای آماده کردن وسایل و لوازم مربوط به تحصیل زیاد می شود. در تعطیلات تابستان شما می توانید به همراه کودک خود وسایل و لوازم مورد نیاز مدرسه را با سلیقه و همراهی یکدیگر آماده کنید. این کار یکی از بهترین روش ها برای سرگرم کردن کودکان در اوقات فراغت و تابستان می باشد. اگر شما هم یکی از این کودکان خلاق و علاقمند به کاردستی در خانه دارید با این آموزش خانومانه همراه ما باشید.

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

در این آموزش قصد داریم آموزش یک جامدادی نمدی را برای شما بازگو کنیم. جامدادی مورد نظر ما تنها از تکه ای پارچه نمدی و یک عدد زیپ درست می شود. شما می توانید به سلیقه خود  ظاهر کار را تغییر دهید. در اینجا دو ایده کودکانه برای تزئین ظاهر کار برای شما قرار دادیم.

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

برای دوخت این جامدادی بهترست از چرخ خیاطی استفاده شود ولی چنانچه چرخ خیاطی ندارید هم میتوانید این دوخت را با دست انجام دهید.

پارچه های نمدی با ضخامت های مختلف داخل بازار وجود دارد، برای بدنه اینکار ضخامت حدود ۳ میلیمتر مناسب خواهد بود. برای تزئینات روی کار میتوانید از نمد با ضخامت کمتر هم استفاده کنید.

رنگ پارچه های انتخابی نقش مهمی در زیبایی نهایی کار خواهد داشت بنابراین سعی کنید رنگهای هماهنگ و متناسب با طرح و ایده مورد نظر را به کار ببرید.

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

همچنین شما می توانید از این آموزش برای درست کردن کیف لوازم آرایش هم استفاده کنید. کافیست برای این منظور اندازه های ابتدایی را کمی بزرگ تر در نظر بگیرید.

مراحل دوخت این جامدادی نمدی طبق شماره های ذکر شده در تصویر به صورت زیر خواهد بود:

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

مرحله اول: آماده سازی وسایل و ابزار کار شامل پارچه های نمدی در رنگهای دلخواه، قیچی، زیپ، نخ در رنگهای هماهنگ با پارچه نمدی، قلم و کاغذ برای الگو 

مرحله دوم: کشیدن الگو روی کاغذ یا روزنامه و برش زدن آن، برای طرح گربه الگوی گوش، دهان، بینی و چشم را با ابزار یا به صورت دستی روی کاغذ بکشید. برای طرح مانستر یا غول کوچولو الگوی چشم، شاخ و دندان را کشیده و سپس برش بزنید. الگوهای ذکر شده را روی پارچه های نمدی گذاشته و آنها را برش بزنید.

دقت کنید اندازه های مورد نظر را میتوانید به دلخواه تعیین کنید.

مرحله سوم: برش و درآوردن یک مستطیل برای جای زیپ، برای این منظور زیپ را روی پارچه قرار داده و به اندازه مشخص مستطیل را رسم کنید و سپس با قیچی قسمت مورد نظر را از داخل پارچه مانند یک پنجره در بیاورید.

مرحله چهارم: قرار دادن زیپ در جای مورد نظر و دوخت دورتادور زیپ با چرخ خیاطی یا با دست، دقت کنید اگر با دست کار می کنید دوخت تمیز و یک اندازه باشد. در صورتی که از روش دستی برای دوخت استفاده میکنید به رنگ نخ دقت کافی را داشته باشید. بهتر است در روش دوخت دستی رنگ نخ به رنگ پارچه شبیه باشد.

مرحله پنجم: اضافه های زیپ را از دو طرف پشت کار با قیچی برش بزنید تا کار تمیزتری داشته باشید.

مرحله ششم: برای هر گوش احتیاج به دو عدد نمد برش خورده میباشد. دو قسمتی که برای گوش برش زده شده را روی هم قرار داده و دو طرف بالای آن را بدوزید. نیاز به دوخت قسمت پایین نیست چون قسمت پایین گوش بین درز جامدادی قرار خواهد گرفت.

مرحله هفتم: قسمت قهوه ای و سفید روی صورت گربه را مطابق تصویر شماره ۷ روی کار بدوزید.

مرحله هشتم و نهم: چشم ها و بینی را در قسمت مشخص شده قرار داده و بدوزید.

مرحله دهم: دهان گربه را با ماژیک یا قلم روی کار بکشید. شما میتوانید به جای اینکار با دوخت دستی و با کمک سوزن و نخ سیاه رنگ این کار را انجام دهید.

مرحله یازدهم: سبیل های گربه را با سه بار دوخت به صورت رفت و برگشت به صورت خط صاف ایجاد کنید. قبل از دوخت با قلم محل مورد نظر را رسم کرده و سپس روی آن دوخت را انجام دهید.

مرحله دوازدهم و سیزدهم: گوش ها را در جای مورد نظر ثابت کرده و قسمت پشت کار (یعنی قسمت زیپ دار) را زیر گوش ها قرار دهید به طوریکه گوش ها بین قسمت جلو و عقب کار قرار بگیرند و سپس دوخت رو دور تا دور کار انجام دهید. سعی کنید دوخت به صورت منظم و به فاصله حدود ۲ تا ۳ میلیمتر از لبه کار دوخته شود.

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

مرحله چهاردهم: دور کار را در صورت نیاز با قیچی تمیز و مرتب کنید. 

 

درست کردن جامدادی نمدی

 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
7+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

 1. raha

  سلام ببخشید برای جامدادی نمد ۲ میل باید باشه یا ۴ میل

 2. علی

  سلام
  ضمن تشکر
  لطفا اندازه ها را هم بنویسید تا بتوانیم الگوها را در بیاوریم
  ممنون

» ارسال نظرات