دسته بندی مطالب

درست کردن شمع رنگی

۲۶ مهر ۱۳۹۵۷ هنر و مهارت

اگر شما قصد دارید کمی رنگ به دکور خانه ساده خود اضافه کنید، درست کردن این شمع ها را به شما پیشنهاد می کنیم. شمع سازی برخلاف چیزی که اکثر افراد فکر می کنند کار ساده ای است و شما به راحتی می توانید در خانه شمع درست کنید. در این مطلب قصد داریم آموزش یک شمع رنگی را برای شما بازگو کنیم، با خانومانه همراه باشید.

لوازم و وسایلی که برای شمع سازی استفاده می شود وسایل پیچیده و گران قیمتی نیست، کافیست قالب، پارافین و فیتیله داشته باشید. شما حتی می توانید از شمع هایی که کوچک شده یا شکسته و از آنها استفاده نمی کنید به جای پارافین استفاده کنید. قالب های شمع سازی هم می تواند ساده ترین وسایل بازیافتی در خانه باشد. یک قالب می تواند یک شیشه ساده مربا یا بطری های کوچک و یا یک فنجان لب پر شده باشد.

شمعی که در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم هم برای رنگی کردن محیط ساده کمک خواهد کرد و هم می توان برای درست کردن آن از مداد شمعی های کوچک شده بچه ها استفاده کرد و به نوعی آنها را بازیافت کرد. این کار هنری در عین حال که زیبایی زیادی دارد، بسیار ساده و با کمترین هزینه قابل انجام است.

 

درست کردن شمع رنگی

 

مواد لازم برای انجام این کار عبارتند از:

لیوان یا ظرف شیشه ای ساده

فیتیله شمع

چسب حرارتی

خلال دندان یا سیخ چوبی

کاسه یا ظرف برای آب کردن پارافین ها

مدادشمعی های کوچک شده (برچسب روی آنها را جدا کرده و آنها را خرد کنید)

پارافین یا شمع سفید قدیمی یا شکسته

اسانس (اختیاری)

 

روش ساخت شمع های رنگی کج:

برای شروع به یک ظرف ساده، لیوان یا شیشه مربا نیاز دارید، شیشه موردنظر را شسته و خشک کنید، سپس فیتیله را به اندازه بیشتر از ارتفاع لیوان برش بزنید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

فیتیله باید کف قالب ثابت شود تا بعد از ریختن پارافین از جای خود حرکت نکند. فلزهای کوچکی برای این منظور هست که می توان فیتیله را داخلش ثابت کرد و فلز کوچک را ته ظرف چسباند. بهترین راه برای چسباندن آن استفاده از چسب حرارتی می باشد.

 

درست کردن شمع رنگی

 

برای چسباندن راحت تر فلز مورد نظر به ته ظرف از یک سیخ چوبی یا وسیله ای مشابه استفاده کنید. دقت کنید فیتیله باید حتما در قسمت مرکز لیوان قرار بگیرد.

 

درست کردن شمع رنگی

 

فیتیله را در قسمت بالایی لیوان به خلال دندان یا سیخ چوبی مطابق تصویر گره زده و چوب را روی لبه لیوان قرار دهید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

در اینجا می خواهیم شمع چهار رنگ درست کنیم پس از ۴ ظرف استفاده کرده و داخل هر کدام از آنها کمی پارافین می ریزیم. به جای پارافین می توانید از شمع های سفید کوچک شده یا شکسته شده استفاده کنید، شمع ها را خرد کرده و داخل کاسه ها بریزید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

برحسب رنگ داخل هر ظرف چند تکه مداد شمعی ریخته و کاسه ها را به مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید تا پارافین یا شمع با کمک حرارت مایع شود. اگر ماکیروفر ندارید می توانید از روش بن ماری برای آب کردن شمع ها یا پارافین استفاده کنید. هیچ وقت پارافین را روی حرارت مستقیم قرار ندهید. برای استفاده از حرارت گاز ابتدا قابلمه ای را پر از آب کرده و پس از به جوش آمدن آب کاسه حاوی پارافین یا شمع را روی بخار آن قرار دهید تا با حرارت بخاری که به ظرف میخورد پارافین ها آب شود.

 

درست کردن شمع رنگی

 

بعد از آب شدن پارافین ها و خارج کردن کاسه ها از مایکروفر، داخل هر ظرف چند قطره اسانس ریخته و آن را با یک خلال دندان یا سیخ چوبی هم بزنید تا کاملا مخلوط شود.

 

درست کردن شمع رنگی

 

ظرفی که برای شمع آماده کرده بودید را داخل یک کاسه به صورت زاویه دار مطابق تصویر قرار دهید به طوریکه تکان نخورد، می توانید اطراف آن را با کمک دستمال یا چیزی شبیه به آن محکم و فیکس کنید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

اولین رنگ مورد نظر را به آرامی داخل ظرف بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت منتظر بمانید تا کاملا سفت شود، مقدار پارافینی که می ریزید بستگی به اندازه ظرف و لیوان شما دارد.

 

درست کردن شمع رنگی

 

بعد از گذشت این زمان ظرف خود را از طرف دیگر داخل کاسه با همان زاویه قرار داده و رنگ دوم را روی رنگ اول بریزید و مجددا به مدت ۳۰ دقیقه الی یک ساعت منتظر بمانید تا پارافین سفت شود.

 

درست کردن شمع رنگی

 

بعد از سرد شدن لایه رنگی دوم، مرحله قبل را برای رنگ سوم تکرار کنید. تغییر زاویه ظرف را فراموش نکنید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

در مرحله بعدی و بعد از خنک شدن شمع، ظرف را به صورت صاف روی سطح قرار داده و رنگ آخر را داخل ظرف بریزید و ۳۰ دقیقه الی یک ساعت صبر کنید تا پارافین خنک شود.

 

درست کردن شمع رنگی

 

بعد از خنک شدن پارافین در مرحله آخر، سیخ چوبی یا خلال دندونی که به فیتیله متصل بود را جدا کرده و فیتیله را به اندازه دلخواه برش بزنید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

شمع های شما آماده شد، در هر مرحله اگر احساس کردید که پارافین در کاسه ها کمی سفت شده می توانید کاسه را برای چند دقیقه مجددا داخل مایکروفر یا روی بخار کتری قرار دهید تا پارافین مجددا تبدیل به مایع شده و بتوانید از آن استفاده کنید.

 

درست کردن شمع رنگی

 

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
15+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

 1. محمد

  سلام خیلی ممنون از مطلب عالیتون فقط اگر بخوایم شمعو از لیوان درش بیاریم و به طور جداگونه استفاده کنیم اون هم طوری شمع خراب نشه چیکار باید بکنیم

 2. مونا

  سلام
  لیوان را کاملا چرب میکنید شمع جدا میشود

 3. رويا

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  مطالب خوب و مفیدی بود
  ممنون

 4. ثریا

  سلام میخوام شمع ب رنگ چایی درست کنم برای رنگش از چی استفاده کنم؟

 5. H.p

  ممنون خیلی مطلب مفید و جالبی بود . با تشکر

 6. علی

  عالی بود. من درست کردم دمتون گرم

 7. الی

  سلام ممنون از اموزشتون، من شمع درست کردم ولی بعد از سرد شدن پارافین بین بدنه لیوان و شمع حالت حباب شده و رنگ شمع مشخص نمیشه، چکار کنم که این اتفاق نیافته؟

» ارسال نظرات