دسته بندی مطالب

در ابراز عشق به شریک زندگیم مشکل دارم، چه کنم؟

۵ اردیبهشت ۱۳۹۹۰ همسرداری

خانومانه: اگر در ابراز عشق و علاقه به شریک زندگیتان مشکل دارید، شاید بهترین راه این باشد که در اعماق وجودتان جست و جو کنید تا به ریشه های این مشکل پی ببرید. احتمالا این مشکل به دلیل تجربه منفی ای بوده که در گذشته داشته اید. گاهی ابراز عشق و علاقه به دیگری کار بسیار دشواری است و می تواند بدون شک مشکلات مختلفی را در یک رابطه عاطفی و عاشقانه به دنبال داشته باشد. ما انسان ها همیشه نیاز داریم تا شریک زندگیمان با زبان و گفتار ابراز کند که دوستمان دارد؛ این ابراز علاقه نباید صرفا با کارهایی که برایمان انجام می دهد اثبات شود، بلکه ابراز علاقه شفاهی تاثیر شگرفی بر روابطمان دارد. این ابراز علاقه به ما آرامش می دهد و باعث می شود تا احساس امنیت داشته باشیم.

اما چرا زمانی که شریک زندگیمان با کارهایی که انجام می دهد و به ما ثابت می کند دوستمان دارد برایمان کافی نیست؟ چگونه می توان مشکل عدم ابراز علاقه شفاهی را برطرف نمود؟

 

در ابراز عشق به شریک زندگیم مشکل دارم

 

سخت بودن ابراز علاقه برای برخی افراد

علت های متفاوتی وجود دارد که ابراز علاقه را برای فرد سخت می کند. برای پی بردن به علت های ناتوانی در بیان احساسات باید به دوران کودکی برگردید؛ کودکی دورانی است که بیشتر مشکلات بزرگسالی انسان از آن دوران ناشی می شود.
از علت های مشکل در ابراز احساسات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– واژه های عاشقانه و کلمات ابراز عشق برای فرد آشنا نیست

– از احساس تعهد و وابستگی ترس دارد

– در روابط عاطفی خود شکست های متعددی داشته است

– فرد مبتلا به نارسایی هیجانی یا آلکسی ‌تیمیا است. این بیماری یک مشکل شخصیتی است که به عنوان یک ناتوانی بدون علائم بالینی در شناسایی و توصیف هیجان‌ها و احساسات فردی توصیف می‌شود. ویژگی‌های اصلی آلکسی‌ تیمیا عبارتند از اختلال در آگاهی عاطفی، دلبستگی اجتماعی و رابطه میان‌فردی.

جز مورد آخر، تمامی موارد دیگر به دلیل تجربیاتی در زندگی به وجود آمده اند که اکنون در این مرحله از زندگی خود را بروز می دهند و روابط عاطفی را با مشکل مواجه می کنند.
اگر پدر و مادرتان کلمات محبت آمیز به یکدیگر نمی گفتند، طبیعی است که شما این کلمات را یاد نگرفته باشید و در رابطه با همسرتان نتوانید کلمه عاشقانه ای را ابراز کنید. به همین ترتیب اگر تجربه دردناکی از روابط عاطفیتان در گذشته نیز داشته باشید یا اگر در ذهنتان کلمه عشق را با کلمه درد و ناراحتی همسو بدانید، در رابطه خود دچار مشکل می شوید و نمی توانید تعهدی به رابطه عاطفیتان داشته باشید. اما با وجود همه این ها، این خود شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه در رابطه عاطفیتان رفتار کنید. شما دیگر آن کودک بی اختیار نیستید و مسئول زندگی خودتان می باشید. می توانید به راحتی یاد بگیرید که عشقتان را به شریک زندگیتان ابراز کنید.

مشکل آلکسی ‌تیمیا موردی استثنائی است که در تعداد کمی از افراد وجود دارد. اگر به دلیل اختلالات عصبی نمی توانید عشقتان را به شریک زندگیتان ابراز کنید، حتما باید با مشاوره صحبت کنید تا مراحل دقیق رفع مشکل را به شما بیاموزد.

 

مطلب پیشنهادی: ۶ عامل کلیدی برای تداوم عشق میان زوجین

 

شریک زندگیتان کمک بزرگی برایتان می باشد

 

ابراز عشق به شریک زندگی

 

اگر ابراز علاقه نکردنتان به دلیل تجربه دردناکی است که در گذشته داشته اید، حتما شریک زندگیتان را در حل مشکل وارد کنید. او در این رابطه نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

معمولا فرد به دلیل مشکلاتی که در ابراز علاقه دارد و نمی تواند به شریک خود بفهماند که او را دوست دارد، خود را سرزنش می کند. حتی گاهی شریک زندگی او هم عصبانی می شود. اما این راه حل درستی نیست و هیچ کمکی به شما نمی کند. به همین دلیل است که باید به شریکتان بگویید که او نقش مهمی در کمک به شما ایفا می کند. وی به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید مشکل را حل کنید.

اگر می خواهید به شریک زندگیتان کمک کنید تا به مشکل عدم ابراز علاقه خود غلبه کند موارد زیر را به یاد داشته باشید:

– با مهربانی با شریکتان صحبت کنید؛ هرگز عصبانی نشوید و او را به خاطر کاری که نمی تواند انجام دهد سرزنش نکنید.

– مکانی آرام، راحت و آرامش بخش را انتخاب کنید که هر دو در آن جا راحت باشید. این بهترین روش برای حرف زدن در مورد احساسات طرفین است.

– مهربان و صبور باشید. خودتان را جای طرف مقابلتان بگذارید؛ برای او صحبت کردن از عشق کار بسیار دشواری است.

 

عدم ابراز عشق میان زوجین

 

مثبت ترین نتیجه ممکن این است که اگر یکی از طرفین کمک می کند که دیگری ابراز عشق کند، او نیز یاد بگیرد. او یاد می گیرد که چگونه احساسات خود را مدیریت کند، نحوه بیان احساسات را یاد می گیرد و متوجه می شود که چگونه باید خشم و عصبانیت خود را نیز به شیوه صحیح ابراز کند.

 

از یاد بردن تجربیات تلخ گذشته

هر چند که شریک زندگی می تواند نقش مهمی در کمک به همسر خود در ابراز عشق داشته باشد اما حتما باید با یک مشاور حرفه ای نیز صحبت کند تا بتواند بهترین شیوه حل مشکل را یاد بگیرد.

از یاد بردن خاطرات تلخ گذشته کار چندان آسانی نیست و حتما باید در حل این مشکل پافشاری کنید. اگر فرد نتواند گذشته خود را فراموش کند، ابراز احساسات برای او بسیار پیچیده و دشوار می شود. هر چقدر هم شریک زندگی بخواهد به او کمک کند، اما برخی خاطرات در ناخودآگاه او شکل گرفته اند و او بدون کمک یک فرد متخصص نمی تواند با مشکلات مبارزه کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران