دسته بندی مطالب

دو بار در هفته ماهی مصرف کنید

۲۸ آذر ۱۳۹۶۰ سلامت و تغذیه

خانومانه: ماهی و دیگر غذاهای دریایی خواص غذایی ویژه ای دارند. علاوه بر امگا ۳، که امروزه تقریبا همه ما از فواید آن آگاه هستیم، این غذاها حاوی تمامی مواد معدنی ضروری هستند که با بدن ما به خوبی سازگاری دارند.
سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده است که حداقل دو بار در هفته باید ماهی مصرف کرد. در واقع، غذاهای دریایی خواص غذایی بسیار زیاد دارند و به بخش قابل توجهی از نیازهای بدن ما به اسیدهای چرب ضروری امگا ۳، ویتامین ها، به خصوص ویتامین ب۱۲ و دی، ید و سلنیوم پاسخ می دهند. غذاهای دریایی همچنین حاوی مقدار زیادی منگنز، مس و زینک می باشند.
آقای دکتر ژان-ماری بور، که مطالعات فراوانی در این باره داشته است، می گوید: «اگر غذاهای دریایی به مقدار کافی مصرف نشود، اختلالات غذایی را به دنبال خواهد داشت که به سلامت بدن آسیب می رساند». غذاهای دریایی برای تمامی سنین توصیه شده اند.

 

دو بار در هفته ماهی مصرف کنید

 

امگا۳
ماهی سرشار از امگا ۳ می باشد. امگا ۳ از سه اسید چرب تشکیل شده که عبارت‌اند از: آلفا-لینولنیک اسید (ALA)، ایکوزا پنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزائنوئیک اسید (DHA). مصرف ماهی خطر بیماری های قلبی و عروقی و مرگ و میر ناشی از آن را کاهش می دهد. در نتیجه چه مشکل قلبی و عروقی داشته باشیم چه نداشته باشیم، باید حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف کنیم. شاه ماهی، ماهی خال خالی، ساردین، سالمون، ماهی تن قرمز و قزل آلا بیشترین میزان امگا ۳ را در میان ماهی ها دارند. اما فراموش نکنیم که امگا ۳ فقط در این نوع ماهی ها نیست، بلکه تمامی غذاهای دریایی حاوی این ماده ضروری هستند.

 

ماهی دشمن سرطان و دیگر بیماری ها
مطالعات مختلفی نشان داده اند که مصرف مداوم ماهی خطر بروز تومورهای مختلف را در بدن کاهش می دهد. مطالعات اثبات نموده اند که سرطان پروستات و روده بزرگ با مصرف ماهی کاهش بسیاری می یابد.
غذاهای دریایی همچنین تاثیر بسزایی بر روی کاهش ابتلا به آرتریت روماتوئید، پسوریازیس، دژنراسیون وابسته‌ به‌ سن ماکولا (از دست دادن کامل بینایی) و بیماری آلزایمر دارد. تمامی این موارد به دلیل وجود امگا ۳ در این غذاها، یا بهتر بگوییم تعادل میان امگا ۶ و امگا ۳ است.

 

فواید ماهی برای استخوان
کمبود ویتامین دی در افراد زیادی مشاهده می شود. ویتامین دی برای متابولیسم و سوخت و ساز کلسیم ضروری است. این در حالی است که تعداد کمی مواد غذایی حاوی ویتامین دی می باشند. اما غذاهای دریایی توانسته اند خلا دیگر غذاها را پر کنند: این غذاها غنی از ویتامین دی می باشند که موجب محکم شدن استخوان ها و جلوگیری از راشیتیسم می شوند. ماهی قزل آلا، شاه ماهی، صدف، ساردین، ماهی خال خالی و تخم ماهی بیشترین میزان ویتامین دی را دارند.

 

ماهی منبع غنی پروتئین
تمامی غذاهای دریایی منبع بسیار مهم پروتئین با کیفیت هستند. ماهی تن و قزل آلا جزو ماهی های سرشار از پروتئین می باشند. ماهی ها، مانند گوشت دیگر حیوانات، بیشتر حاوی پروتئین حیوانی هستند تا چربی. اما اسیدهای چرب ماهی نسبت به گوشت فواید بیشتری برای سلامت انسان دارند زیرا حاوی امگا ۳ می باشد.

 

زنان باردار و مادران شیرده: ید و امگا ۳ مصرف کنید!
ید ماده ای ضروری در ایجاد هورمون های تیروئید است. این هورمون ها در زمان رشد جنین، به خصوص در زمان شکل گیری دستگاه عصبی آن، اهمیت بسیار بالایی پیدا می کنند. در زمان بارداری، نیاز به امگا ۳، ویتامین دی و آهن دو برابر می شود. در این مورد نیز ماهی ها نقش مهمی در غذای مادر ایجاد می کنند و به کمک تامین نیازهای او می آیند. ماهی تن به دلیل میزان بالای آهن اهمیت بالایی دارد. در زمان شیردهی نیز، نیاز به امگا ۳ افزایش می یابد.

 

ماهی منبع غنی از فسفر
ماهی ها در میان غذاهایی جا دارند که غنی از فسفر و عناصر ضروری برای عملکرد نورون ها و در نتیجه عملکرد مغز هستند.

 

سلنیوم و دیگر عناصر کم مقدار
سلنیوم از نظر ترکیب جزو آنزیم آنتی اکسیدانی می باشد. طبق برخی مطالعات انجام شده، میان کمبود سلنیوم در غذا و پیری ارتباط وجود دارد. غذاهای دریایی سرشار از سلنیوم می باشند و سلنیوم موجود در آن ها به گونه ای است که به راحتی در اختیار بدن قرار می گیرد. صدف ها نیز غنی از سلنیوم، منگنز، مس، روی و دیگر الیگوالمان ها (یا عناصر کم مقدار) می باشند که در تولید آنتی اکسیدان ها نقش مهمی ایفا می کنند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران