دسته بندی مطالب

راه حل هایی برای رهایی از خر و پف

۱۲ دی ۱۳۹۶۰ گوناگون

بسیاری از افراد وجود دارند که شب ها هنگام خواب خر و پف می کنند و کمتر کسانی از آن ها به فکر رفع آن هستند. اما این صدای گوشخراشی که مانع از خواب دیگران می شود اختیاری نیست. در این مطلب سایت خانومانه، به کمک دکتر ژرار ونسان، جراح و دندانپزشک یکی از بیمارستان های شهر پاریس و پروفسور فردریک شابول، متخصص گوش و حلق و بینی، به بررسی این مشکل و راه حل های آن می پردازیم.

 

راه حل هایی برای رهایی از خر و پف

 

محصولات موجود در داروخانه ها کمکی به حل مشکل نمی کنند

قرص ها، اسپری ها و انواع داروهای خوراکی که با نام ضد خر و پف در داروخانه فروخته می شوند فراوانند اما این محصولات که گاهی با قیمت بالا نیز فروخته می شوند هیچ تاثیری ندارند و تا بحال آزمایش هایی که بر روی آن ها انجام شده رضایت بخش نبوده است. در نتیجه هرگز به سراغ این داروها نروید. به یاد داشته باشید که هیچ دارویی تاکنون برای درمان خر و پف جواب نداده است.

 

درست نفس کشیدن را یاد بگیرید

پروفسور فردریک شابول می گوید: «خر و پف کردن بیماری نیست». فرد در سلامت کامل است و این به معنای آن است که درمان ها باید فقط به تاثیرشان محدود شوند و با توجه به تاثیر گذاری صورت گیرند. وی گفت: «از درمان های ساده به سوی درمان های تهاجمی تر کار را آغاز می کنیم». اولین راه درمان آمورش و بررسی آن است که آیا فرد به طور صحیح نفس می کشد یا خیر.

ژرار ونسان اظهار داشت: «معمولا هوا را از بینی فرو می بریم و از دهن بیرون می دهد. گاهی ما از دهان هوا را فرو می بریم که این امر موجب می شود خر و پف هایمان شدید شود». فرد بعد از آن که مطمئن شد سوراخ بینی بر اثر التهاب یا سینوس ها گرفته نشده، باید از عادت تنفسی خود اطمینان حاصل کند. ابتدا این کار را با تامل انجام دهید تا تبدیل به عادت شود.

در صورتی که خر و پف می کنید بهتر است با متخصص گوش و حلق و بینی یا دندان پزشک مشورت کنید. در واقع، خر و پف علت های مختلفی دارد که بیشتر آن مربوط به مشکلات گوش و حلق و بینی است.

 

مدل خوابیدنتان را تغییر دهید

گاهی مدل خوابیدن فرد باعث می شود که خر و پف های او شدیدتر شود. خوابیدن بدون بالش و خوابیدن به پشت (طاقباز) می تواند خر و پف را تشدید کند. دکتر ونسان اظهار داشت: «وقتی سر به عقب می رود، جمجمه به پایین متمایل می شود و بافت های گلو شروع به لرزش می کنند».

اما چگونه می توان مطمئن شد که خر و پف با وضعیت قرار گرفتن بدن مرتبط است؟ پزشک قبل از شروع درمان، یک شب از خوابیدن بیمار فیلم برداری می کند. این فیلم اطلاعات مهمی در مورد وضعیت خوابیدن بیمار می دهد. اگر این اطلاعات نشان دهد که بیمار فقط زمانی که به پشت خوابیده است خر و پف می کند، تغییر مدل خواب به بیمار توصیه می شود.

اما مشکل این جاست که فرد زمانی که می خوابد حرکت و شیوه خوابیدنش غیر ارادی است، پس فقط یک راه حل باقی می ماند: اجبار به خوابیدن به طرف پهلوها. پروفسور شابول اظهار داشت: «هدف ما این است که بیمار را مجبور کنیم تا حتی اگر اذیت هم می شود به پهلو بخوابد، یا کوله پشتی به پشت او ببندیم یا توپی پشت او بگذاریم.»

 

استفاده از جدا کننده بینی

زمانی که خر و پف علت فیزیکی دارد حتما باید درمان صورت گیرد. گاهی در گلوی بیمار قسمت زائدی وجود دارد که راه جریان هوا را تنگ می کند و باعث ایجاد مشکل در حرکت هوا و در نتیجه لرزش نرم کام یا زبان کوچک می شود.

اگر هوا به دلیل گرفتگی بینی باشد و نتواند به خوبی عبور کند، باید یک باند کوچک یا یک وسیله جدا کننده پره های بینی شب ها درون آن گذاشته شود. این وسیله کوچک، پره ها را به خوبی از هم جدا می کند و هوا به راحتی عبور می کند.

البته علت عمده خر و پف ها مشکل بینی نیست. در صورت که بینی شکسته باشد یا انحراف بینی وجود داشته باشد، حتما باید جراحی صورت گیرد.

 

سیگار کشیدن و الکل را ترک کنید

بهداشت و سلامت نقش عمده ای در زندگی انسان ایفا می کند و در جلوگیری از خر و پف نیز موثر است. برای مثال، نوشیدن الکل عضلات سفت کننده حلق را شل می کند و به این ترتیب عبور هوا از طریق بینی با مشکل رو به رو می شود.

همچنین کسانی که خر و پف می کنند باید از استعمال دخانیات نیز خودداری کنند. توتون بر روی بافت های نرم گلو تاثیر می گذارد و موجب کاهش حجم حلق می شود و در نتیجه تنفس شب ها با مشکل مواجه می شود.

 

گام آخر: جراحی

گام آخر این است که برای از بین بردن خر و پف جراحی صورت گیرد. در این عمل بافت های نرم گلو، بینی یا آرواره جراحی می شوند. متخصص گوش و حلق و بینی تصمیم می گیرد که جراحی بر روی کدام قسمت انجام شود. جراحی زبان به دلیل میزان بالای خطرات و عوارض آن اخیرا پیشنهاد نمی شود.

اگر بینی بر اثر شکستگی دچار انسداد شده باشد یا به علت بزرگ بودن لوزه ها تنفس مشکل باشد، جراح می تواند به راحتی مشکل را حل کند. حتی جراح می تواند زبان کوچک را کوتاه کند یا حجم نرم کام را کم کند.

البته بیشتر پزشکان ترجیح می دهند که بدون جراحی و با استفاده از موج های رادیویی (رادیو فرکانس) مشکل خر و پف را حل کنند. در روش رادیوفرکانس، با دادن گرمای کنترل شده، نرم کام را سفت می کنند. در واقع، گرمایی که از این طریق وارد بافت های نرم می شود موجب تولید فیبروزی می شود که این ناحیه را محکم می کند.

 

توقف تنفس در خواب

البته باید یادآور شد که گاهی خر و پف می تواند علامت یک بیماری مزمن باشد که بر روی سلامت فرد تاثیر بسیاری دارد. این بیماری توقف تنفس در خواب می باشد.

دکتر ژرار ونسان اظهار داشت: «توقف تنفس در خواب از خر و پف نیز بدتر است. خر و پف گاهی می تواند یکی از علائم توقف تنفس در خواب باشد. در مورد این بیماری تقریبا اطلاعات و شناخت کافی وجود ندارد. توقف تنفس در خواب خطر حمله قلبی عروقی را افزایش می دهد.»

درمان این بیماری با خر و پف متفاوت است. در نتیجه حتما باید قبل از درمان خر و پف علت آن مشخص شود که این کار با تست خواب صورت می گیرد.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران