دسته بندی مطالب

اتاق کوچک‌تان را بزرگ جلوه دهید

۲۵ مرداد ۱۳۹۴۰ خانه و خانه داری

خانومانه: یک اتاق خواب کوچک لزوما چیز بدی نیست. مساحت چنین اتاقی کمتر بوده و بنابراین نظافت آن آسان‌تر صورت می‌گیرد. به اسباب و وسایل کمتری نیاز داشته و دنج و راحت است. همچنین دکوراسیون آن کار آسان‌تری به نظر می‌رسد. با این وجود بسیاری از مردم دوست دارند فضای کوچک اتاقشان را بزرگ‌تر از آنچه که واقعا هست جلوه دهند. اگر شما هم روزی به این گروه ملحق شدید، احتیاجی نیست به پیمان‌کار مراجعه کنید. با یک سری فوت‌و‌فن های دکوراسیون می‌توانید اتاقتان را بزرگ جلوه دهید، به گونه‌ای که ساختار کلی آن نیازی به تغییر نداشته باشد.

 

اتاق کوچک‌تان را بزرگ جلوه دهید

 

به سراغ رنگ سیاه بروید

احتمالا تا بحال شنیده‌اید که برای روحیه دادن به فضای اتاق نیاز است که رنگ دیوار‌ها را سفید انتخاب کنید. اینکه رنگ سفید به اتاق روحیه داده و ظاهر آن را روشن می‌سازد کاملا صحیح است. در مقابل، این نکته که رنگ سیاه از نگاه بصری به نظر عقب کشیده آمده و باعث می‌شود جسم سیاه دورتر از آنچه که واقعا هست به نظر برسد نیز صحیح است. شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌های تیره‌ای همچون آبی نیلی، سبز تیره و یا خاکستری ذغالی برای دیوار‌های اتاقتان، از این جادوی رنگ بهره‌مند شوید. اگر هم نمی‌خواهید اتاقتان بیش از حد درام شود، فقط یکی از دیوار‌ها را به رنگ تیره‌ مورد علاقه‌تان نقاشی کنید.

 

به الگو‌های چاپ شده بر روی اجسام توجه کنید

داشتن یک اتاق کوچک بدان معنا نیست که شما تنها به چاپ‌های کوچک محدود هستید و یا آنکه اصلا نمی‌توانید از الگو‌ها استفاده کنید. ولی اگر می‌خواهید اتاق کوچک‌تان بزرگ و جادار جلوه کند، بهتر است چاپ‌های بزرگ را کمتر به اجسام کوچک اتاق مثل بالشتک، ملافه و یا آباژور اختصاص دهید. سعی کنید از الگو‌های کوچک بر روی پتو، پرده‌ها و رو مبلی بهره گیرید.

 

کف اتاق را شلوغ نکنید

بهترین راه برای آنکه بتوان یک اتاق کوچک را کوچکتر جلوه داد آن است که از قالیچه های متعدد برای کف اتاق استفاده کنید. برای کف اتاقتان هر تصمیمی می‌گیرید بگیرید، ولی اگر می‌خواهید اتاقتان بزرگ جلوه نماید، کف آن را یکدست کنید.
این بدان معنا نیست که فقط می‌توانید از قالی سرتاسری استفاده کنید. کف پوش چوبی و یا لمینت براق نیز برای روحیه دادن به فضای اتاق گزینه‌های بسیار خوبی هستند. اگر می‌خواهید از قالیچه (area rug) استفاده کنید، بزرگش را انتخاب کنید که تمام سطح را بپوشاند.

 

اتاق را پرده بزنید

پرده‌ مناسب می‌تواند بیش از هر چیز دیگری به فضای کوچک اتاق روحیه دهد. اولا، رنگ پرده‌ها را با رنگ دیوار‌ها ست کنید. ثانیا، آنها را در بالاترین ارتفاع و به شکلی که میله‌ پرده و قسمت انتهایی آن تنها دو یا سه سانتیمتر از سقف و زمین فاصله داشته باشد آویزان کنید. عدم مغایرت بین رنگ پرده و دیوار، اتاق را پهن‌تر و پرده‌های بلند، ارتفاع دیوار‌ها را بلندتر جلوه می‌دهد که در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید.

 

به نور اجازه‌ دخول دهید

اتاق تاریک، تنگناترسی را در انسان پدید می‌آورد. حتی در یک اتاق کوچک، با نورپردازی مناسب تاریکی را از آن بزدایید. داشتن حداقل دو منبع نور ضروری است. دست کم به یک چراغ خواب و یک لامپ زمینی در اتاق نیاز دارید. اگر لامپ سقفی هم داشته باشید که چه بهتر.

 

نصب آینه بر روی دیوار

هرگز از ویژگی منحصر به فرد آینه که باعث ایجاد خطای چشم شده و نهایتا منجر به آن می‌شود که اتاقتان بزرگ به نظر برسد، غافل نشوید. شما حداقل به یک آینه بزرگ و یا تمام قد در اتاق خوابتان نیاز دارید. فارغ از این مسائل، بدون چنین آینه‌ای چگونه خواهید دانست که آیا کفش‌هایتان به لباستان می‌آید یا نه؟ یک آینه‌ بزرگ بر روی میز کشویی خود قرار داده و یا آنکه آینه تمام قدی بر در کمدتان نصب کنید.

 

بیخیال پای تخت شوید

با اینکه هر تختی به سر تخت نیاز دارد تا سطح بزرگ و افقی تشک را متعادل سازد، ولی پای تخت و یا کرسی انتهای تخت اختیاری است. چنانچه اتاق خوابتان کوچک است و بخصوص اگر فضای کمی بین انتهای تشک و دیوار موجود است، از پای تخت خواب صرف نظر کنید. در عوض، لبه‌ تختان را با رو انداز مطابقت داده و یا آنکه از رو اندازی استفاده کنید که به سمت زمین آویزان ‌شود. سطر پیوسته‌ای از پارچه به چشم اجازه‌ حرکت داده و اتاق را به نظر کمی بزرگتر می‌سازد.

 

اتاق را شفاف سازید

همانطور که به واسطه‌ یک پنجره در اتاق، چشم اجازه می‌یابد تا به فراتر از آنچه که در آن حبس شده است بنگرد و در نتیجه اتاق بزرگتر جلوه نماید، شیشه‌های تمیز و یا اثاثیه از نوع پلکسی گلاس نیز با از میان برداشتن موانع دید از مقابل دیوار‌ها، فضای اتاق را کمی باز می‌کند. شاید میز کشویی و تخت‌خواب شفاف باب میل‌تان نباشد، ولی میز کنار تخت و یا وسایل تزیینی از نوع شفاف در یک اتاق کوچک بسیار مثمر ثمر بوده و بسیار مدرن به نظر می‌رسند. اگر سلیقه‌تان به گونه‌ دیگری است، به جای آن می‌توانید یک اسکلت فلزی با قسمت شیشه‌ای فوقانی را در نظر داشته باشید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
2+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران