دسته بندی مطالب

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با مواد تمیزکننده سبز

۲۰ شهریور ۱۳۹۹۰ خانه و خانه داری

گاهی اوقات برای جلوگیری یا رفع رسوب، کف و بوی بد ایجاد شده داخل ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن ماشین وجود دارد. محصولات فراوانی در بازار برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی وجود دارد که متاسفانه همگی آن ها سبز و طبیعی نیستد. مواد شوینده سبز، موادی طبیعی هستند که به روشی ایمن و غیر سمی برای تمیز کردن خانه استفاده می شوند. اما این مواد را به راحتی در خانه در اختیار دارید! در این مطلب سایت خانومانه به برخی از این روش های سبز که ارزان، آسان، ایمن و موثر هستند اشاره خواهیم کرد. کافی است یک بار امتحان کنید و ببینید ماشین ظرفشویی شما دوباره به بویی تازه می رسد.

 

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی با مواد تمیز کننده سبز

 

اسید سیتریک

اسید سیتریک برای تمیز کردن سبز انتخاب ایده آلی است. اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکباتی همچون لیموترش یافت می شود. این ماده تجمع مواد معدنی، چربی و کف های اضافه قرص ماشین را از بین می برد. علاوه براین، به از بین بردن لکه های ادویه و سس گوجه فرنگی (مانند زردچوبه یا سس مارینارا) کمک می کند. اگر در داخل ماشین ظرفشویی هرگونه تغییر رنگ، چربی و یا بدتر از آن با گرفتگی سوراخ های پره های ماشین مواجه شدید، حتما این ماده را امتحان کنید! اسید سیتریک در اکثر فروشگاه های مواد غذایی به صورت پودر وجود دارد.

 

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی_1

 

برای از بین بردن بوی بد، تجمع مواد غذایی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی، حدود ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری به قسمت پایین ماشین ظرفشویی اسید سیتریک اضافه کنید. برای ماشین های ظرفشویی خیلی آلوده، ممکن است نیاز باشد این اندازه را دو برابر کنید. ماشین ظرفشویی را برای چند دقیقه روی داغ ترین حالت آب تنظیم نمایید و سپس قبل از تخلیه آب، چرخه را متوقف کنید. اجازه دهید چند ساعت در همین حالت بماند و مجدد آن را روشن کنید. برای رفع سریع بوی بد، می توانید مقداری اسید سیتریک را به ماد شوینده ماشین ظرفشویی اضافه کنید و برنامه ماشین ظرفشویی را یک دور روشن و اجرا کنید.

احتیاط!

مراقب باشید در هنگام ریختن اسید سیتریک نفس نکشید؛ این کار می تواند چشم ها و ریه را تحریک کند. در صورت تماس چشمی، آن را با آب بشویید. در صورت ادامه دار شدن و یا بروز مشکلات تنفسی به پزشک مراجعه نمایید. همچنین، در صورت تماس با پوست، آن را با آب و صابون بشویید.

 

جوش شیرین

جوش شیرین یک روش مطمئن برای جذب بو می باشد. برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی می توانید از جوش شیرین استفاده نمایید. با استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین خمیری تهیه کنید و آن را داخل ماشین ظرفشویی بزنید. اجازه دهید چند دقیقه تا یک ساعت باقی بماند. سپس، با یک دستمال مایکروفایبر مرطوب آغشته به سرکه (یا آب) آن را تمیز کنید و بعد از آن ماشین ظرفشویی را برای مدت کوتاهی روشن کنید تا خمیرهای باقی مانده نیز از بین برود.

 

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی_2

 

مطلب پیشنهادی: از بین بردن بوی بد سفید کننده از دست ها

 

برای جلوگیری از پخته شدن جوش شیرین از داغ ترین حالت تنظیم آب یا ضدعفونی کننده استفاده نکنید. اگر باز هم اثرات خمیر جوش شیرین باقی ماند، یک پیمانه سرکه را به قفسه ماشن ظرفشویی اضافه کنید و مجدد آن را روشن کنید.

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، گاهی داخل ماشین ظرفشویی خود کمی جوش شیرین یا یک شوینده ملایم بپاشید و درب را باز بگذارید تا جریان هوا داخل آن امکان پذیر باشد. آنچه باقی می ماند هنگام استفاده بعدی از ماشین ظرفشویی به عنوان یک تقویت کننده مواد شوینده طبیعی عمل می کند.

شایان ذکر است که برای تمیز کردن حوله ها نیز می تواند از جوش شیرین کمک گرفت!

 

سرکه

ترفندهای خانه داری با سرکه سفید بی شمار است! از جمله رفع بوی بد ماشین ظرفشویی. سرکه، نه تنها بوی بد را از بین می برد بلکه ماشین ظرفشویی را ضدعفونی می کند. برای ضدعفونی کردن، از بین بردن بوی بد و تمیز کردن ماشین ظرفشویی کافی است یک تا دو پیمانه سرکه را روی قفسه و رینگ بالایی ماشین خالی بریزید. اگر می خواهید عطر و بوی تازه ای نیز به ماشین ببخشید، یک تا دو قطره روغن اساسی نیز اضافه کنید که می تواند خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی نیز داشته باشد. ماشین را در داغ ترین حالت تنظیم کنید و یک چرخه کامل شست و شو را اجرا کنید. این روش را به صورت هفتگی یا ماهیانه تکرار کنید.

 

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی_3

 

فراموش نکنید قبل از هر چیز مهم ترین کار برای تمیز ماندن و رفع بوی بد ماشین ظرفشویی موارد زیر است:

– تمیز کردن فیلتر تخلیه

– تمیز کردن بدنه داخلی ماشین ظرفشویی

– شستن سبدهای ماشین ظرفشویی

– تمیز کردن واشرها

– چک کردن شلنگ تخلیه

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران