دسته بندی مطالب

رنگ ها چطور شما را تحت تاثیر قرار می دهند

۱۲ دی ۱۳۹۶۰ گوناگون

خانومانه: آیا تا به حال به این فکر کرده اید که رنگ های اطرافمان چقدر می توانند بر روی ما تاثیر داشته باشند و ما ناخود آگاه تحت تاثیر آن ها قرار داریم!

 

رنگ ها چطور شما را تحت تاثیر قرار می دهند

 

دنیای شما چه رنگی است؟

دنیای پر جنب و جوش ما پر از رنگ های مختلف است و بیش تر از آنچه متوجه شویم بر ما تاثیر می­گذارند. آنها موجب تغییر روحیه و رفتارمان شده و بر روی رژیم غذایی نیز تاثیر می گذارند. حتی رنگ ها باعث می شوند تا برخی افراد برای ما جذاب تر به نظر برسند. در واقع قبل از لباس پوشیدن، آماده سازی وعده غذایی بعدی یا چیدمان جدید منزل نا خودآگاه این تاثیر ذهنی رنگ ها را به همراه داریم.

 

تاثیر رنگ ها بر:

 

حافظه

 

حافظه

رنگ ها می توانند بر آنچه که به یاد می آورید تاثیر بگذارند. اگر در اطراف شما رنگ قرمز زیاد به چشم بخورد، باعث می شود تا شما بیشتر خاطرات و کلمات منفی به ذهنتان خطور کند. از طرف دیگر رنگ سبز به گونه ای است که تمایل دارد تا حس شما را در حالت مثبت نگه دارد. بنابراین به شما کمک کند دیدگاهی شادتر درباره زندگی و وضعیت ذهنی سالم تری داشته باشید.

 

روابط

 

روابط

همه ما دلمان میخواهد تا افرادی که در کنار ما هستند شاد و خوشحال باشند. یکی از کارهایی که می توانید برای خوشحال سازی افراد انجام دهید این است که دیوارهای خانه تان را به رنگ های سبز، صورتی، سبز یا سفید رنگ کنید. این رنگ ها احساسات شادی را در شما و اطرافیان تان بر می انگیزد و موجب القای حس شادی می شود و شما به این ترتیب بیشتر می توانید چهره افرادی که در کنار شما هستند را شاد و سر حال ببینید. با این وجود، تشخیص رنگ هایی که القا کننده حس غم و ناراحتی هستند هنوز امکان پذیر نیست.

 

ساعت درون

 

ساعت درون

دانشمندان دریافته اند که نور آبی روشن می تواند به تنظیم ریتم روزانه بدن کمک کند. همچنین مطالعات نشان می دهد که رنگ آبی دارای بیشترین تأثیر مثبت بر الگوهای فیزیکی، روحی و رفتاری شما در ۲۴ ساعت شبانه روز است. از این رو، محققان به دنبال راهی برای کمک به درمان افسردگی و سایر مشکلات روحی هستند.

 

احساسات

 

احساسات

از جمله خواص رنگ سبز این است که موجب تقویت احساسات مثبت و تضعیف احساسات منفی می شود. رنگ های سفید و صورتی نیز اثرات مشابهی دارند، با این حال محققان همچنان در حال مطالعه و بررسی تاثیرات آن ها هستند. رنگ قرمز به نظر می رسد که برخلاف رنگ سبز تاثیر منفی داشته باشد و به نوعی احساسات شکست و خطر را بر می انگیزد.

 

خلاقیت

 

خلاقیت

یکی دیگر از تاثیرات رنگ سبز بر روی افراد برانگیختن قوه خلاقیت است. پژوهشگران این رنگ را با دیگر رنگها مانند سفید، خاکستری، قرمز و آبی مقایسه کردند و در نهایت دریافتند که سبز به افراد کمک می کند تا با هر نوع فعالیت مبتنی بر کلمه یا مبتنی بر تصویر بهتر عمل کنند. بنابراین اگر به دنبال رنگ جدیدی برای دیوارهای اداره خود هستید، به سبز فکر کنید و یا میز کارتان را به وسط یک زمین چمن منتقل کنید.

 

سطح انرژی

 

سطح انرژی

اگر شما در محیطی با پس زمینه سبز فعالیت کنید، کمتر احساس خستگی کرده و شادتر هستید. بنابراین منطقی به نظر می رسد افرادی که در خارج از منزل ورزش می کنند و بیشتر شاهد رنگ سبز در محیط هستند، احساس بهتری داشته باشند و به یاد داشته باشید، داشتن فضای سبز بیشتر در محیطی که در آن زندگی می کنید، موجب افزایش سلامت روان می شود.

 

اشتها

 

اشتها

رنگ بشقابی که در آن غذا می خورید بسیار بر روی میزان اشتها تاثیر گذار است. هر چه رنگ بشقاب با رنگ غذایی که داخل آن می ریزید متفاوت تر باشد، کمتر غذا می خورید. در مطالعه ای که انجام شد، نتایج نشان می دهد هر چه افراد از بشقاب هایی به رنگ سفید استفاده کنند حدود ۳۰ درصد بیشتر غذا می خورند تا اینکه مثلا رنگ بشقابشان قرمز رنگ باشد.

 

خوراکی های رنگی

 

خوراکی های رنگی

به نظر می رسد که اگر ظرف غذای بچه ها پر از انواع غذاهای رنگی باشد، خوراک آن ها هم بیشتر می شود. بنابراین یکی از راه هایی که کمک می کند تا کودک شما بیشتر میوه و سبزیجات میل کند، استفاده از خوردنی های رنگارنگ است. همچنین خوراکی هایی به رنگ های مختلف هر کدام سرشار از انواع مواد مغذی هستند که این خود موجب رشد بهتر کودکانتان می شود.

 

تسکین میگرن

 

تسکین میگرن

افرادی که به سردردهای میگرنی دچارند بیشتر تمایل دارند در محیط های کم نور یا بدون نور باشند. رنگ های مختلف با طول موج های متفاوت – آبی، کهربا، قرمز – تقریبا همه آن ها باعث بدتر شدن سردردهای میگرنی می شوند به جز رنگ سبز که در واقع نوعی تسکین دهنده نیز هست. اما خارج کردن رنگ سبز از سایر رنگ ها در آزمایشگاه قدری دشوار است. البته امروزه لامپ های ویژه یا عینک های آفتابی هستند که می تواند طول موج های سبز را جداسازی کند، اما باید این فرایند توسعه بیشتری پیدا کند تا استفاده از آن مقرون به صرفه باشد.

 

هنگامی که رنگ قرمز می بینید چه اتفاقی می افتد؟

واکنش های شما سریعتر و قوی تر می شود زیرا مغز آن را نشانه ای از خطر می داند. در نتیجه بدن حالت تدافعی یا حمله به خود می گیرد. استفاده از این رنگ در ورزش هایی مانند وزنه برداری می تواند مفید باشد زیرا شما به یک نیروی انفجاری کوتاه مدت نیاز دارید اما در برخی دیگر از ورزش ها و فعالیت هایی که نیازمند استراتژی، خلاقیت و یا حرکات پیچیده تری هستند اختلال ایجاد می کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران