دسته بندی مطالب

روشی موثر برای تمیز کردن فر

۱۰ مهر ۱۳۹۵۰ خانه و خانه داری

یکی از دغدغه های اصلی خانم ها در نظافت آشپزخانه، تمیز کردن فر و اجزای داخل آن می باشد. اگر جز کسانی هستید که بعد از هر بار استفاده فر را تمیز می کنید این کار برای شما زیاد سخت نخواهد بود ولی اگر مدت زمان طولانی از تمیز کردن فر گذشته باشد، ذرات غذا و چربی های پخش شده روی دیواره و کف طبقات فر خشک شده و تمیز کردن آن به راحتی امکان پذیر نیست. امروز سایت خانومانه به شما روشی جالب برای تمیز کردن فر آموزش می دهد، با ما همراه باشید.

پیش تر آموزشی در مورد تمیز کردن مایکروفر برای شما گذاشته شد که در آن از روشی جالب و غیر شیمیایی برای تمیز کردن مایکروفر استفاده شد، امروز قصد داریم در این مطلب به شما طریقه متفاوتی از تمیز کردن فر بدون استفاده از شوینده های شیمیایی را بازگو کنیم. امروزه اکثر خانم ها برای تمیز و ضدعفونی کردن سطوح و وسایل خانه مانند اجاق گاز، کابینت ها و سرویس های بهداشتی از محصولات متنوعی که در فروشگاه ها عرضه می شود و محتوی مواد شیمیایی زیان آور هستند استفاده می کنند. آشنایی با روش های نظافت با مواد طبیعی به شما این امکان را می دهد که علاوه بر استفاده از روشی طبیعی و سالم برای تمیز کردن وسایل مختلف، هزینه کمتری بابت خرید مواد شیمیایی صرف کنید.

روشی که در این مطلب برای شما خواهیم گفت کاملا بی خطر، طبیعی و بسیار موثر می باشد و احتمالا همه موادی که برای این کار استفاده می کنیم در آشپزخانه شما یافت می شود. برای تمیز کردن فرهایی که از تمیز کردن قبلی آنها مدت طولانی گذشته یک انتخاب استفاده از مواد شوینده شیمیایی بسیار قوی می باشد که این مواد به خاطر شیمیایی بودن برای سلامت بسیار مضر می باشند. در روشی که اینجا به شما آموزش می دهیم تنها از جوش شیرین و سرکه استفاده خواهیم کرد.

 

مواد لازم برای تمیز کردن فر با این روش عبارتند از: جوش شیرین، آب، دستکش پلاستیکی، سرکه سفید، بطری اسپری، پارچه مرطوب، کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی

 

۱- در مرحله نخست تمام اجزای داخل فر که قابل بیرون آوردن هستند را از آن خارج کنید. طبقه ها، قالب ها، میله های داخل فر از جمله مواردی هست که بایستی از آن خارج شود.

 

روشی موثر برای تمیز کردن فر

 

۲- مخلوط جوش شیرین را آماده کنید. داخل یک کاسه کوچک نصف پیمانه جوش شیرین ریخته و به آن چند قاشق غذاخوری آب اضافه کنید. مقدار آب به اندازه ای باشد که یک خمیر یک دست داشته باشید. معمولا ۳ قاشق غذاخوری آب مقدار مناسبی برای درست کردن این خمیر است.

 

روشی موثر برای تمیز کردن فر  

۳- خمیر آماده شده را به کمک یک مسواک یا با دست به تمامی سطوح داخل فر، دیواره ها، کف، سقف و میله ها بزنید. استفاده از دستکش را در این مرحله فراموش نکنید. با زدن جوش شیرین به قسمت های داخل فر معمولا رنگ جوش شیرین به قهوه ای تبدیل می شود.

 

۴- دوازده ساعت صبر کنید، این مدت برای اثر گذاشتن جوش شیرین روی چربی ها و مواد چسبیده داخل فر می باشد، پس یک شب تا صبح یا ۱۲ ساعت صبر کنید.

 

۵- در این دوازده ساعت فرصت خواهید داشت تا قسمت هایی از فر که از آن خارج کرده بودید را تمیز کنید. برای تمیز کردن آنها می توانید از آب داغ و مایع ظرفشویی استفاده کنید. میله ها و اجزای بزرگ را داخل وان حمام برده و در صورتی که ذرات غذا و چربی به آنها چسبیده بود چند ساعت اجازه دهید داخل آب داغ بماند و سپس آنها را تمیز کنید. شما می توانید به جای استفاده از مایع ظرفشویی از همان خمیر جوش شیرین هم برای تمیز کردن آنها کمک بگیرید.

 

روشی موثر برای تمیز کردن فر

 

۶- بعد از گذشت ۱۲ ساعت از ماندن جوش شیرین داخل فر، با استفاده از یک پارچه مرطوب شروع به پاک کردن جوش شیرین از روی سطح و دیواره های فر کنید، اگر قسمت هایی از کار هنوز مواد و چربی ها چسبیده با کمک یک کفگیر پلاستیکی یا سیلیکونی آن قسمت را جدا کنید ولی معمولا استفاده از یک پارچه مرطوب تمام چربی ها و ذرات غذا را به خوبی جدا می کند. دقت کنید استفاده از کفگیرهای فلزی باعث خش انداختن به سطوح خواهد شد. 

 

۷- در مرحله بعدی کمی سرکه را داخل بطری اسپری ریخته و به قسمت هایی که هنوز جوش شیرین چسبیده است، اسپری کنید. سرکه با جوش شیرین ترکیب شده و به خوبی عمل می کند.

 

۸- یک بار دیگر با پارچه مرطوب قسمت هایی که هنوز آغشته به جوش شیرین یا سرکه هستند را پاک کرده و این کار را آنقدر تکرار کنید تا داخل فر براق و کاملا تمیز شود. دقت کنید اگر جوش شیرین کاملا از داخل فر پاک نشود، اولین باری که از فر استفاده می کنید بوی نامطبوعی از فر به مشام می خورد. پس از پاک شدن کامل جوش شیرین اطمینان حاصل کنید.

 

روشی موثر برای تمیز کردن فر

 

۹- اجزایی که از فر خارج کرده بودید را به داخل فر برگردانید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
4+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران