دسته بندی مطالب

روش صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب!

۱۷ خرداد ۱۳۹۹۰ سلامت و تغذیه

سرطان پوست، یکی از شایع ترین سرطان ها در جهان می باشد. فقط در ایالات متحده امریکا از هر ۵ نفر فرد ۷۰ ساله ۱ نفر به این سرطان مبتلا می گردد. اگر در طول زندگی خود بیش از ۵ مرتبه پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده باشد، این شانس دو برابر می گردد. کرم ضدآفتاب اگر به طور صحیح انتخاب گردد، می تواند بهترین دفاع و محافظ در برابر ابتلا به سرطان پوست باشد. متاسفانه برخی از افراد از ضدآفتاب استفاده نمی کنند و یا به طرز نادرستی از آن استفاده می کنند که این خود منجر به پیری زودرس و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست می گردد. در این مطلب سایت خانومانه نکاتی از زیبایی در مورد مراقبت پوست در برابر آفتاب از جمله استفاده از کرم های ضدآفتاب را ارائه خواهیم کرد تا بدانید چرا مراقبت های پوستی در برابر آفتاب برای هر نوع پوستی حیاتی است.

 

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب

 

ضدآفتاب چیست؟!

ضدآفتاب، به عنوان سدی در برابر نور خورشید شناخته می شود. کرم ضدآفتاب نوعی لوسیون ساخته شده از موادی است که با قرارگیری بر روی پوست از نفوذ و آسیب نور خورشید به پوست جلوگیری می کند. کرم های ضدآفتاب از دو دسته مواد تشکیل شده اند: اجزا فیزیکی که سدی در برابر اشعه های خورشید هستند و آن ها را قبل از نفوذ به پوست پراکنده می کنند؛ اجزا شیمیایی که اشعه ماورا بنفش را قبل از آسیب رساندن به پوست جذب می کند.

 

کرم ضدآفتاب

 

کرم های ضد آفتاب، در صورت استفاده صحیح به ترتیب می توانند ۴۰ درصد و ۵۰ درصد خطر ابتلا به سرطان های پوست، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم را کاهش دهند. استفاده منظم از کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از پیری زودرس پوست در اثر قرار گرفتن در آفتاب بسیار ضروری است. این کرم ها دارای خاصیت ضدپیری طبیعی برای جلوگیری از لکه های پوستی و چین و چروک هستند.

 

تفاوت اشعه UVA، UVB، UVC

UVA، UVB، UVC علائم اختصاری هستند که به سه نوع خاص از اشعه های ماورا بنفش خورشید (UV) اشاره دارند. UVA، UVB، UVC با توجه به طول موج های خود و چگونگی نفوذ به پوست آسیب می رسانند.

– اشعه ماورا بنفش C (UVC)، کوتاه ترین طول موج را دارد و میزان اشعه مضری که منتشر می کند زیاد است؛ با این وجود، این اشعه توسط اتمسفر زمین فیلتر شده و نمی تواند به سطح زمین برسد.

– اشعه ماورا بنفش B (UVB)، طول موج متوسطی دارد و این اشعه نیز فیلتر می شود اما برخی از پرتوهای آن به سطح زمین می رسد و می تواند به پوست آسیب برساند. آسیب پوستی وارد شده به پوست توسط اشعه ماورا بنفش B عمدتا سطحی است و منجر به تاخیر در برنزه شدن و آفتاب سوختگی می شود. این اشعه همچنین، می تواند سبب افزایش پیری زودرس و احتمال بروز سرطان پوست گردد.

– اشعه ماورا بنفش A (UVA)، طولانی ترین و بلندترین طول موج را دارد و تقریبا ۹۵ درصد پرتوهای فرابنفش را که به سطح زمین می رساند، تشکیل می دهد. اشعه UVA باعث برنزه شدن سریع پوست، ایجاد چین و چروک های پوستی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست گردد.

اما چطور بهترین کرم ضدآفتاب را انتخاب کنبم؟ هنگام انتخاب ضدآفتاب مناسب برای پوست خود، به دنبال کرم هایی با عنوان طیف گسترده (broad spectrum) بروید؛ چرا که این نوع از کرم های ضدآفتاب از سرطان پوست جلوگیری می کنند و با محافظت در برابر اشعه های UVB و UVA دارای خاصیت ضدپیری هستند.

 

کرم ضدآفتاب و محافظت از پوست

 

مطلب پیشنهادی: ۸ ماسک طبیعی برای از بین بردن لکه های پوستی

 

اس پی اف و درجه های کرم ضدآفتاب

اس پی اف (SPF)، مخفف عبارت محافظت در برابر خورشید است و به سطح محافظتی که ضدآفتاب در برابر اشعه مضر UVB دارد اشاره می کند. بیشترین سطح اس پی اف به ترتیب ۱۵، ۳۰ و ۵۰ می باشد که هر کدام به ترتیب ۹۳ درصد، ۹۷ درصد و ۹۸ درصد از اشعه UVB محافظت می کنند. به طور کلی، اگر پوست شما بعد از ۱۰ دقیقه ماندن در زیر آفتاب می سوزد، استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF 15 به شما این امکان را می دهد که تقریبا ۱۵۹ دقیقه در آفتاب بمانید (حدود ۱۵ برابر زمان بدون ضدآفتاب)

نکته جالب توجه این است که کرم های ضدآفتاب که دارای اس پی اف بیشتر از ۵۰ هستند، مانند ۷۵ یا ۱۰۰ محافظت کمتری از ضدآفتاب های SPF 50 دارند. البته این نکته را فراموش نکنید که سطح اس پی اف تقریبی است و به پوست بستگی دارد؛ بنابراین، نباید از آن به عنوان روشی برای تخمین اینکه چه مقدار پوست شما می تواند در معرض نور خورشید قرار گیرد استفاده کنید.

 

راه صحیح استفاده از کرم ضدآفتاب

کارشناسان توصیه می کنند که به عنوان بخشی از مراقبت های پوستی روزانه، قبل از لباس پوشیدن در صبح هنگام، یک اونس از کرم ضدآفتاب را روی تمام بدن استفاده نمایید. حداقل باید هر قسمتی از بدن را که ممکن است در معرض نور خورشید قرار گیرد با ضدآفتاب بپوشانید. مانند گردن، صورت، دست ها و غیره. کرم ضدآفتاب را روی دست خود بریزید و با دست دیگر از آن به نواحی موردنظر بزنید. کرم را حتما در جهت رویش موها استفاده نمایید تا از بسته شدن منافذ چلوگیری کند و باعث ایجاد آکنه نگردد.

 

چه زمانی استفاده از کرم ضدآفتاب ضروری است؟

برای مراقبت های ضدپیری باید روزانه از کرم های ضدآفتاب با SPF 15 استفاده نمایید. در مواقعی که در معرض نور آفتاب قرار می گیرید مانند رانندگی، پیاده روی و غیره باید از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید. اگر قرار است مدت طولانی بیرون از خانه باشید باید کرم ضدآفتاب با SPF 30 را انتخاب کنید و هر ۲ ساعت و یا بعد از تعریق شدید آن را تمدید نمایید.

کارشناسان توصیه می کنند حداقل ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود ضدآفتاب جذب پوست شما شده است. شما باید به صورت روزانه از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید؛ حتی اگر هوا ابری باشد، چرا که در این موارد نیز حداکثر ۸۰ درصد اشعه ماورا بنفش خورشید از طریق ابرها به سطح زمین می رسد و اغلب منجر به آسیب های پوستی می گردد. علاوه بر این، استفاده از ضدآفتاب در روزهای سرد و برفی زمستان نیز ضروری است. متخصصان توصیه می کنند که از ضدآفتاب در منزل نیز استفاده نمایید و تمامی قسمت هایی که پوشیده از لباس نیست را با کرم بپوشانید.

همانطور که بیان گردید، کرم های ضدآفتاب را باید هر دو ساعت یکبار تجدید کرد. به طور کلی ضدآفتابی که روی آن ضدآب نوشته شده است، بعد از ۴۰ دقیقه ماندن در استخر و یا بعد از تعریق شدید اثر خود را از دست می دهد. بنابراین، باید بعد از این زمان و خشک کردن صورت کرم ضدآفتاب را تمدید کرد.

 

محافظت از پوست با استفاده از بهترین کرم های ضدآفتاب

 

درنهایت، در این قسمت به چند نکته جالب در مورد مراقبت های پوستی / ضدپیری و دستورالعمل های آن ها اشاره خواهیم کرد:

– آب لیموترش را می توانید بر روی پوست بمالید تا به روشن شدن آن کمک کنید. هر روز یک قطعه پنبه را به آب لیموترش تازه و یا آبلیمو مصنوعی آغشته نمایید و روی صورت خود بمالید. بعد از چند ماه استفاده مداوم لک های صورت شما محو می شود.

– شما می توانید با افزایش مصرف سبزیجات برگ سبز، آووکادو، بلوبری، هویج، آجیل و مغزها در رژیم غذایی روزانه خود از پوست در برابر سرطان پوست محافظت نمایید.

– اگر نمی خواهید در روزهای سرد از کرم ضدآفتاب استفاده نمایید، باید سعی کنید پوست خود را کامل بپوشانید تا پوست خود را از اشعه های مضر محافظت نمایید.

– برای محافظت بیشتر در برابر آفتاب، زیر آرایش از ضدآفتاب با SPF 15 استفاده نمایید.

باتوجه به اینکه سرطان پوست شایع ترین سرطان در سراسر جهان است، باید مراقبت های جدی از پوست در برابر آفتاب را شروع کنیم.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران