دسته بندی مطالب

روغن های گیاهی برای از بین بردن چربی موها

۵ اسفند ۱۳۹۷۰ سلامت و تغذیه

موها در طول روز در معرض آسیب های مختلفی قرار دارند و به همین دلیل سریع چرب می شوند. در این مطلب خانومانه می خواهیم روغن های گیاهی را معرفی کنیم که کمک می کنند تا چربی موها از بین برود.

 

روغن های گیاهی برای از بین بردن چربی موها

 

ویژگی موهای چرب چیست؟

زمانی که میزان سبوم به دلیل تولید بیش از حد مواد چرب زیاد باشد و مو حالت براق داشته باشد، گفته می شود که موها چرب است. موهای چرب به راحتی قابل شناسایی هستند: این نوع موها صاف هستند و کثیف به نظر می آیند، حتی گاهی دارای شوره هستند. چرب شدن موها هم علت درونی و هم علت بیرونی دارند. اغلب عوامل هورمونی، استرس یا تغذیه نامناسب از عوامل درونی موثر بر چرب شدن مو هستند. آلودگی، گرما و نوع شامپوی مورد استفاده از عوامل مهم بیرونی در چرب شدن موها هستند.

گاهی ریشه موها چرب است اما نوک موها خشک است. سبومی که از ریشه موها تولید می شود در همان ریشه باقی می مانند و به پایین و سمت نوک مو نمی آیند. این موها در واقع بر اثر رنگ کردن زیاد یا اشعه های فرابنفش خورشید آسیب دیده است و نیاز به مراقبت دارد. در نتیجه باید با استفاده از روغن های گیاهی از نوک موها مراقبت نمود.

 

روغن های گیاهی مناسب برای از بین بردن چربی موها

رایحه درمانی یا درمان به کمک روغن های گیاهی به از بین بردن چربی موها کمک به سزایی می کند. این روغن ها را هم از داروخانه و هم از عطاری ها می توانید تهیه کنید و شامپوی خودتان را برای مبارزه با چربی موها بسازید.

برای درمان چربی موها، ۱ میلی لیتر از هر کدام از روغن های زیر را با هم مخلوط کنید:

– روغن سدر اطلسی

– روغن شمعدانی

– روغن اسطوخودوس

– روغن کاج اسکاتلندی

– روغن لیموترش

سه قطره از این ترکیب را در داخل شامپوی همیشگی خود بریزید و سپس سر را به خوبی بشویید.

 

مطلب پیشنهادی: جلوگیری از سفید شدن زودرس موها

 

البته دیگر روغن های گیاهی هم می توانند به شما کمک کنند:

– روغن گریپ فروت

– روغن ترنج

– روغن مریم گلی مرموک

این روغن ها به خوبی چربی سر را کنترل می کنند.

 

چند راه برای مبارزه با چربی موها

– حتما باید از شامپوهای ملایمی که به پوست سر و موها آسیب نمی رسانند استفاده کنید.

– فراموش نکنید که موها را با آب ولرم یا حتی سرد آبکشی کنید تا گرما باعث تولید سبوم بیشتر نشود. در واقع، هر چه با آب گرم تر موها را آبکشی کنید، موها برای حفاظت از خود، سبوم بیشتری تولید می کنند و در نتیجه موها چرب تر می شود. پیش از این نیز به ترفندهایی برای شست و شوی موها اشاره شد.

– هرگز دو بار پشت سر هم موها را شامپو نزنید، این کار بی فایده است و فقط باعث آسیب رسیدن به موهایتان می شود.

– موهایتان را با سشوار با دمای بالا خشک نکنید و بگذارید به حالت طبیعی خشک شود.

– سعی کنید برای ماساژ دادن موها و ریشه آن ها از روغن های گیاهی استفاده کنید. ماسک موها یا سرم های مو باعث زودتر چرب شدن موها می شود.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که غذاها نیز تاثیر زیادی بر چرب شدن مو دارند. غذاهای متعادل و کم چرب به تمیز ماندن مو کمک می کنند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
0
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران