دسته بندی مطالب

سن مناسب برای شروع غذای مکمل نوزادان

۸ بهمن ۱۳۹۶۰ بارداری و نوزاد

خانومانه: تحقیقات نشان می دهد که برخی از والدین خیلی زود غذای کمکی را برای فرزند خود شروع می کنند، این کار ممکن است دلایل متفاوتی داشته داشته باشد اما به هر حال کارشناسان در این زمینه هشدار می دهند که این امر ممکن است در بلند مدت تاثیر منفی داشته باشد.

 

سن مناسب برای شروع غذای مکمل نوزادان

 

اگر شما هم در گروه والدین جای گرفته اید باید بدانید که نمی توانید همیشه مدال بهترین پدر یا مادر را بر سینه داشته باشید، در واقع همواره کسانی هستند که بهتر از شما کارشان را بلدند و خوب می دانند که چه باید بکنند و البته عکس این قضیه هم گاهی وجود دارد. بنابراین بهتر است در مواقعی شما به توصیه های دیگران گوش بدهید و در جایی هم شما نکاتی را به بقیه یادآور شوید. در واقع اگر در جایی کسی بر کار شما ایراد گرفت یا توصیه ای به شما کرد ناراحت نشوید و با جان و دل گوش دهید زیرا همه این ها سلامت کودک دلبندتان را در پیش دارد.

اکنون این ما هستیم که در مطالعه ای که به تازگی انجام شده به شما می گوییم که اگر از سنین خیلی پایین غذای مکمل را برای فرزند خود شروع کرده اید، کار اشتباهی بوده و اگر هنوز فرصت جبران دارید این کار را تا سن مشخص متوقف کنید.

سازمان بهداشت جهانی و آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کنند پدر و مادرها باید پیش از شروع غذای مکمل برای کودکان خود حداقل شش ماه صبر کنند و جز شیر مادر یا شیر خشک چیز دیگری به آن ها ندهند. در واقع با شروع غذای کمکی خیلی زودتر از موعد آن ها موادی مغذی ضروری که تنها در شیر مادر و شیر خشک موجود است را دیگر نمی توانند دریافت کنند و باید بدانید که این مواد مغذی برای رشد اولیه نوزاد بسیار اهمیت دارد.

در حقیقت دانستن اینکه از چه زمانی باید غذای کمکی را شروع کرد بسیار مهم است زیرا دیر شروع کردن آن هم صحیح نیست و می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. به عبارتی می توان گفت که دیر شروع کردن غذاهای مکمل هم پیامدهایی همچون کمبود میکرو ارگانیسم ها، آلرژی ها و سوء تغذیه را در پی دارد.

حالا باید ببینیم که از چند ماهگی می توان غذای مکمل را شروع کرد! شاخص های متعددی وجود دارد که با توجه به آن ها و مشاهده آن ها در کودک خود می توانیم تشخیص دهیم که آیا اکنون زمان مناسبی برای شروع غذای مکمل هست یا خیر. از جمله توانایی نشستن کودک همراه با حمایت و کمک والدین، مثلا با قرار دادن بالش پشت آن، یا زمانی که کودک غذای مورد علاقه خود را می بیند عقب و جلو می رود و خوشحال می شود، توانایی کنترل سر و گردن و یا داشتن برخی آمادگی های لازم در این سن خاص مثلا توانایی بردن دست در دهان.

البته توانایی های کودکان متفاوت است و هر کدام ممکن است در سن خاصی این علائم را از خود بروز دهند، پس بهتر است خیلی عجله نکنید. هنگامی که تشخیص دادید اکنون زمان آن فرار رسیده تا غذای مکمل را شروع کنید، بهتر است که از غذاهای سبک و کم حجم، چیزی مطابق با میل و معده کودکان در این سن تهیه کنید و از دادن غذاهایی که خودتان مصرف می کنید جدا خودداری کنید. در واقع این غذاها باید بسیار نرم، لطیف و تا حدودی آبکی باشد. چیزی مانند فرنی یا سوپ های خیلی رقیق و مهمتر از همه اینکه از دادن خوراکی های سفتی مانند هویج، خیار، آجیل و هر چیزی مانند این ها به شدت بپرهیزید زیرا موجب خفگی نوزاد شما می شود.

 

و نکته آخر اینکه جدا از همه توصیه های ذکر شده بهتر است برای تشخیص زمان بهتر برای شروع غذای کمکی حتما با پزشک اطفال مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید. قطعا ایشان به دلیل داشتن علم و تجربه بیشتر بهتر می تواند به شما کمک کند.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
1+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران