دسته بندی مطالب

سه ایده عالی برای دکوپاژ

۲۴ بهمن ۱۳۹۵۲ هنر و مهارت

دکوپاژ یکی از روش های آسان و تقریبا سریع برای تغییر ظاهر وسایل می باشد. با یاد گرفتن این هنر می توانید تغییرات زیادی در خانه خود ایجاد کنید. در ادامه خانومانه چگونگی انجام این کار را به شما آموزش خواهد داد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

وسایل قدیمی و آنهایی که در ظاهر فرسوده شده اند را با استفاده از روش دکوپاژ می توان به صورتی تغییر داد که مانند یک وسیله جدید و تازه خریداری شده به نظر برسند. پس همین الان به سراغ وسایل داخل انباری رفته و تعدادی از وسایل را برای این کار انتخاب کنید. این هنر مختص سن خاصی نیست و افراد از سه تا صد سال می توانند آن را به راحتی انجام دهند. راهی ارزان، سرگرم کننده و ساده که می تواند به هر وسیله ای ظاهری نو بدهد.

اگر دکوپاژ به طریق صحیح و تمیز انجام شود می تواند به عنوان راهی برای درست کردن یک هدیه به یک دوست هم به کار رود. به بیان ساده هنر دکوپاژ برش الگوهای تصویری کاغذی یا پارچه ای و چسباندن آنها را روی وسایل است، دکوپاژ در پایان شبیه کاری آماده و کارخانه ای به نظر می رسد. در این مطلب سه ایده ساده برای انجام این هنر را به شما آموزش می دهیم که شامل دکوپاژ روی یک جعبه قدیمی، دکوپاژ روی سطل و دکوپاژ روی چوب لباسی می باشد.

 

دکوپاژ روی جعبه مقوایی

وسایلی که برای دکوپاژ نیاز است عبارتند از:

جعبه ساده مقوایی، کاغذ یا پارچه های طرحدار (که شما می توانید از کاغذ کادو، کاغذهای رنگی مجله ها و روزنامه ها، دستمال های طرحدار و یا پارچه های نازک با طرح دلخواه استفاده کنید)، چسب دکوپاژ یا چسب چوب رقیق شده با آب، رنگ اکرلیک سفید (دلخواه)، قلمو، سنباده (دلخواه)

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۱: اگر رنگ جعبه شما تیره است و کاغذهایی که برای دکوپاژ در نظر گرفته اید روشن هستند بهترست در مرحله اول جعبه را با رنگ اکرلیک سفید رنگ کنید، این کار باعث می شود رنگ های کاغذهای طرحدار بهتر و زنده تر روی جعبه خودش را نشان دهد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۲: کاغذ یا پارچه هایی را که برای این کار در نظر گرفته اید به قطعات کوچک اندازه یک تمبر پستی تقسیم کنید.

مرحله ۳: منطقه ای از جعبه را در نظر گرفته و با قلمو چسب چوب یا چسب دکوپاژ را به صورتی بزنید که از سایز کاغذ برش خورده بزرگتر باشد.

مرحله ۴: کاغذ یا پارچه یا دستمال را روی آن منطقه بچسبانید و با قلمو یک لایه چسب روی آن بزنید. تمامی قسمت های جعبه را با این روش از کاغذ یا پارچه بپوشانید به صورتی که نقطه سفیدی باقی نماند. فراموش نکنید روی هر قسمت از یک لایه چسب چوب استفاده کنید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۵: بعد از اتمام کار یک لایه چسب چوب روی همه قسمت ها زده و صبر کنید تا چسب خشک شود، چسب چوب بعد از خشک شدن بیرنگ می شود.

مرحله ۶: اگر در قسمت هایی از کار چروک یا حباب و برجستگی ایجاد شده می توانید از دو یا سه لایه وارنیش روی آن استفاده کرده و سپس با یک سنباده کار را صاف کنید. این کار یعنی زدن وارنیش و استفاده از سنباده  را تا جایی ادامه دهید که سطح کار صاف و بدون تورفتگی و برآمدگی باشد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

دکوپاژ روی سطل

سطل دکوپاژ شده راه بسیار خوبی برای اضافه کردن رنگ و طرح دکوپاژ به اتاق شماست. شما می توانید در کنار آن سایر وسایل اتاق مانند دسته در کمد، جعبه یا قاب عکس را هم دکوپاژ کنید. ترکیب آنها در کنار هم زیبایی بیشتری خواهد داشت.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

وسایل مورد نیاز: سطل پلاستیکی یا فلزی کوچک، کاغذ یا پارچه و دستمال دکوپاژ، چسب دکوپاژ یا چسب چوب رقیق شده با آب، رنگ اکرلیک سفید، سنباده و قلمو

مرحله ۱: مطمئن شوید بدنه سطل تمیز و بدون برچسب و لیبل است.

مرحله ۲: اگر رنگ سطل تیره است یا کاغذهای مورد نظر شما به رنگ روشن است ابتدا مانند قبل سطل را با رنگ اکرلیک سفید رنگ آمیزی کرده و پس از خشک شدن کار را شروع کنید.

مرحله ۳: کاغذ یا دستمالی که برای دکوپاژ آماده کرده اید را به قطعات کوچک تقسیم کنید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۴: از قسمت بالای سطل شروع کرده و قطعات کاغذ یا دستمال را روی قسمت چسب زده مانند آنچه که در قبل گفته شد بچسبانید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۵: قسمت های بعدی کاغذ را به ترتیب در کنار هم روی سطل بچسبانید و روی آنها را هم با قلمو با چسب چوب بپوشانید. دقت کنید کاغذ یا دستمال را به صورتی قرار دهید که چروک نشود و تا حد امکان صاف روی سطح قرار گیرد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۶: تا زمانیکه تمام سطح سطل از این کاغذها پوشیده شود کار را ادامه دهید. در آخر تمامی سطح سطل را با یک لایه چسب چوب کاملا بپوشانید و منتظر شوید تا خشک شود.

مرحله ۷: بعد از خشک شدن از سنباده یا لایه های دیگر مطابق چیزی که در قسمت قبل گفته شد استفاده کنید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

دکوپاژ روی چوب لباسی

این دکوپاژ می تواند ایده ای برای دادن یک هدیه و یا راهی خوب جهت اضافه کردن یک دیزاین جالب به اتاق خواب باشد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

وسایل مورد نیاز: چوب لباسی چوبی، کاغذ طرحدار برای دکوپاژ، چسب چوب یا چسب دکوپاژ، ربان، قلمو، رنگ اکرلیک سفید و سنباده

مرحله ۱: ابتدا مانند قبل در صورتی که رنگ چوب تیره است و یا رنگ کاغذهای مورد نظر روشن است از یک لایه رنگ قبل از هر کاری استفاده کنید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۲: کاغذهای طرحدار را که برای این منظور آماده کرده اید به قسمت های کوچک برش بزنید.

مرحله ۳: از قسمت وسطی و بالای چوب لباسی شروع کرده و با چسب کاغذ های برش خورده را به آن بچسبانید. دقت کنید کاغذها صاف و بدون چروک روی سطح آن قرار بگیرد.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۴: ابتدا قسمت جلوی چوب لباسی را دکوپاژ کنید و سپس بعد از خشک شدن قسمت پشت و پایین آن را انجام دهید تا جایی که تمامی سطح چوب لباسی از کاغذ یا پارچه طرحدار مورد نظر پوشیده شود.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

مرحله ۵: بعد از اینکه تمامی سطح چوب لباسی با کاغذ پوشانده شد و کار خشک شد، از یک لایه چسب چوب روی تمامی سطح آن استفاده کنید و مجددا صبر کنید تا کار خشک شود.

مرحله ۶: بعد از خشک شدن مانند قبل در صورتی که نیاز است از سنباده یا چند لایه چسب و پالیش استفاده کنید.

مرحله ۷: بعد از خشک شدن از ربان برای زیباتر کردن آن استفاده کنید.

 

سه ایده عالی برای دکوپاژ

 

با به کار بردن این ایده ها و یا دکوپاژ کردن روی سایر وسایل رنگ و طرح را به خانه خود بیاورید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
16+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

  1. الف

    ممنون عالی بود

  2. زهرا

    قلمویی که باهاش چسب چوب زدیم رو چطور تمیز کنیم که خشک و سفت نشه؟

» ارسال نظرات