دسته بندی مطالب

سه تمرین برای بهبود آستیگمات چشم

۱۲ آبان ۱۳۹۵۱ سلامت و تغذیه

آستیگماتیسم یک نقص خفیف و قابل درمان چشم است که باعث تاری دید می شود. این حالت موقعی به وجود می آید که انحنای قرنیه و یا عدسی چشم مشکل پیدا کند. برای درمان آستیگمات چشم از عینک، لنزهای چشمی و روش های جراحی استفاده می شود. در صورت عدم درمان آستیگمات مشکلات متعددی ممکن است برای فرد ایجاد شود، این مشکلات شامل خستگی چشم، سردردهای مداوم و تاری دید می باشند. اگر شما هم از آستیگمات رنج می برید با  این مطلب خانومانه باشید و تمرین هایی که برای شما گفته می شود را روزانه تکرار کنید.

 

سه تمرین برای بهبود آستیگمات چشم

 

آیا از آستیگمات چشم خود رنج می برید؟ دید شما کم شده و سلامت چشم هایتان به خطر افتاده است؟ واضح است که باید به فکر درمان چشم هایتان باشید. در کنار درمان هایی که وجود دارد می توانید با انجام دادن تمرین های ساده ای روند درمان را سرعت بخشید. اگر برای شما جالب است که بدانید این تمرینات به چه صورت بایستی انجام شود این مطلب را مطالعه کنید.

 

تمرین چشم و بهداشت چشم

اگر جزء افرادی هستید که از مطالعه کردن لذت می برید و یا شغل شما به گونه ای است که ساعت های زیادی باید به کامیپوتر و مانیتور خیره شوید کاملا قابل درک است که چقدر ممکن است مشکل تاری دید را داشته باشید. با مراجعه به چشم پزشک مشکل شما تا حد زیادی بهبود پیدا می کند ولی راه های دیگری نیز برای بهبود تاری چشم وجود دارد و آن انجام دادن تمرین های مخصوص چشم است. این ورزش ها ممکن است دید را کاملا اصلاح نکند ولی روند درمان را سریع تر خواهد کرد.

 

استراحت کردن ماهیچه ها: تمرین هایی که اینجا برای شما بازگو می کنیم کمک می کند تا ماهیچه های چشم استراحت کرده و وضعیت بهتری پیدا کند. هدف از این تمرین ها این است که فشار وارده روی چشم کاهش پیدا کند. پس اگر در چشم خود احساس درد می کنید به آنها کمی استراحت دهید تا فشار زیاد را متحمل نباشند.

۱- انگشت شست خود را روبه روی بینی خود قرار دهید، فاصله انگشت تا بینی باید حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.

۲- انگشت خود را تا جایی بالا ببرید که قادر به دیدن آن نباشید. ۲ ثانیه در این وضعیت مکث کنید.

۳- ممکن است در عضلات چشم خود احساس فشار کنید، انگشت خود را آرام به جای اول برگردانید. با این کار کاهش فشار را در چشم های خود احساس می کنید.

۴- این بار به جای بالا بردن انگشت آن را فقط تا کنار پیشانی بالا ببرید.

۵- در ادامه نقاط فرضی دیگری را در اطراف سر خود در نظر گرفته و انگشت شست خود را آنجا ببرید و این تمرین را با نقاط دیگر تکرار کنید.

۶- این تمرین باید ۲ دقیقه انجام شود و روزانه ۲ تا ۴ بار تکرار شود.

 

ماساژ کره چشم: این تمرین برای کسانی که از آستیگمات شدید رنج می برند بسیار مفید است. زیرا باعث می شود عدسی چشم به حالت طبیعی خود برگردد. برای این تمرین کارهای زیر را انجام دهید:

۱- انگشت های اشاره خود را روی پلک های بسته چشم خود قرار دهید.

۲- دقت کنید که فشار بیش از حد به چشم هایتان وارد نکنید.

۳- چشم هایتان را با انگشت به آرامی در جهت عقربه های ساعت یا خلاف آن به چپ، راست، بالا و پایین حرکت دهید.

۴- هر حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

۵- حرکات را به نرمی و آرامی انجام دهید.

۶- زمان انجام دادن این تمرین باید ۱ دقیقه باشد.

۷- فشار و کششی که به چشم وارد می شود باید در حد متوسط باشد.

 

تمرین حین مطالعه: این تمرین بسیار جالب و سرگرم کننده است. در هر زمانی از روز می توانید آن را انجام دهید و برای زمان هایی که در چشم هایتان احساس خستگی می کنید بسیار مناسب است.

۱- اگر لنز داخل چشمی استفاده می کنید آن را خارج کنید.

۲- با خواندن کتاب یا مجله این تمرین را شروع کنید.

۳- بعد از مدتی که مطالعه کردید چشم ها را به نقطه ای دیگر بدوزید، مثلا به یک کارت بازی نگاه کنید.

۴- بعد از گذشت چند ثانیه به خواندن کتاب ادامه دهید.

۵- هر چند دقیقه یک بار این تمرین را تکرار کرده و به اجسام دیگر خیره شوید.

۶- این کار را چند دقیقه تا وقتی که چشم ها خسته شود می توانید ادامه دهید.

 

تمرین هایی که در این مقاله گفته شد علاوه بر اینکه بر بهبود سریع تر چشم های آستیگمات تاثیر خوبی دارد، می تواند روش های خوبی برای رفع خستگی چشم شما باشد. اگر آستیگمات دارید یا کسانی را در اطراف خود می شناسید که از آستیگمات رنج می برند می توانید این ورزش ها را برای آنها شرح داده و به رفع مشکل آنها کمک کنید.

توجه: مطالب سایت "خانومانه" برگرفته از منابع بین المللی است، جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک و متخصصان دانست.
20+
مطالب مرتبط

نیازمندی های بانوان

نظرات کاربران

  1. سیدقادر سیدی

    من آستیکمات چشم دارم برای بهبود یا کنترل آن چیکار کنم؟

» ارسال نظرات